Dutka - Zęby wieloryba

Fortepian preparowany wciąż intryguje współczesnych kompozytorów i improwizatorów. Przykładem tego są "Zęby wieloryba" - cykl ośmiu utworów wykonanych ad libitum przez Marcina Dutkę.

Pierwszy utwór może wprowadzić w dezorientację słuchacza. Barwa niestandardowo wydobytych dźwięków z wnętrza fortepianu ma coś z kolorytu rozszerzonych technik wykonawczych fletu. Wykonawca wydobył z instrumentu dźwięki bliskie tym, które ukrywają się w głębinach otchłani wodnej - nasłuchuje więc pieśni wielorybów, ich zawołań i dialogów. Kompozytor attacca przechodzi do " Zęba drugiego"

Ta trwająca 3 minuty improwizacja prezentuje cały wachlarz perkusyjnych właściwości fortepianu.

Kolejna improwizacja - "Ząb trzeci", to uporczywe powtarzanie wznosząco - opadającego motywu w niskim rejestrze.

"Ząb czwarty" to miniaturowy utwór - swobodna improwizacja prowadzona w wyższych rejestrach - przełamuje mroczny i pełen niepokoju nastrój.

Reminiscencje wspomnianego motywu powracają jeszcze w "Zębie piątym". Repetowane dźwięki wzmacnia dodatkowy  efekt pogłosu.

"Ząb szósty" posiada zaburzone struktury rytmiczne. Narracja rozwija się tu na krótkich odcinkach.

"Ząb siódmy" przypomina formę perpetuum mobile. Jak na tę formę przystało improwizacja odbywa się w bardzo szybkim tempie.

Ostatni utwór nosi tytuł " Dobranoc Rebeczko" i został wzbogacony  o inne instrumentarium - interaktywne zabawki, przy których preparowany fortepian wydaje się być kolejnym gadżetem do wydawania dziwnych dźwięków.

Marcin Dutka uczynił z jednego instrumentu samodzielną orkiestrę - wykorzystując swoje malarskie doświadczenia i wydobywa z jednego instrumentu maksimum możliwości kolorystycznych. Jednocześnie " Zęby wieloryba" przyciągają prostymi środkami.

DUTKA - preparowany fortepian

Spis utworów:

1. Ząb pierwszy

2. Ząb drugi

3. Ząb trzeci

4. Ząb czwarty

5. Ząb piąty

6. Ząb szósty

7. Ząb siódmy

8. Dobranoc Rebeczko

DUX, DUX1379, 2017

Reżyseria nagrania, montaż - Wojciech Marzec

Płytę poleca Państwa uwadze Anna Stopińska - Paja