Koncert z cyklu PREZENTACJE w Lusławicach


12.09.21, godz. 16.00


Zapraszamy na pierwszy po wakacjach koncert z cyklu PREZENTACJE. Będzie to piąta odsłona tego wydarzenia. Na lusławickiej scenie wystąpią młodzi instrumentaliści: Krzysztof Michalski (wiolonczela) oraz Mikołaj Woźniak (fortepian).

Wykonawcy:
Krzysztof Michalski - wiolonczela
Mikołaj Woźniak - fortepian

W programie:

Mikołaj Woźniak - fortepian

J.S. Bach- Fantazja chromatyczna i fuga d-moll BWV 903

C. Debussy- XI Etiuda „pour les arpèges composés”

F. Mendelssohn- 17 Variations sérieuses d-moll op. 54

K. Szymanowski- Preludium i Fuga cis-moll (1909).

***

Krzysztof Michalski - wiolonczela

S. Rachmaninoff - Sonata wiolonczelowa g-moll, op. 192.

F. Chopin - Introduction et Polonaise brillante C-dur, op. 3 (Leonard Rose)

__________________________________________________

Mikołaj Woźniak

urodził się w 2003 roku w Zielonej Górze. Po ukończeniu I stopnia Państwowej Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w swoim rodzinnym mieście kontynuuje naukę w klasie prof. Olgi Łazarskiej w Państwowej Szkole Muzycznej im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie.

Jest laureatem konkursów rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej w tym: I miejsca na Konkursie European Piano Teachers Association, I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Leopolda Godowskiego w Warszawie, I miejsca na Międzynarodowym Konkursie im. J.S. Bacha w Gorzowie , I miejsca i Nagrody Specjalnej na Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Leopolda Stefańskiego (dwukrotnie w 2016 i 2017 roku), oraz I miejsca na Europejskim Konkursie Pianistycznym w Zielonej Górze, otrzymał tytuł finalisty na Konkursie Indywidualności Muzycznych ATMA 2020. Był również nagradzany na konkursach muzyki kameralnej zdobywając: I miejsce XXXVI Konkursie Muzyki Kameralnej we Wrocławiu, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych organizowanym przez Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, oraz I miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. Juliusza Zarębskiego w warszawskich Łomiankach w 2020 roku.

Mikołaj został zakwalifikowany do grupy stypendystów 24 edycji programu Morningside Music Bridge 2020 organizowanego przez New England Conservatory w Bostonie.

Pomimo młodego wieku w ciągu ostatnich lat występował w wielu renomowanych salach koncertowych m.in w Wielkiej Sali Opery Kairskiej, Konzerthalle Carl Philipp Emanuel Bach w Frankfurcie nad Odrą, w Sali Koncertowej Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Filharmonii Gorzowskiej, Filharmonii Wrocławskiej, Audytorium MAN w Mińsku i Carnagie Hall w Nowym Jorku.

Jest laureatem stypendiów Prezydenta Miasta Zielona Góra, Marszałka Województwa Lubuskiego, Ministra Kultury i Edukacji Narodowej. Jest stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci i Fundacji Pro Musica Bona.

Krzysztof Michalski

Urodził się w 2003 roku w Tarnobrzegu, gdzie rozpoczął muzyczną edukację. Naukę kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. W wieku 10 lat rozpoczął naukę pod kierunkiem znakomitego nauczyciela instrumentu Henryka Zarzyckiego, od którego otrzymał stypendium Uniwersytetu EAFT w Medellin w Kolumbii, gdzie studiował w okresie wakacyjnym w latach 2015 i 2016. Będąc studentem Musica Mundi School w Waterloo w Belgii, w latach 2019-2021, Krzysztof Michalski kształcił się pod kierunkiem Claire Oppert, Aleksandra Khramouchina, Vladimira Perlina i Jérôme'a Pernoo. Uczelnię ukończył z najwyższą notą „Summa Cum Laude”. Obecnie naukę kontynuuje w Conservatorie National Supérieur de Musique et de Danse de Paris w klasie Jérôme'a Pernoo.
Do najważniejszych nagród wiolonczelisty zdobytych w ciągu ostatnich trzech lat zaliczyć można I nagrodę na Johansen International Competition for Young String Players w Waszyngtonie, 2018 oraz III nagrodę na Brussels Cello Competition w Brukseli, 2020.
Jako solista występował z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w Polsce, Niemczech i Kolumbii m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orchestra of the Technical University w Dreźnie, Tolima Department Symphony Orchestra w Ibagué (Kolumbia) czy Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie. W dorobku artystycznym wiolonczelisty znajdują się także liczne recitale, z których większość odbyła się w Polsce, Niemczech, Słowacji, Izraelu, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i w Kolumbii.
W latach 2015-2017 Krzysztof Michalski był liderem sekcji wiolonczel Lusławickiej Orkiestry Talentów, projektu orkiestrowego dla najmłodszych instrumentalistów organizowanego przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Czterokrotnie (2017-2020) uczestniczył w programie Morningside Music Bridge organizowanym przez Calgary Philharmonic.
Krzysztof Michalski gra na dwóch współczesnych kopiach wiolonczel M. Gofrillera wykonanych przez Wojciecha Topę i Jana Pawlikowskiego.