"Ibérico" - premierowy album Walicki-Popiołek Duo

          Nowy album zatytułowany „Ibérico” w wykonaniu Walicki-Popiołek Duo będzie miał swą premierę 10 stycznia 2020 roku w Nowym Świecie Muzyki w Warszawie. Po koncercie będzie możliwość zakupienia płyty i rozmowy z artystami. Album znajdzie się także na półkach sklepów z dobrą muzyką.

          Polecając to bardzo interesujące wydawnictwo, rozpocznę od kilku zdań o wykonawcach, bo Walicki-Popiołek Duo to zespół niezwykły, łączący w swoim składzie gitarę i fortepian. To małżeński duet, a tworzą go od 2014 roku pianistka Aleksandra Popiołek-Walicki oraz gitarzysta Jakub Walicki. Oboje są absolwentami Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, a obecnie studiują w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, pod kierunkiem prof. Wandy Palacz i prof. Teresy Baczewskiej.
          Łączy ich miłość do muzyki i pasja w poszukiwaniu oryginalnych brzmień, a efektem jest bogaty repertuar, w którym znaleźć można między innymi utwory kompozytorów polskich, niemieckich, hiszpańskich. Duo często współpracuje z kompozytorami współczesnymi i aranżerami, wykonują utwory wcześniej nienagrane, wspierając w ten sposób rozwój kameralnej muzyki gitarowo-fortepianowej. Na swoim koncie mają także nagrody konkursowe, m.in.: II nagroda na XXI Międzynarodowym Konkursie Kameralnym „Euterpe” w Corato, II nagroda na XXV Międzynarodowym Konkursie Kameralnym „Giulio Rospigliosi” w Lomporecchio i III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym „Don Vincenzo Vitti” w Castellana Grotte.

           Debiutancki album „Ibérico” Walicki-Popiołek Duo jest podsumowaniem dotychczasowej pracy zespołu. Artyści zadecydowali, że będzie to muzyczna podróż po krajach hiszpańskojęzycznych. Na krążku znalazło się w sumie 10 utworów i są to przede wszystkim bardzo ciekawe aranżacje znanych utworów klasycznych, ale mamy także utwory współczesne, napisane w oryginale na ten skład.

           Pierwsze cztery utwory zachwycą z pewnością wszystkich. Album otwiera znany, porywający „Spanish Dance” Manuela de Falli. Drugi utwór to charakteryzujące się błyskotliwością i lekkością „Preludium in E” meksykańskiego twórcy Manuela Marii Ponce. Jest to kompozycja w stylu suit lutniowych Leopolda Weissa. Dwie kolejne miniatury „Granada” i „Sevilla” to fragmenty z oryginalnie fortepianowej kompozycji „Suity hiszpańskiej” op. 47 Isaaca Albeniza.
Z wielką przyjemnością wysłuchałam utworu skomponowanego w oryginale na skład gitara z fortepianem Clarice Assad, współczesnej brazylijskiej kompozytorki zatytułowanego „Quebra-Queixo”, a później przeniosłam się do Barcelony za sprawą tworzącego w tym mieście na przełomie XIX i XX wieku Joaquina Malatsa, bo kolejną pozycją na płycie „Ibérico” jest „Serenata espanola” – druga część suity orkiestrowej „Impresiones de Espana”.
Na melodiach hiszpańskiego folkloru oparty jest także „Guitarre”, jedna z dwóch impresji op. 45, skomponowanych przez urodzonego we Wrocławiu kompozytora o polsko-żydowskich korzeniach – Moritza Moszkowskiego.
           Bardzo interesująco brzmi autorska interpretacja duetu Walicki-Popiołek „Libertanga”, jednej z najsłynniejszych kompozycji Astora Piazzolli, a zamyka tę muzyczną podróż „Esperanza” (po hiszpańsku: „nadzieja”), francuskiego twórcy Serge Di Mosole.
Jak podkreślają wykonawcy, zamieszczona na płycie w formie „bonus track” czteroczęściowa, „Sonate Printaniere”, to zarówno hołd artystów złożony niezwykłemu, serbsko-amerykańskiemu kompozytorowi Dusanowi Bogdanovicowi, oraz zapowiedź dalszych artystycznych działań.

           Płyta została objęta patronatami:
Księcia Don Enrique de Villamor y Soraluce
Prezydenta Asociación Pro Tradición y Cultura Europea

Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków

Instytutu Muzyki i Tańca

Fundacji Julian Cochran

          Pragnę podkreślić, że wszystkie wymienione kompozycje są przystępne, łatwe w odbiorze i z pewnością zainteresują nie tylko melomanów.
Nagrania zostały nagrane z doświadczoną reżyser dźwięku, panią Beatą Jankowską-Burzyńską w sierpniu 2019 roku w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
          Pianistka Aleksandra Popiołek-Walicki i gitarzysta Jakub Walicki to młodzi, utalentowani oraz niezwykle wrażliwi muzycy. Jestem pod wrażeniem stylowych wykonań oraz pięknego brzmienia utworów zamieszczonych na debiutanckim albumie „Ibérico” Walicki-Popiołek Duo.

Zofia Stopińska