GALA NOWOROCZNA na Zamku Kazimierzowskim
Adrianna Bujak-Cyran-sopran, Jacek Ozimkowski - bas, Tomasz Chmiel - fortepian, zespół ARSO Ensemble, Renata Nowakowska - dyrektor PCKiN Zamek składa podziękowania wykonawcom. fot.Tomasz Beliński

GALA NOWOROCZNA na Zamku Kazimierzowskim

4 stycznia 2019 r. – sala koncertowa

        Przemyska publiczność rozkochana jest w przebojach filmowych oraz w przedwojennych szlagierach. Taki wniosek można wysnuć z reakcji widowni podczas koncertu, który rozpoczął nowy 2019 rok na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu.

        Niezapomniane melodie w znakomitych aranżacjach Tomasza Chmiela dla zamkowej widowni wyczarowali na nowo: Adrianna Bujak-Cyran – sopran, Jacek Ozimkowski – bas oraz zespół ARSO Ensemble w składzie: Tomasz Chmiel – fortepian, Magdalena Margańska-Dec – flet, Katarzyna Łukawska – obój, Piotr Lato – klarnet, Adam Kozłowski – waltornia, Szymon Naściszewski – skrzypce, Orest Telwach – skrzypce, Izabela Tobiasz - altówka, Anna Naściszewska – wiolonczela, Sławomir Ujek – kontrabas, Marian Rzym – perkusja.

        Koncert podzielony był na dwie części. Pierwsza, instrumentalna to wspaniała muzyka filmowa w wykonaniu zespołu ARSO Ensemble. Druga część wzbogacona została dodatkowo w dwa wspaniałe głosy Adrianny Bujak-Cyran i Jacka Ozimkowskiego, którzy zaprezentowali niezapomniane przedwojenne przeboje.

        Noworoczne spotkanie z widzami na Zamku Kazimierzowskim to - już tradycyjnie – nie tylko muzyka. Bardzo ważną częścią składową tych koncertów są noworoczne życzenia Prezydenta Miasta. W tym roku po raz pierwszy przekazał je ze sceny nowy włodarz Przemyśla Wojciech Bakun w towarzystwie Przewodniczącej Rady Miejskiej Ewy Sawickiej, która również życzyła krajanom wszystkiego co najlepsze. Tuż po tym, również na scenie, Prezydent Wojciech Bakun wręczył okolicznościowe pisemne podziękowanie Marcinowi Komoli Prezesowi Zarządu Sklep Bricomarché Przemyśl za wsparcie finansowe przy organizacji imprezy sylwestrowej w Rynku Starego Miasta Przemyśla.

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński

        Ponieważ miałam zaszczyt znaleźć się tego wieczoru na widowni, pragnę podziękować za zaproszenie na ten wspaniały koncert, który dostarczył wszystkim niezapomnianych przeżyć.

        Honory gospodyni pełniła pani Renata Nowakowska – dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, a utwory przybliżał publiczności pan Tomasz Chmiel – znakomity dyrygent, pianista i aranżer, który tym razem był liderem zespołu i pianistą.

        Jak już wspomniał pan Tomasz Beliński, część pierwszą wypełniły specjalnie opracowane na ten skład zespołu ARSO Ensemble, melodie ze znanych filmów:
- „Póki się znów nie spotkamy” - Vladimira Kosmy,
- „ Smuga cienia” – Wojciecha Kilara,
- „Noce i dnie” – Waldemara Kazaneckiego,
- „Love story” – Francisa Lai,
- oraz „Piraci z Karaibów” – Klausa Badelta
Usłyszeliśmy także dwa tanga Astora Piazzolli, które wprawdzie nie zostały skomponowane z myślą o filmie, ale zostały później wykorzystane w filmach i jednoznacznie wielu kojarzą się z dużym ekranem – to „Oblivion” i „Libertango”.

        Przekonaliśmy się jeszcze raz, że piękne tematy skomponowane na użytek filmu są nieśmiertelne, ponieważ bardzo często filmy zostały już dano zapomniane, ale chwytająca za serce melodia pozostaje i wykonywana jest w różnych opracowaniach.

        W części drugiej do zespołu ARSO Ensemble dołączyli znakomici krakowscy artyści – śpiewacy : sopranistka Adrianna Bujak-Cyran, którą część publiczności znała doskonale z różnych projektów scholi gregoriańskiej Flores Rosarum, występów z orkiestrami filharmonicznymi i Operą Krakowską oraz Jacek Ozimkowski – bas, znakomity pedagog śpiewu, artysta związany z zespołem Capella Cracoviensis, współpracujący także Operą Krakowską.

        W niedzielę poznaliśmy ich jako znakomitych wykonawców estradowych śpiewających piosenki przedwojenne, z których część ma także filmowy rodowód. Adrianna Bujak-Cyran i Jacek Ozimkowski Oczarowali przemyską publiczność nie tylko pięknymi głosami, ale także talentami aktorskimi i urodą a pani Adrianna dodatkowo pięknymi toaletami. Byli doskonali zarówno w roli solistów, jak i w duetach.

        Okazało się, że wiele osób zajmujących miejsca na widowni doskonale pamięta nie tylko melodie, ale i teksty takich przebojów jak: „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Ta ostatnia niedziela”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Zimny drań”, „Bubliczki”, „Ta mała piła dziś”, „Już nie zapomniesz mnie” i kilku innych pięknych piosenek. Śpiew słychać było przede wszystkim z estrady, ale także z sali, ponieważ wiele osób wtórowało solistom.

        Repertuar i wykonanie bardzo przypadły do gustu publiczności, która nie szczędziła braw po każdym utworze oraz na zakończenie powstała z miejsc i długo oklaskiwała wykonawców.
        Gorące podziękowania należą się nie tylko znakomitym wykonawcom, ale także organizatorom tego wspaniałego koncertu. To był pierwszy w 2019 roku koncert w murach Zamku Kazimierzowskiego. Jestem przekonana, że Przemyślanie liczą na więcej takich wieczorów, a ja życzę im tego z całego serca.

Zofia Stopińska