CHARLES IVES : COMPLETE SYMPHONIES : Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic

Nagranie pochodzi z docenionych przez krytykę koncertów, które odbyły się w lutym 2020 roku w Walt Disney Concert Hall.

„[Ich interpretacja] II Symfonii Ivesa była lepsza od amerykańskiego ideału wyznaczonego przez Leonarda Bernsteina, który w 1951 roku dokonał prawykonania Symfonii, i do końca życia był jej najbardziej oddanym propagatorem.” – Los Angeles Times

Charles Ives był prawdziwym amerykańskim indywidualistą, artystą wyprzedzającym swoje czasy, który zgłębiał nowatorskie połączenia tradycyjnych klasycznych form z amerykańską muzyką wernakularną. Był pionierem w wykorzystywaniu technik politonalności, polirytmii i złożoności fakturalnej. Cztery symfonie kompozytora zostały nagrane dla Deutsche Grammophon w przełomowych interpretacjach przez Los Angeles Philharmonic oraz jej dyrektora muzycznego i artystycznego Gustavo Dudamela. Zarejestrowano je w lutym podczas nadzwyczajnych koncertów w Walt Disney Concert Hall.

Wydawnictwo Charles Ives – Complete Symphonies prezentuje świeże podejście do muzyki radykalnego myśliciela, twórcy „swojej własnej osobistej rewolucji muzycznej”, jak powiedział o nim Leonard Bernstein. Szczególny związek Maestro Dudamela z symfoniami tego kompozytora oraz koncert w wykonaniu orkiestry Los Angeles Philharmonic w ramach festiwalu Ives-Dvořák zebrały entuzjastyczne recenzje. „Było to, w każdym swoim geście, żywe, gwałtowne, wstrząsająco amerykańskie”, skomentował Los Angeles Times na temat ich wykonania I Symfonii.

Według San Francisco Classical Voice: „Najważniejsza konkluzja po wysłuchaniu cyklu czterech symfonii Charlesa Ivesa w wykonaniu Los Angeles Philharmonic pod dyrekcją Gustavo Dudamela jest następująca: jest on piekielnie dobrym dyrygentem interpretującym Ivesa”. Recenzent pochwalił dyrygenta za wydobycie „esencji każdego aspektu, dziwności i wizji tego amerykańskiego ikonoklasty”.

Interpretacje Dudamela tych symfonii wyrastają z zachwytu ich niespokojną energią, niezliczoną ilością barw i faktur, nieodpartymi odniesieniami do popularnych amerykańskich melodii i impulsywnymi zmianami nastrojów. „Ives był człowiekiem pełnym pomysłów i starał się stworzyć coś wyjątkowego”, tłumaczy dyrygent. „W jednym momencie panuje spokój i kontemplacja, by za chwilę przeistoczyć się w kompletny chaos. W końcu tym, co robił Ives, było otwieranie drzwi do formy i osobowości muzyki tworzonej w Stanach Zjednoczonych. Jego symfonie to wielki dar dla świata. Ogromnie się cieszę, że mogliśmy nagrać te niesamowite dzieła dla Deutsche Grammophon.”

Wydawnictwo Charles Ives – Complete Symphonies stanowi istotną nową pozycję w katalogu Deutsche Grammophon. Album otwiera I Symfonia, napisana w latach 1898-1908, ale wykonana w całości dopiero w 1953 roku. Pięcioczęściowa II Symfonia (powstała w latach 1907-09 z późniejszymi zmianami) uwydatnia niezależność Ivesa dzięki ultraprogresywnemu połączeniu europejskiej klasyki i amerykańskich wpływów popularnych. III Symfonia (1908-11), zatytułowana „The Camp Meeting”, otrzymała w 1947 roku Nagrodę Pulitzera w dziedzinie muzyki za nostalgiczne refleksje nad hymnami, marszami i piosenkami obozowymi popularnymi w dzieciństwie kompozytora w Nowej Anglii. IV Symfonia (ok. 1912-18 z późniejszymi zmianami) miała swoją premierę w 1965 roku, ponad dziesięć lat po śmierci Ivesa, i pozostaje wzorem muzycznej inwencji, pomysłowości i ambicji.

Spis utworów:

IVES Symphony No. 1 – 1. Allegro con moto

IVES Symphony No. 1 – 2. Adagio molto

IVES Symphony No. 1 – 3. Scherzo. Vivace

IVES Symphony No. 1 – 4. Allegro molto

 

IVES Symphony No. 2 – 1. Andante moderato

IVES Symphony No. 2 – 2. Allegro

IVES Symphony No. 2 – 3. Adagio cantabile

IVES Symphony No. 2 – 4. Lento maestoso

IVES Symphony No. 2 – 5. Allegro molto vivace

 

IVES Symphony No. 3 – 1. Old Folks Gatherin’. Andante maestoso

IVES Symphony No. 3 – 2. Children’s Day. Allegro moderato

IVES Symphony No. 3 – 3. Communion. Largo

 

IVES Symphony No. 4 – 1. Prelude. Maestoso

IVES Symphony No. 4 – 2. Comedy. Allegretto

IVES Symphony No. 4 – 3. Fugue. Andante moderato

IVES Symphony No. 4 – 4. Finale. Very slowly – Largo maestoso