NOSKOWSKI, FRANCK • SONATAS FOR VIOLIN AND PIANO • WAGNER, NORAS

Niniejszy album to spotkanie dwóch różnych indywidualności twórczych w osobach kompozytorów: Zygmunta Noskowskiego i Cezara Francka. Zawiera dwie sonaty na skrzypce i fortepian, w jednoimiennej tonacji (różniącej się jedynie trybem). Te dwa utwory, powstałe w podobnym czasie, to dwa różne zupełnie muzyczne światy.

Sonata a-moll na skrzypce i fortepian Noskowskiego utrzymana jest w klasycznej konwencji formy sonatowej. Daje się jednak usłyszeć w niej szeroki, narracyjny oddech muzycznych fraz, znany słuchaczom z symfonicznej twórczości kompozytora. Sonata A-dur na skrzypce i fortepian Césara Francka – jedno z najsłynniejszych dzieł w literaturze skrzypcowej – utrzymana jest w odmiennej konwencji; to wędrujące motywy, które penetrują tkankę muzyczną całości i głębokie nasycenie emocjonalne, odpowiadające za charakter dzieła. Tak różne, a jednak w jakiś sposób podobne utwory, wyrastają z ducha swej epoki, otwartej na nowe prądy, ale jeszcze wciąż zapatrzonej w przeszłość.

Adam Wagner jest znanym i cenionym polskim skrzypkiem o wybitnych osiągnięciach w karierze wykonawczej. Na fortepianie sekunduje mu Dariusz Noras, pianista kameralista, którego gra została już wielokrotnie doceniana, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

DUX 1861                                                     Total time: [66:18]

Zygmunt Noskowski
Sonata in A Minor for Violin and Piano (before 1875)
1. Allegro con brio   [13:54]
2. Molto andante con variazioni   [15:43]
3. Prestissimo   [7:45]

César Franck
Sonata in A Major For Violin and Piano (1886)
4. Allegretto ben moderato   [6:13]
5. Allegro   [8:45]
6. Recitativo-Fantasia. Ben moderato – molto lento   [7:23]
7. Allegretto poco mosso   [6:23]

Wykonawcy:
Adam Wagner /skrzypce/
Dariusz Noras /fortepian/