XXVI Festiwal  w Katedrze i Kościołach Rzeszowa
dr hab. Marek Stefański - dyrektor XXVI Festiwalu Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa

XXVI Festiwal w Katedrze i Kościołach Rzeszowa

Szanowni Państwo,
w sobotę 1 lipca o godzinie 19.30 w bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie - Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, rozpocznie się 26. edycja Festiwalu "Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa". Festiwal potrwa do 15 sierpnia.

Odbędzie się 8 koncertów w czterech zabytkowych i nowoczesnych świątyniach Rzeszowa: w katedrze, bazylice Ojców Bernardynów, kościele św. Krzyża i Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. Wystąpią artyści - soliści i zespoły chóralne - z Polski, Włoch i Mołdawii.
Sympatycy muzyki organowej i kameralnej, sztuki najwyższej próby twórczej i wykonawczej, będą mogli wysłuchać panoramy dzieł europejskich kompozytorów czterech stuleci: od XVIII do XX wieku..., na czele z Johannem Sebastianem Bachem i jego genialną polifonią. W programach koncertów pojawią się także formy improwizowane, czyli tworzone i prezentowane przez wykonawców "ad hoc".

Głównemu nurtowi Festiwalu będą towarzyszyły dwa cykle: Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie, gdzie w gościnnych murach Opactwa pobenedyktyńskiego odbędą się cztery koncert (8 lipca do 12 sierpnia) oraz, po raz pierwszy, w bazylice Jezuitów w Starej Wsi (9 lipca i 14 sierpnia).

Organizatorem Festiwalu jest Parafia Katedralna w Rzeszowie. Koncerty są współfinansowane przez Województwo Podkarpackie, Gminę Miasto Rzeszów oraz dwa rzeszowskie przedsiębiorstwa: Elektromontaż i Watkem.

Serdecznie zapraszam wszystkich sympatyków muzyki do przeżywania sacrum, ubogaconego interdyscyplinarnym wymiarem sztuk we wnętrzach wspaniałych podkarpackich świątyń.

dr hab. Marek Stefański
Dyrektor Festiwalu Zobacz więcej