XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów Stalowa Wola - Rozwadów 2022

2022 Podaj Rękę Ukrainie. Rok Romantyzmu Polskiego

Solidarność z walczącą Ukrainą oraz dzieła wielkich romantyków polskich będą motywem przewodnim Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Stalowa Wola - Rozwadów 2022. Zgodnie z wieloletnią tradycją wystąpią gwiazdy scen polskich, a dobór tekstów i utworów muzycznych uczyni z wtorkowych koncertów okazję do modlitwy, gdyż jak zgodnie przyznają organizatorzy cyklu wydarzeń, piękno jest szeroką drogą do Boga.

Publiczność uczestnicząc w koncertach dobrze wie, że sztuka nie jest celem samym w sobie ale ustami sław scen polskich i światowych padają ważne treści, dotyczących wiary w życiu społecznym, patriotyzmu czy pokoju. Wystąpią m.in. Alicja Węgorzewska, Olga Bończyk, Maciej Miecznikowski, Georgij Agratina – fletnia Pana, cymbały /Ukraina/, Słobożańska Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna - Charków / Ukraina, Robert Grudzień-POLISH-UKRAINIAN STRING ENSEMBLE. W tym roku artyści i organizatorzy festiwalu wyrażają solidarność z Ukrainą, walczącą z rosyjskim najeźdźcą.
– Dla mnie ten wybór był oczywisty. Wzrastałem według wartości wiary, pracy i patriotyzmu polskiej wsi, naznaczonej historią Dionizego Czachowskiego bohatera powstania styczniowego oraz gen. Ryszarda Kuklińskiego. Moi rodzice i dziadkowie pochodzą z Niedabyla i Starej Wsi na Mazowszu i to oni wpoili mi te wartości. Dziś uważam za obowiązek by stanąć po stronie Ukrainy, walczącej o wspólne wartości niepodległości i wolności z wrogiem, który wielokrotnie w dziejach zagrażał także Polsce – wyjaśnia Robert Grudzień.
Stalowowolski festiwal wpisuje się w głos polskich artystów, którzy od początku agresji wyrażają solidarność z Ukrainą.

– Po raz pierwszy programy łączą polską i ukraińską kulturę a występują razem wybitni polscy i ukraińscy artyści. W całym kraju organizowane są charytatywne koncerty poparcia dla Ukraińców. Wspólnie z parafiami powstają koncerty i festiwale. Polska kultura upomina się o walczącą Ukrainę. Nasze doświadczenie w walce o wolność i niepodległość przekazujemy potrzebującym ukraińcom, naszym braciom w wierze i sąsiadom. Każda pomoc jest ważna a szczególnie ludzka wrażliwość – dodaje Robert Grudzień.

W tym roku podczas festiwalu nawiążemy do słów Jana Pawła II wypowiedzianych na Ukrainie w 2001 roku „Dekalog jest jak kompas na wzburzonym morzu”.

200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się Ballady i romanse Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.
W tym roku koncerty będą odbywały w lipcu i sierpniu w każdy wtorek o godz.19.00
Zapraszamy serdecznie
Robert Grudzień

Podaj rękę Ukrainie. Rok Romantyzmu Polskiego
Twórcy kultury zaczęli błyskawicznie się organizować. Po rosyjskiej agresji artyści występują podczas mszy świętych o pokój i koncertów. Po raz pierwszy programy łączą polską i ukraińską kulturę a występują razem wybitni polscy i ukraińscy artyści. Sprzeciw wobec najazdu na Ukrainę słychać nie tylko w świecie polityki. Przyłączyli się do niego polscy twórcy. W całym kraju organizowane są charytatywne koncerty poparcia dla Ukraińców. Wspólnie z parafiami powstają koncerty i festiwale. Polska kultura upomina się o walczącą Ukraine. Akcja jest organizowana w ramach roku romantyzmu Polskiego. Podaj ręke Ukrainie. Nasze doświadczenie w walce o wolność i niepodległość przekazujemy potrzebującym ukraińcom, naszym braciom w wierze i sąsiadom. Każda pomoc jest ważna a szczególnie ludzka wrażliwość.
200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się Ballady i romanse Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.
2022. Podaj ręke Ukrainie. Roku Romantyzmu Polskiego. Robert Grudzień projekt autorski