XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku - 3 lipca

PONIEDZIAŁEK - 3 LIPCA 2023 r. godz. 19.00

Wacław Golonka - Koncert organowy

Program:
G. Fr. Haendel Sinfonia z oratorium Saul HWV 53
F. X. Brixi Preludium F-dur
J. F. N. Seger Toccata i fuga a-moll
J. S. Bach Preludium i fuga G-dur BWV 541
F. Mendelssogn-Bartholdy Sonata D-dur op. 65 nr 5,
części: Andante, Andante con moto, Allegro maestoso

Tansman Trio - Część kameralna
Roksana Kwaśnikowska - skrzypce
Agnieszka Podłucka - altówka
Zuzanna Sosnowska - wiolonczela

Program:
Erno Dohnanyi - Serenada na Trio smyczkowe
Aleksander Tansman - Serenade nr 2

WACŁAW GOLONKA  jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. Dyplomy ukończenia studiów w zakresie gry na organach otrzymał z wyróżnieniem. W trakcie studiów w Wiedniu był stypendystą Ministerstwa Kultury Austrii. Jest laureatem konkursów organowych w Pradze (II nagroda), Norymberdze (III nagroda) i Pretorii, gdzie oprócz pierwszej nagrody otrzymał trzy wyróżnienia.

Od wielu lat prowadzi intensywną działalność koncertową niemal w całej Europie, Azji, Ameryce Północnej, Namibii i RPA, gdzie odbył trzykrotnie tournée koncertowe. Do najważniejszych miejsc jego działalności artystycznej należą europejskie katedry, sale koncertowe występując na najważniejszych festiwalach. Był solistą wielu orkiestr filharmonicznych. Z orkiestrą Concerto Avenna nagrał koncert organowy Pawła Łukaszewskiego. Nagranie znalazło się na płycie CD z kompozycjami autora koncertu, która trzymała nagrodę Fryderyka 2008 roku.

Zrealizował wiele nagrań dla stacji telewizyjnych (TV Polonia, Tele NOE) i radiowych (Hilversum, Bayerischer Rundfunk, ORF, Radio Watykan, Radio Słowackiego). Telewizja Katowice zrealizowała film o jego działalności pt: Muzyka dźwięku i przestrzeni. Nagrania dokonane przez Czeskie Radio prezentowane są w europejskiej sieci EBU. Czeskie Radio zrealizowałotakże nagrania na płyty CD. Jako kameralista współpracuje z wieloma artystami, prezentując muzykę wszystkich epok i stylów.

Jest autorem nagrania CD oraz książki Sigfrid Karg-Elert (1877-1933) – w żywiole koloryzmu dźwiękowego. Jest pomysłodawcą i dyrektorem Konkursu Muzyki Organowej i Kameralnej w Mielcu i konkursu organowego w Chorzowie. Prowadzi działalność dydaktyczno-naukową w wielu ośrodkach akademickich w Polsce, Czechach i Niemczech. Pracuje w macierzystej uczelni Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie prowadząc klasę organów.

Jest autorem zbioru Nieznane pieśni religijne powiatu bieruńsko-lędzińskiego i województwa śląskiego, którego część pieśni znalazło się na płycie CD pt.: In honorem Sancti Valentini. W 2020 r. został laureatem Nagrody Marszałka województwa śląskiego w dziedzinie kultury. Artysta wciąż poszerza swój repertuar dokonując prawykonań i nagrań nowych utworów organowych i organowo-kameralnych dedykowanych jemu oraz artystom, z którymi współpracuje.

TANSMAN TRIO - to zespół złożony z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce instrumentalistek młodego pokolenia: - Roksana Kwaśnikowska – skrzypce, - Agnieszka Podłucka – altówka, - Zuzanna Sosnowska – wiolonczela.
Trio o klasycznej, ale niepopularnej na scenach muzycznych obsadzie.Specjalizuje się w muzyce XX wieku, jednak równie chętnie sięga po dzieła kompozytorów innych epok.

Laureatki Tiziano Rosetti International Music Competition, Konkursu Silesia Sonans oraz międzynarodowego Festiwalu Szczecin Classic. We współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Muzyków Kameralistów dokonały pierwszego w historii nagrania Trio smyczkowego nr 2 autorstwa Aleksandra Tansmana – patrona zespołu. Występowały na scenach w całej Polsce, m.in. w Filharmonii Rzeszowskiej czy w Złotej Sali Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.

Absolwentki Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, gdzie połączyła je wspólna pasja oraz chęć dzielenia się muzyką. Artystki kształciły się na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze i Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie. Są laureatkami czołowych nagród na prestiżowych konkursach międzynarodowych, takich jak Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Tibora Vargi w Sion.

Jako doświadczone kameralistki w swym dorobku artystycznym mają także osiągnięcia na konkursach muzyki kameralnej w Kanadzie, Hiszpanii, Włoszech i Polsce. Misją zespołu jest popularyzacja muzyki Aleksandra Tansmana w jego ojczyźnie i poza jej granicami.