Styczeń - rozkład jazdy w kulturze - SCK Mielec

Koncert
Retransmisja koncertu karnawałowego Andre Rieu z Sydney 2019 w kinie „Galaktyka” – 1 stycznia, godz. 15, 2 stycznia, godz. 19.
Wstęp: bilety w cenie 25 i 23 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

Koncert
„Koncert Noworoczny w stylu wiedeńskim” - 6 stycznia, godz. 16, sala widowiskowa DK SCK.
Wstęp: bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *
Pierwszy koncert w stylu wiedeńskim naszej orkiestry miał miejsce w Sali Królewskiej w 1998 r. Podobnie jak ten z Wiednia, miał być celebracją nadejścia nowego roku.
Od 2001 r. koncert stał się sztandarowym przedsięwzięciem Mieleckiej Orkiestry Kameralnej (poprzedniczki Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej) i znalazł na stałe miejsce w sali widowiskowej Domu Kultury SCK. W 2018 roku koncert w stylu wiedeńskim po raz pierwszy zabrzmiał w pełnej obsadzie symfonicznej (w 2017 roku Mielecka Orkiestra Kameralna przekształciła się w Mielecką Orkiestrę Symfoniczną).
Genezę wydarzenia, mocno ekscytującego melomanów, stanowi symbioza starannie wyselekcjonowanych dzieł muzycznych najmocniej kojarzonych z habsburską stolicą (zwłaszcza utworów muzycznej dynastii Straussów) z wypracowanym na przestrzeni lat lokalnym rytuałem. Ten lokalny koloryt to akcent kolędowy, ale także nawiązujące do rozpoczynającego się karnawału dźwiękowe dedykacje dyrygenta. W najbliższym koncercie ten akcent zostanie dodatkowo rozbudowany. Symfoników poprowadzi oczywiście Franciszek Wyzga, a gospodarzem wieczoru będzie Tomasz Leyko.

Inscenizacja uliczna
Orszak Trzech Króli – 6 stycznia, godz. 11 – przemarsz spod kościoła pw. Ducha św. na bulwary nad Wisłoką.

* * *
W mającej już kilka lat tradycji inscenizowania Orszaku Trzech Króli wezmą udział nasze zespoły na czele z Mielecką Orkiestrą Dętą DK SCK.

Spektakl teatralny
Teatr Rozmaitości SCK – „Wesele” S. Wyspiańskiego w reż. Jadwigi Klaus, 9 stycznia, godz. 18, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.
Wstęp: bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *
TEATR ROZMAITOŚCI im. Stefana Ostrowskiego działający przy Domu Kultury Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu wystąpi ponownie przed mielecką publicznością ze spektaklem „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Ekipa mieleckiego teatru właśnie spektaklem „Wesela” uświetniła obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Premiera odbyła się 4 listopada 2018 r.
Mieleckie „Wesele” powstało dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego województwa podkarpackiego i Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Wł. Szafera.
W „Weselu” wystąpią: Paweł Pazdan (Pan Młody), Sabina Tabor-Orzechowska (Panna Młoda), Janusz Pacholec (Gospodarz), Joanna Kruszyńska (Gospodyni), Paweł Rożniał (Czepiec), Eugeniusz Idzior (Poeta), Zbigniew Wawer (Dziennikarz), Elżbieta Witek (Radczyni), Genowefa Królikowska (Klimina), Ewa Czeczot (Rachela), Maciej Błachowicz (Jasiek), Piotr Klamka (Ksiądz), Agnieszka Kużdżał-Trybulec (Maryna), Andrzej Drews (Kacper), Magdalena Szelest-Tara (Haneczka), Barbara Stec (Zosia, Czepcowa), Anna Dusza (Kasia), Anna Martyńska (Isia), Grzegorz Cebula (Nos), Bogusław Szawerda (Żyd), Zbigniew Modras (Dziad, Wernyhora), Andrzej Bednarz (Wojtek), Arkadiusz Sanecki (Kuba), Eugeniusz Kwiatkowski (Ojciec), Małgorzata Zduńska (Chochoł), Jarosław Sienicki (Widmo, Stańczyk), Marek Krzemień (Upiór), Jerzy Wójcik (Rycerz), Agnieszka Małek (Marysia).
Muzyka - Robert Śmist; muzykę ludową specjalnie do spektaklu opracowała Kamila Starościak, która poprowadzi też kapelę ludową.
Scenografia: Małgorzata Zając-Waga, Czesław Tabaka i Hubert Pomiankiewicz.
Kostiumy oryginalne do ,,Wesela” wykonała Maria Ortyl, kostiumy ludowe pochodzą z Domu Kultury SCK, a o ich przygotowanie zadbały: Władysława Majewska i Anna Niedbała.
Światłem i nagłośnieniem zajmą się Dariusz Madej i Kazimierz Babiec, a projekt plakatu jest dziełem Małgorzaty Zając-Wagi.
Opracowanie tekstu: Joanna Kruszyńska, Elżbieta Witek.
Suflerzy: Antoni Król, Anna Dusza.

Wernisaż
Wernisaż wystawy „Po prostu rzeźbię” Stanisław Czarneckiego – Galeria ESCEK Domu Kultury SCK, 10 stycznia, godz. 18.

* * *
Stanisław Czarnecki jest jednym z najbardziej cenionych mieleckich artystów. Od wielu lat zachwyca swoimi pracami. W 2018 r. rzeźbiarz obchodził 50-lecie pracy twórczej, a wystawa jest formą uhonorowania jego dokonań artystycznych.
Artysta jest zrzeszony w Klubie Środowisk Twórczych Mieleckiego Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej oraz w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Plastycznej. Wystawa będzie czynna do 3 lutego.

Koncert
„Mieleckie kolędowanie” – koncert kolęd w wykonaniu zespołów i chórów z Mielca i powiatu w kościele pw. MPNP, 12 stycznia, godz. 15.30.
Wstęp wolny.

* * *
Cykliczna impreza, w której bierze udział jednorazowo największa liczba solistów i zespołów muzycznych w roku. Przed publicznością zaprezentują się zespoły i chóry z całego powiatu mieleckiego. Będą to zarówno utytułowane, znane od dziesiątków lat grupy takie jak ZPiT ,,Rzeszowiacy”, jak i niewielkie parafialne scholae. W kościele królować będą oczywiście kolędy.
W tym roku w „Mieleckim kolędowaniu” wystąpi blisko 20 zespołów.

Spektakl taneczny
„Taneczny karnawał” – cz. 1, koncert zespołów artystycznych Domu Kultury SCK, 16 stycznia, godz. 18.
Wstęp: bilety w cenie 12 zł do nabycia w kasie kina ,,Galaktyka” (codziennie od godz. 12, w soboty i niedziele na godzinę przed seansem kinowym, środy – kasa nieczynna).

* * *
W koncercie wystąpią zespoły, które działają w Domu Kultury SCK. Koncert jest podsumowaniem działalności zespołów prowadzonych przez instruktorów Domu Kultury w semestrze zimowym 2017/18.

Koncert
„KOLĘDOWANIE Z GWIAZDAMI” – koncert z udziałem najsłynniejszej polskiej rodziny muzycznej Pospieszalskich - 17 stycznia, godz. 18, kościół pw. Ducha św.
Wstęp wolny.

* * *
W tym roku tytułową gwiazdą będzie rodzina Pospieszalskich, muzycy niezwykle znani, cenieni i lubiani, zwłaszcza serdecznie przyjmowani w repertuarze kolędowo-pastorałkowym. Muzyczna rodzina wystąpi z programem „Kolędy Pospieszalskich” w 14-osobowym składzie. Zagrają i zaśpiewają muzycy dwu pokoleń tej najbardziej znanej, muzycznej rodziny w Polsce. Gdy początkiem lat 90. XX wieku Pospieszalscy nagrali pierwszą płytę z kolędami, wielu członków obecnego składu zespołu nie było jeszcze na świecie. Program z albumu „Kolędy Pospieszalskich” na stałe wszedł do repertuaru świątecznego rozgłośni radiowych, był zarejestrowany przez TVP. Dziś Pospieszalscy nadal grają z dziećmi, ale trzon zespołu stanowią zawodowi muzycy współpracujący z wieloma artystami, m.in. z Michałem Urbaniakiem, Voo Voo, Zakopower, Arka Noego, Raz Dwa Trzy, Anna Maria Jopek.
Podczas koncertu polskie kolędy i pastorałki zabrzmią w autorskich opracowaniach. Podstawą będą wysmakowane klasyczne wersje, nie zabraknie jednak ani folkowych klimatów, ani żywiołowych jazzowo-rockowych aranżacji.

Koncert
„Wieczór z operetką, musicalem i humorem” – 27, godz. 16, sala widowiskowa DK SCK.
Wstęp: bilety w cenie 40 i 35 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *
,,Wieczór z operetką, musicalem i humorem” to karnawałowy prezent, który co roku przygotowujemy dla mieleckiej publiczności. Muzyczną galę (z tytułowym humorem) prowadzi Artur Jaroń, a na scenie brylują śpiewacy z naszych scen operowych i musicalowych w repertuarze najpiękniejszych arii operetkowych i przebojów musicalowych. Śpiewakom towarzyszyć będzie Orkiestra Strauss Ensemble.

Spektakl taneczny
„Taneczny karnawał” cz. II – koncert zespołów artystycznych DK SCK, 30 stycznia, godz. 18.
Wstęp: bilety w cenie 12 zł do nabycia w kasie kina ,,Galaktyka” (codziennie od godz. 12, w soboty i niedziele na godzinę przed seansem kinowym, środy – kasa nieczynna).

* * *
W koncercie wystąpią zespoły, które działają w Domu Kultury SCK. Występ jest podsumowaniem działalności zespołów prowadzonych przez instruktorów Domu Kultury w semestrze zimowym 2017/18.