Mielecki Festiwal Muzyczny - młodzi muzycy z Anglii

          Nasze propozycje koncertowe w ramach 22. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego uzupełniliśmy dwoma dodatkowymi wydarzeniami muzycznymi: koncertem młodych angielskich muzyków oraz retransmisją koncertu Andre Rieu w mieleckim kinie „Galaktyka”.
Koncert angielskich muzyków w Mielcu
          Mielecki koncert młodych angielskich muzyków to tak naprawdę wspólny występ dwóch na co dzień osobno występujących grup: orkiestry dętej (Northamptonshire County Youth Concert Band) i zespołu dętego (Northamptonshire County Youth Brass Band). Oba zespoły mają na swoim koncie duże osiągnięcia, poparte nagrodami i występami w wielu prestiżowych miejscach zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i całej Europie. Działalność zespołów to wynik muzycznej inicjatywy edukacyjnej „Northamptonshire Music and Performing Arts Trust”, której celem jest promowanie kultury muzycznej oraz łowienie prawdziwych talentów spośród tysięcy młodych ludzi, którzy rokrocznie biorą udział w tym przedsięwzięciu. Obecnie około 20 tysięcy osób korzysta z tej szansy. Dla części uczestników są to pierwsze lekcje gry na instrumencie, dla innych - gra w zespołach dla najmłodszych muzyków, dla jeszcze innych – gra w orkiestrach hrabstwa, których obecnie jest 30. Na coroczne przesłuchania zgłasza ponad 1000 młodych ludzi. Ten projekt, liczący już 50 lat, odniósł w Wielkiej Brytanii olbrzymi sukces.
          Co dwa lata czołowe orkiestry spod znaku „Northamptonshire Music and Performing Arts Trust” odbywają tournée po Europie, aby na koncertach zaprezentować swoje osiągnięcia i dzielić się z publicznością swoją pasją muzyczną. Najlepszą z orkiestr jest Northamptonshire County Youth Concert Band.
Skład orkiestry Northamptonshire County Youth Concert Band zmienia się co kilka lat, dzięki czemu kolejne generacje młodych muzyków mogą dołączyć do orkiestry i zdobywać szlify pod okiem znakomitych pedagogów i artystów. Podobnie jest z zespołem dętym Northamptonshire County Youth Brass Band. Zwykle skład orkiestry to ok. 75 osób, zespól liczy ok. 35 muzyków.
To właśnie połączone siły obu grup wystąpią w Mielcu.

          Orkiestra dęta Northamptonshire County Youth Concert Band uznawana jest za jedną z wiodących młodzieżowych orkiestr dętych w Wielkiej Brytanii i może się poszczycić wieloma sukcesami na National Concert Band Festival i National Festival of Music for Youth, gdzie zdobyła więcej najwyższych laurów niż jakakolwiek orkiestra w Wielkiej Brytanii. Orkiestra bierze udział w nagraniach wiodących wytwórni płytowych i współpracuje z wieloma wybitnymi kompozytorami, co zaowocowało kilkoma brytyjskimi i światowymi prapremierami. Repertuar orkiestry obejmuje ambitne utwory współczesne.
          Obecnie dyrektorem muzycznym CYCB jest Peter Smalley - trębacz i kornecista. Pracował jako dyrygent, kompozytor, aranżer, a jego portfolio obejmuje ponad 40 opublikowanych utworów, koncertów, publikacji, nagrań i transmisji od Chicago po Osakę. County Youth Concert Band gra pod jego batutą od 2000 roku. Efektem tej współpracy jest 14 nagród zdobytych na National Festival of Music for Youth i 28 najwyższych laurów na National Concert Band Festival. Wspólnie koncertowali na scenie The Royal Albert Hall, Royal Festival Hall, Symphony Hall Birmingham, oraz poza Wielką Brytanią, w innych czołowych centrach kulturalnych w Europie: w Salzburgu, Berlinie, Budapeszcie, Wiedniu, Lipsku, Weronie, Wenecji, Krakowie i Warszawie.

Zespół dęty Northamptonshire County Youth Brass Band
Zespół dęty CYBB, który w tym roku obchodzi 50-lecie działalności, był pierwszą tego typu inicjatywą, obejmującą całe hrabstwo Northamptonshire. Zespół od wielu lat odnosi sukcesy na brytyjskich mistrzostwach National Youth Brass Band Championships, zdobywał tytuł Champion Youth Brass Band of Great Britain. W 2014 roku reprezentował Anglię na inauguracji odbywających się w Perth w Szkocji europejskich mistrzostw młodzieżowych zespołów dętych.
Dyrektorem Muzycznym County Youth Brass Band jest puzonista Bradley Turnbull. Sam grał wcześniej w młodzieżowych orkiestrach hrabstwa Northamptonshire, w County Youth Orchestra oraz County Youth Concert Band. Po studiach wrócił do w rodzinne strony, tym razem w roli pedagoga. W 2005 roku objął funkcję dyrektora zespołu County Youth Brass Band. Pod jego batutą zespół wygrał wiele nagród międzynarodowych, w tym w Wielkiej Brytanii na National Festival of Music for Youth oraz National Youth Brass Band Championships i zajął trzecie miejsce na europejskich mistrzostwach młodzieżowych zespołów dętych (European Youth Brass Band Championships). Razem wystąpili na prestiżowym balu maturalnym w Royal Albert Hall, London.

Dotychczasowe tournée:
2017 Włochy: Perugia i Ravenna
2015 Czechy i Słowacja: Praga i Bratysława
2013 Hiszpania: Burgos i Valladolid
2011 Niemcy: Lipsk i Berlin
2009 Węgry: Budapeszt
2007 Polska: Wrocław, Przemyśl i Warszawa
2005 Włochy: Region jeziora Garda
2003 Austria: Wiedeń i Salzburg
2001 Polska: Kraków i Zakopane

Zapraszamy na występ młodych angielskich muzyków!