XX Euroregionalny Koncert Kolęd SOLI DEO GLORIA

pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna
Miejsce: Sanktuarium św. Jana Pawła II, ul. kardynała Stefana Wyszyńskiego 30, Krosno, województwo podkarpackie
Termin: 11 stycznia 2020, godzina 16.00
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Wstęp wolny

Wspólne świętowanie Nowego Roku i wspólne śpiewanie to już krośnieńska tradycja. Po raz dwudziesty zapraszamy do wspólnego kolędowania w Chórem Mieszanym ECHO i zaproszonymi gośćmi z Polski, Słowacji i Węgier!

Wystąpią:
Chór Nauczycielski „Hegyalja Pedagogus” Szerencs (Węgry), dyr. Zoltán Sándor
Chór Mieszany „Cantores Carvatiani” Gorlice, dyr. Anna Cisoń
Zespół Wokalny Gospel „G.O.D.'s” Presov (Słowacja), dyr. Jana Tomko Ferenčiková
Zespół Śpiewaczy „Hassler Enekegyuttes” Miskolc (Węgry), dyr. Zoltán Sándor
Chór Mieszany „Echo” ZNP i RCKP Krosno, dyr. Mariola Rybczak

Chór Cantores Carvatiani Gorlice
Działa przy Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach od 2010 roku. Zespół angażuje się w życie kulturalne miasta i regionu, swoim śpiewem uświetnia wiele imprez kulturalnych. Poprzez liczne koncerty w Polsce, a także za granicą chór promuje miasto i powiat. Chór tworzą przedstawiciele różnych zawodów, głównie nauczyciele gorlickich szkół oraz młodzież. Łączy ich wspólna pasja - śpiew i zamiłowanie do muzyki. Zespół posiada bogaty repertuar począwszy od muzyki sakralnej po ciekawe aranżacje utworów rozrywkowych i ludowych. Wykonuje kompozycje w języku polskim, francuskim, rosyjskim, angielskim, starocerkiewnym i łacinie. We wrześniu 2016 roku chór wydał dwie promocyjne płyty z muzyką sakralną i rozrywkową, w grudniu 2019 roku płytę kolędową.
Chór posiada w swoim dorobku artystycznym spore sukcesy - koncertował min. w Barcelonie, Calelli, Warnie, Wiedniu i Bratysławie. Może poszczycić się także nagrodami, min.:
- I Miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie
- I Miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Cantate Deo w Rzeszowie
- I Miejsce w Międzynarodowym Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek
- II Miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Balkan Folk Fest 2019
- II Miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Silesia Cantat w Głogowie
- II Miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu „O Kaganek Gwarków” w Tarnowskich Górach
- Srebrne Pasmo (kategoria utwory sakralne) w Międzynarodowym Festiwalu Bratislava Cantat
- Srebrne Pasmo (kategoria utwory dowolne) w Międzynarodowym Festiwalu Bratislava Cantat
- III Miejsce w Ogólnopolskim Myślenickim Festiwalu Kolęd i Pastorałek
- Wyróżnienie w Ogólnopolskim Festiwalu Eclesia Cantio w Tarnowie
- Złoty Dyplom w Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym im. Mikołaja Zieleńskiego w Łowiczu

Dyrygentem chóru jest Anna Cisoń, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Zespół śpiewaczy Hasslera w Miszkolcu
Został założony w 1984 roku przez studentów i młodych intelektualistów studiujących w Miszkolcu, pod przewodnictwem dyrygenta Zoltána Sándora. Od momentu powstania odgrywa ważną rolę w życiu muzycznym miasta, regularnie występując na imprezach filharmonicznych, w programach węgierskiego radia, na koncertach za granicą, w konkursach i na festiwalach. Zespół Hasslera jest inicjatorem corocznego Międzynarodowego Festiwalu Chórów Kameralnych w Miszkolcu. Jego repertuar obejmuje utwory od renesansowych mistrzów po utwory współczesnych kompozytorów.

Zoltán Sándor, dyrygent zespołu wokalnego, kształcił się jako pianista w Miszkolcu i jako dyrygent w Akademii Muzycznej im. Liszta Ferenca w Budapeszcie, w tym w klasie mistrzowskiej Erica Ericsona. W 2004 roku otrzymał certyfikat Doctor of Arts (DLA). Wraz ze swoimi chórami zdobywał nagrody w licznych międzynarodowych przeglądach na Węgrzech, we Włoszech i w Niemczech. Jego prace zostały nagrodzone nagrodą ARTISJUS w 2009 roku i nagrodą Prima w 2011 roku.
Preszowska formacja gospel „G.O.D.s’ składa się z czteroosobowej grupy wokalno-instrumentalnej młodych ludzi pasjonujących się amerykańską muzyką gospel. Wykonują piosenki Kirka Franklina, Whitney Houston, Take 6 i innych.
Zespół powstał w 2007 roku, a jego członkami są: Janka Tomko Ferencikova, Damiana Juraskova, Klaudia Kriva i Janka Petrikova. O sobie mówią, że muzyka naprawdę ich wypełnia. Śpiewając amerykański gospel, zaczęli śpiewać słowackie piosenki, głównie autorskich kompozycji liderki zespołu - Janki Tomko Ferencikovej. Śpiew widzą jako modlitwę, rozmowę z Bogiem. Jest to coś, czego nie można opisać słowami, to emocje i doświadczenie.
Zespół GOD’s jest laureatem wielu nagród. Jest m.in. dwukrotnym zwycięzcą festiwalu muzyki chrześcijańskiej „Psalite Deo” w Kętach, w 2017 zdobył drugie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Budapeszcie.

Chór Nauczycielski Hegyalja z Szerencs został założony w 1969 roku. Słowa: „Po prostu śpiewaj, bo serce bije w piosence” były ideą załozycieli - nauczycieli z miasta i okolic Szerencs. Szerencs jest miastem na północy Węgier, w słynnym regionie uprawy winorośli i liczącym około dziesięciu tysięcy mieszkańców.
Repertuar obejmuje muzykę od baroku, po węgierską muzykę ludową i muzykę sakralną. W skład chóru wchodzą: lekarze, inżynierowie, nauczyciele oraz emeryci i studenci. Chór, podczas swojej działalności, brał udział w licznych festiwalach na Węgrzech a także w Rumunii, na Słowacji, w Polsce, we Francji i we Włoszech, zdobywając uznanie i uznanie na całym świecie. Zespół jako chór posiada Złoty Tytuł na Węgrzech.
Chórmistrz, Sándor Zoltán, prowadzi chór od ponad dziesięciu lat. Jest profesorem w liceum muzycznym w Miszkolcu.

Chór mieszany Echo Krosno prowadzi działalność przy RCKP oraz Zarządzie Oddziału ZNP w Krośnie.
Rok 2020 jest rokiem jubileuszu 75-lecia istnienia zespołu, który realizuje pasje swoich członków wyrażone w słowach „Połączyła nas pieśń”. Repertuar chóru tworzą utwory sakralne z różnych epok, tradycyjne pieśni patriotyczne i ludowe oraz opracowania muzyki rozrywkowej. Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień i prowadzi aktywną działalność i wymianę artystyczna w kraju i za granicą. W roku ubiegłym chór zdobył Srebrne Pasmo na Międzynarodowym Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek oraz III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Balkan Folk Fest 2019.
Dyrygentem chóru, a zarazem kierownikiem artystycznym od 2004 roku, jest Mariola Rybczak,