Young Arts Festival 2021

Od 26 do 29 sierpnia po raz szósty w Krośnie odbędzie się muzyczny crossover – Young Arts Festival. W tym roku muzycznymi gwiazdami będą: Jan Garbarek Group, Miuosh i Jakub Józef Orliński w towarzystwie orkiestry Il Giardino d’Amore. Young Arts Festival 2021 bilety już w sprzedaży.

Regulamin wydarzenia

Oświadczenie uczestnika YAF 2021
Young Arts Festival 2021 artyści

Szóstą edycję Young Arts Festival otworzy w czwartek 26 sierpnia gwiazda światowego jazzu, norweski saksofonista Jan Garbarek, któremu będzie towarzyszył międzynarodowy zespół w składzie: Rainer Brüninghaus (fortepian), Yuri Daniel (bas) i Trilok Gurtu (perkusja). Publiczność w Krośnie będzie miała wyjątkową okazję usłyszeć z bliska niepowtarzalne brzmienie saksofonu Garbarka – swoistej muzycznej marki, która posiada rzesze fanów na całym świecie. W programie koncertu znajdzie się kilkanaście utworów z różnych okresów bogatej twórczości Garbarka.

 W piątek 27 sierpnia w Krośnie zabrzmi hip-hop w najlepszym wykonaniu. Miuosh – śląski raper i producent muzyczny - od kilku lat poszukuje różnych brzmień, a zamiłowanie do międzygatunkowych kolaboracji stało się jego znakiem rozpoznawczym. W tym roku Miuosh obchodzi 20-lecie pracy artystycznej, a podczas Young Arts Festival zaprezentuje program „XX Tour” będący swoistym podsumowaniem jego twórczości. Usłyszymy muzykę, która balansuje na styku różnych gatunków, stylów. Słuchacze festiwalowi odnajdą tu wiele brzmień elektronicznych, zgrabne muzyczne połączenia, które są dowodem na to, że można z dobrym skutkiem pokonywać artystyczno-estetyczne bariery.

 Niedziela 29 sierpnia to gratka dla wielbicieli muzyki dawnej - festiwal zamknie koncert światowej sławy kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego oraz skrzypka barokowego - Stefana Plewniaka. Soliści wystąpią wraz z orkiestrą muzyki dawnej Il Giardino d’Amore, a w programie znajdzie się muzyka Hendla i Vivaldiego zaprezentowane w formule bitwy na głos i instrument, która – jak zapewniają obaj artyści - przeniesie słuchaczy do mitycznego świata pełnego zaklęć, magii, bitew i romansów, prawdziwie i głęboko przemawiając do ich emocji.

 Bardzo cieszę się, że w tym roku, mimo trudnej sytuacji pandemicznej, udało nam się zaprosić na festiwal do Krosna muzyków koncertujących na największych i najważniejszych scenach muzycznych świata. Teraz zapraszamy słuchaczy – bądźcie z nami, przyjeżdżajcie do Krosna z najdalszych zakątków Polski. Gwarantujemy wspaniałe doznania muzyczne, koncertową bliskość wybitnych artystów oraz – co dziś szczególnie ważne - bezpieczeństwo, bo na Young Arts Festival będziemy przestrzegać wytycznych sanitarnych – zapewnia Bartłomiej Tełewiak, dyrektor artystyczny festiwalu.

O Young Arts Festival

Young Arts Festival to muzyczny crossover, który szuka nietypowych muzycznych połączeń, pozwala na odważne interpretacje, jest miejscem przenikania się brzmień klasycznych, jazzowych i nowych brzmień. Festiwal odbywa się Krośnie, do którego od sześciu lat na zaproszenie Fundacji Young Arts przyjeżdżają największe gwiazdy różnych gatunków muzycznych.

Od początku istnienia festiwalu stawiamy na różnorodność stylistyczną, jednak w tym roku Young Arts będzie szczególnie urozmaicony. Pod koniec sierpnia na scenie naszego festiwalu spotkają się jazzowy wirtuoz saksofonu, raper oraz kontratenor, którego domeną jest muzyka dawna. To brzmienia pozornie dalekie, ale przybliżanie ich do siebie oraz przybliżanie ich krośnieńskiej publiczności to istota misji Young Arts – mówi Bartłomiej Tełewiak.

 Partnerem strategicznym wydarzenia jest Krosno Miasto Szkła (festiwal zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Krosna).

 Young Arts Festival 2021 dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 Mecenasi wydarzenia to: firma Splast, Nowy Styl, Glob Cars Service - Ford Krosno, Drukarnia Hedom, Restauracja Posmakuj, Apartamenty Krosno, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Partnerzy wydarzenia to: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, MOSIR Krosno, Zespół Szkół Muzycznych, Biuro Wystaw Artystycznych, Muzeum Rzemiosła. Obsługę prawną festiwalu zapewnia Grupa Prawnicza.

 Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęli: RMF Classic, Forbes Polska, Wprost i TVP Rzeszów.