Max Richter - The Blue Notebooks

“The Blue Notebooks” to jeden z najpopularniejszych albumów Maxa Richtera.
Do tej pory, sprzedało się ponad 100 tysięcy egz. tej płyty, która, w samym tylko Spotify, była też odtwarzana ponad 90 milionów razy!

Album zawiera słynne utwory: “Vladimir’s Blues” (37 milionów odtworzeń na Spotify), “Written on the Sky” (31 milionów) oraz “On the Nature of Daylight” (13 milionów).
Oprócz wielkiej popularności w serwisach streamingowych, muzyka z “The Blue Notebooks” była wielokrotnie użyta w filmach, telewizji i reklamach.

Z okazji 15 rocznicy premiery albumu, Deutsche Grammophon wydaje jego nową edycję.
Album ukazuje się w nowej szacie graficznej, zawiera też mnóstwo materiałów bonusowych, takich jak nowe aranżacje, remiksy oraz jeden premierowy, niepublikowany dotąd, utwór. Album ukazuje się w kilku formatach – 2CD, 2LP oraz w wersji Super Deluxe z dołączonym notatnikiem.

„The Blue Notebooks” zostało skomponowane w 2003 roku, a inspiracją do powstania albumu była niezgoda na inwazję w Iraku. Max Richter opisał krążek jako “protest przeciw działaniom w Iraku, zadumę nad kwestią przemocy – zarówno tej, której doświadczyłem osobiście jako dziecko, jak i tej, która dotyka ludzi podczas konfliktów zbrojnych.” Album został zarejestrowany tydzień po masowych ulicznych protestach antywojennych. Na płycie znalazły się fragmenty “The Blue Octavo Notebooks” Franza Kafki oraz „Hymnu o Perle” i „Nieobjętej Ziemi” Czesława Miłosza. Czyta je brytyjska aktorka – Tilda Swinton.

THE BLUE NOTEBOOKS W FILMACH

Utwory "Shadow Journal" i "Organum" zostały użyte w ścieżce dźwiękowej animowanego dokumentu “Walc z Baszirem” (2008)

"On the Nature of Daylight" to utwór bardzo popularny w świecie kina. Pojawił się w “Nowym Początku” Denisa Villeneuve’a (2016); “Niewinnych” Anne Fontaine (2016) “Twarzy Anioła” Michaela Winterbottoma (2014), “Rozłączonych” Henry’ego Alexa Rubina (2012), a także „Przypadku Harrolda Cricka” (2006). Po utwór ten sięgnął również Martin Scorsese, który wykorzystał go w swoim przebojowym filmie “Wyspa Tajemnic”.

Spis utworów:

CD1/Vinyl A

The Blue Notebooks (Original)
1. The Blue Notebooks (1:20)
2. On The Nature Of Daylight (6:12)
3. Horizon Variations (1:53)
4. Shadow Journal (8:23)
5. Iconography (3:39)
6. Vladimir's Blues (1:19)
7. Arboretum (2:54)
8. Old Song (2:11)
9. Organum (3:13)
10. The Trees (7:53)
11. Written On The Sky (1:40)

CD2/Vinyl B

Bonus Tracks
1. A Catalogue of Afternoons
2. On the Nature of Daylight (Orchestra Version)
3. Vladimir’s Blues (2018)
4. On the Nature of Daylight (Entropy)

Remixes
4. Iconography (Konx-Om-Pax Remix)
5. Vladimir´s Blues (Jlin Remix)