63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie -  CAMILLE THOMAS I JULIEN BROCAL
Camille Thomas - wiolonczela fot. Sonia Sieff

63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie - CAMILLE THOMAS I JULIEN BROCAL

5 czerwca 2024r., środa, godz. 19:00
SALA BALOWA MUZEUM ZAMKU W ŁAŃCUCIE

CAMILLE THOMAS – wiolonczela
JULIEN BROCAL – fortepian

MARIOLA ŁABNO – FLAUMENHAFT – słowo

W programie:
Fryderyk Chopin – Preludium nr 4 op. 28 (ar. C. Thomas)
Auguste-Joseph Franchomme – Nokturn op.14 n. 1
Fryderyk Chopin – Preludium nr 15 op. 28 „Deszczowe” (ar. A. Franchomme)
Fryderyk Chopin – Sonata na wiolonczelę i fortepian op.65
Fryderyk Chopin – Nokturn nr 20 op. posth. Lento con gran espressione (arr. by M.Maisky)
Fryderyk Chopin – Walc a – moll op. 34 nr 2 (ar. A. Franchomme)
Auguste-Joseph Franchomme – Air Russe Varié op.32
David Popper – Rapsodia węgierska op.68

Koszt udziału: 80 zł

Camille Thomas jest dynamiczną i fascynującą wiolonczelistką, której żywa oraz radosna osobowość wybrzmiewa w jej muzyce. Od momentu podpisania przez nią w 2017 r. umowy na wyłączność z wytwórnią Deutsche Grammophon dała się poznać jako jeden z najbardziej ekscytujących młodych muzyków wykonujących muzykę klasyczną. Camille Thomas uważa, że muzyka jest w stanie zbliżać ludzi oraz inspirować ich niezależnie od kręgu kulturowego: „Jestem przekonana, że muzyka jest w stanie otwierać nasze serca, wzmacniać nasze uczucia i dawać nadzieję na ludzkie piękno i ludzką dobroć”. Sezon 2023/2024 będzie dla niej kolejnym niezwykłym rokiem. Rozpocznie go serią koncertów na festiwalu muzycznym w Szlezwiku-Holsztynie, po czym uda się na fascynujące recitale w Dusznikach, Biarritz oraz występy na festiwalu Kronberg. Camille Thomas wystąpi też z National Symphony Orchestra z Waszyngtonu pod batutą Gustavo Gimono. Jako gość Armeńskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej zagra z maestro Sergiejem Smbatyanem cztery wyjątkowe koncerty.
Camille Thomas będzie miała okazję zaprezentować swój talent, występując z Portland Symphony Orchestra, Sinfonieorchester Aachen, Stuttgrater Philharmoniker oraz Pholharmonie Zuidnederland.
Sezon będzie wypełniony niezapomnianymi występami, ponieważ Camille Thomas potrafi inspirować publiczność na całym świecie. Oprócz występów na żywo, w marcu 2023 r. Camille Thomas wydała „The Chopin Project”, nową płytę nagraną dla Deutsche Grammophon, która jest hołdem dla wiolonczeli, ulubionego instrumentu Chopina. „The Chopin Project” składa się z trzech części, które pokazują jej głębokie wyczucie muzyki Chopina i jej stosunek do wiolonczeli. Pierwsza część „The Franchomme Legacy” poświęcona jest bliskim związkom Chopina i wiolonczelisty Auguste’a Franchomme’a. Druga część „Complete Chamber Music” jest pełnym zbiorem dzieł Chopina na zespół muzyki kameralnej, wykonywanych przez Camille Thomas oraz światowej klasy muzyków. Trzecia część „Cello Arrangements” stanowi wyjątkowy zbiór najbardziej znanych dzieł Chopina, zaaranżowanych na wiolonczelę przez największych muzyków z różnych epok. Camille Thomas urodziła się w 1988 r. w Paryżu. W wieku czterech lat zaczęła grać na wiolonczeli i robiła tak szybkie postępy, że już wkrótce pobierała lekcje u Marcela Bardona. W 2006 r. przeprowadziła się do Berlina, gdzie pod okiem Stephana Forcka i Fransa Helmersona studiowała na Hanns Eisler Hochschule für Musik. Następnie ukończyła studia podyplomowe na Franz Liszt Hochschule für Musik w Weimarze pod okiem Wolfganga-Emanuela Schmidta. Camille Thomas w oszałamiającym tempie podbija świat. Jak dotąd pracowała m.in. z takimi dyrygentami jak Paavo Järvi, Mikko Franck, Marc Soustrot, Darrell Ang, Kent Nagano, Stéphane Denève oraz takimi orkiestrami jak Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Academia Santa Cecilia, Sinfonia Varsovia, Staatsorchester Hamburg, z którą wystąpiła w Elbphilharmonie, Lucerne Festival Strings, z którą wystąpiła w sali koncertowej Herkulessaal w Monachium, Orchestre National de Bordeaux, a także Brussels Philharmonic. Camille Thomas gra na słynnym Stradivariusie „Feuermann” z 1730 r., którego użycza jej fundacja Nippon Music Foundation.

Julien Brocal, który w 2018 r. został przez BBC Music Magazine okrzyknięty Odkryciem Roku, naukę gry na fortepianie zaczął w wieku pięciu lat, a w wieku siedmiu lat wystąpił po raz pierwszy w Salle Cortot (Paryż). Uczył się w Conservatoire National de Région de Marseille u Erika Berchota oraz w École Normale de Musique de Paris Alfred Cortot, gdzie jego nauczycielką była Rene Shereshevskaya. Podczas nauki wspierany był finansowo przez fundacje Zaleski Foundation, Assophie Association i Fondation Safran. W styczniu 2013 r., w trakcie zaawansowanego kursu w Cité de la Musique (Paryż) został dostrzeżony przez Marię João Pires, która zaprosiła go na staż artystyczny w Chapelle Musicale Reine Elisabeth w Belgii.
Dzięki niej mógł koncertować na całym świecie, w tym m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie w ramach prestiżowego Festiwalu Szopenowskiego, w Operze we Florencji w ramach serii koncertów z wielkimi artystami, w Sheldonian Theatre (Oksford), w Alfredo Kraus Auditorium (Las Palmas) oraz w Philharmonie de Paris. Julien Brocal występował też m.in. w Wigmore Hall (Londyn), New York Town Hall, podczas Flagey Piano Days, na festiwalach Festival Classique au Vert, Piano aux Jacobins, Chopin Festival w Nohant oraz w Tippet Rise Art Center w USA (Montana), podczas festiwalu Cambridge Music Festival, w Chopin Society (Londyn), a także w NCPA (Peking), zastępując w trybie pilnym słynnych pianistów Fazila Say i Nelsona Goernera. W sezonie 2022/2033 najważniejszymi wydarzeniami dla Juliena Brocala były: wydanie w jesieni 2023 r. trzeciego albumu solowego „Here” z kompozycjami nagranymi przed pandemią w Tippet Rise Art Center, tournee po USA oraz wydanie przez wytwórnię Deutsche Grammophon potrójnego albumu poświęconego Chopinowi, nagranego z wiolonczelistką Camille Thomas. Z wiolonczelistami Lidy Blijdorp, Camille Thomas oraz skrzypaczką Rosanne Philippens, Julien Brocal występuje ponadto regularnie z koncertami muzyki kameralnej, zaś z pianistą Julienem Libeerem współorganizuje festiwal muzyki kameralnej „Pause Festival” w andaluzyjskiej miejscowości La Donaira. Julien Brocal stara się docierać z muzyką i sztuką do niezwykłych miejsc, organizuje warsztaty mające na celu popularyzację muzyki klasycznej oraz bierze udział w projektach edukacyjnych dla trudnej młodzieży. Przyczynił się do rozwoju chóru dziecięcego Equinoxe, stworzonego przez Marię João Pires, i jako dyrygent wspiera dziecięcy chór Singing Molenbeek, który działa w szkołach w belgijskim Molenbeek. Muzyka, którą często traktuje się często jako rozrywkę, jest dla Juliena Brocala także narzędziem do zapewnienia opieki i terapii. Wspólnie z doktorem psychologii emocjonalnej Iliosem Kotsou zainicjował regularne sesje znane jako Musical Breathing, które wkrótce będą transmitowane za pośrednictwem aplikacji mobilnej typu open source. Jego pierwszy album wydany w 2017 r. poświęcony był repertuarowi Fryderyka Chopina i obejmował 24 preludia op. 28 oraz II sonatę fortepianową op. 35. Płyta została jednogłośnie doceniona przez międzynarodową prasę. Magazyn muzyczny BBC Music Magazine napisał, że jest to „czarujący Chopin”, przyznał jej pięć gwiazdek i przedstawił ją jako najlepszy album instrumentalny miesiąca.
Jego drugi album, wydany w 2018 r. i zawierający dzieła Ravela i Mompou, został podobnie entuzjastyczne przyjęty przez międzynarodową prasę. Patrick Ruckert, wydawca magazynu wytwórni Deutsche Grammophon „prosił słuchaczy, aby nie zmarnowali szansy posłuchania tego wyjątkowego talentu”. Oprócz występów w tradycyjnych salach koncertowych Julien Brocal stworzył w swoim studio nagraniowym „Jardin Musical” kreatywny ekosystem, wierny zasadom permakultury, który jest miejscem występów na żywo, nagrań i współpracy z innymi artystami.Festiwal Łańcut 05.06.2024 Julien Brocal02Isabelle Françaix 2019Julien Brocal - fortepian, © Isabelle Françaix