"STORIES" - DAWID LUBOWICZ FEAT. CHRISTIAN DANOWICZ - OPUS 75/2022

Z całego serca polecam Państwu płytę, po którą chętnie sięgnie każdy miłośnik skrzypiec i dobrej muzyki kreowanej przez dwóch znakomitych skrzypków młodego pokolenia pana Dawida Lubowicza oraz pana Christiana Danowicza.

Dawid Lubowicz jest artystą wszechstronnie wykształconym. Ukończył klasę skrzypiec klasycznych u prof. Konstantego Andrzeja Kulki na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) oraz klasę skrzypiec jazzowych u dr. Henryka Gembalskiego na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jest laureatem II nagrody oraz Nagrody Specjalnej Dyrektora Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach podczas I edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Jest założycielem licznych zespołów takich jak „aITango, „Opium String Quartet”, „Atom String Quartet” oraz „ Bester Quartet”. Zespoły te są doceniane na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej. Oprócz tego komponuje. Jego „Duety skrzypcowe” zostały docenione przez Jerzego Maksymiuka oraz wydane za sprawą wydawnictwa Ars musica. Artysta koncertuje w Polsce i na całym świecie jako solista i kameralista.

Christian Danowicz jest skrzypkiem, aranżerem, koncertmistrzem NFM Orkiestry Leopoldinum we Wrocławiu, z którą regularnie występuje jako solista i dyrygent. Ukończył z wyróżnieniem klasę skrzypiec barokowych i współczesnych u prof. Gillesa Colliarda w Conservatoire a rayonnement regional de Toulouse. Absolwent klasy skrzypiec u prof. Julii i Krzysztofa Jakowiczów oraz klasy dyrygentury symfoniczno – operowej prof. Antoniego Wita i prof. Tomasza Bugaja Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2014 roku zyskał tytuł doktora na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu zaś w 2017 roku stopień doktora habilitowanego. Jest współzałożycielem NFM Trio Smyczkowego Leopoldinum dzięki czemu otrzymał stypendium na studia podyplomowe w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w klasie kameralistyki Guntera Pilchera. Prowadzi działalność pedagogiczną na UMFC w Warszawie i A. M. im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie prowadzi klasę skrzypiec.

Płyta nosi tytuł "Stories". Na jej całość składa się 9 duetów skrzypcowych skomponowanych przez pana Dawida Lubowicza:
1. At the Bottom of the Casket
2. Carpathian
3. Nostalgy and Anxiety
4. Evening Reflections
5. Pizzicato
6. Tango Vocalise
7. Wind's Story
8. Tale of a Castle - Part I
9. Tale of a Castle - Part II and III
W kompozycjach tych słychać bardzo oryginalne piękno, a wspaniałe jego kreowanie przez artystów sprawia, że słucha się ich z wielką uwagą i prawdziwą przyjemnością. Mamy niebywałą okazję do posłuchania pięknych kompozycji w mistrzowskim wykonaniu.

 Facebook "Ania Wszystko o Muzyce"

Dawid Lubowicz Płyta Christian Danowicz