Koncerty na rzeszowskim Rynku

Powitanie lata

          Koncertów było dwa – 7 i 14 lipca 2019 roku. Na powitanie lata - i tego muzycznego i tego zwyczajnego, codziennego, pełnego słońca i dobrych nadziei. A przygotował je Rzeszowski Teatr Muzyczny „Olimpia” przy wydatnej pomocy Estrady Rzeszowskiej, który uznał, że lipiec, to najlepszy czas, by pokazać piękno muzyki w prawdziwie letnich klimatach. W dwie lipcowe niedziele na rzeszowskim Rynku zgromadziły się liczne rzesze melomanów, by w radosnym nastroju poddać się urokowi pięknych melodii – arii, duetów, pieśni ze znanych oper, operetek, musicali.
          Nastrój tych koncertów był wspaniały! Pogoda dopisała, a licznie zgromadzona rzeszowska publiczność dała kolejny dowód prawdziwego umiłowania dobrej muzyki, piękna śpiewu, gorącymi oklaskami nagradzając świetne występy znanych solistów pochodzących z Rzeszowa i Podkarpacia. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, któremu głęboko leży na sercu organizacja własnego teatru muzycznego w Rzeszowie, na każdy z tych koncertów przysłał imponujący kosz kwiatów. Koncerty dofinanowało miasto Rzeszów.
          A na scenie – same rarytasy! W pierwszym koncercie „Rzeszów w naszych sercach gra” można było usłyszeć pełne wdzięku i uroku pieśni neapolitańskie, meksykańskie i włoskie („O sole mio”, „O mia bella Napoli”, „Granada”, „Bella, bella donna”), popularne arie i duety ze znanych operetek i musicali („Pokochaj mnie”, „Co się dzieje, oszaleję”, „Przetańczyć całą noc”, „Dziewczęta z Barcelony”), polskie piosenki z okresu międzywojennego („Na pierwszy znak”, „Brunetki, blondynki”), a także piosenki o Rzeszowie z moją muzyką do słów Barbary Śnieżek, Marii Rudnickiej i moich („Nocą w Rzeszowie”, „Gdzie białe mgły nad Wisłokiem”, „Rzeszów w naszych sercach gra”). Wraz z pianistą Januszem Tomeckim śpiewali artyści związani z Rzeszowem i Podkarpaciem: Beata Kraska i Ewa Korczyńska - soprany, Tomasz Furman - tenor i Andrzej Szypuła - baryton, który prowadził koncert słowem.
          W drugim koncercie „Wielka sława, to żart” wystąpiło dwoje znakomitych artystów także pochodzących z Podkarpacia, którzy w Rzeszowie rozpoczynali swoją edukację muzyczną: Paula Maciołek - sopran pochodząca z Ustrzyk Dolnych i Kamil Pękala - baryton pochodzący z Dębicy. Oboje zdobyli gruntowane przygotowanie wokalne w akademiach muzycznych w Polsce i są ozdobą wielu teatrów muzycznych. Na rzeszowskim Rynku wraz z Podkarpackim Kwartetem Fortepianowym „Team for Voices” pod kierunkiem Janusza Tomeckiego młodzi artyści zaprezentowali błyskotliwy program arii i duetów operowych, operetkowych i musicalowych („Pieśń torreadora”, „aria Giuditty”, „Myśl o mnie”, „My way”, „Czardasz, Czardasz”). Po blisko dwugodzinnym koncercie publiczność wcale nie zamierzała opuścić Rynku. Nie obyło się bez bisów.
          Podczas obu koncertów potwierdziła się znana prawda, że opera, operetka, musical, to ciągle popularne i kochane przez publiczność formy teatru muzycznego. Ich nieśmiertelne piękno, to cudowne, wzruszające melodie, rodem z włoskiego bel canta czy hiszpańskiej habanery i słowa - piękne, poetyczne teksty, zapadające głęboko w serce, poruszające najgłębsze pokłady ludzkiej wrażliwości i wyobraźni. Czyżby już był czas na organizację w przyszłym roku letniego festiwalu muzycznego, operowo-operetkowo-musicalowego na rzeszowskim Rynku? Ale cicho sza, żeby nie zapeszyć...
           A już w niedzielę 28 lipca 2019 roku o godz.18.00 w Filharmonii Podkarpackiej niezwykły, nadzwyczajny, niepowtarzalny koncert obchodzącej w tym roku diamentowy jubileusz Pierwszej Damy Polskiej Piosenki Ireny Santor! Informacje na stronie Estrady Rzeszowskiej.

Andrzej Szypuła