Festiwal w Leżajsku - Jarosław Tarnawski i Artur Banaszkiewicz
Organy w nawie głównej Bazyliki oo Bernardynów w Leżajsku

Festiwal w Leżajsku - Jarosław Tarnawski i Artur Banaszkiewicz

PONIEDZIAŁEK 17 CZERWCA 2019 r. godz. 19.00

Jarosław Tarnawski organy

Program:

F. Mendelssohn-Bartholdy – Preludium i fuga c-moll op. 37 nr 1

J. S. Bach – Kyrie, Gott Vater in Ewigkeit BWV 669, Christe, aller Welt Trost BWV 670, Kyrie, Gott heiliger Geist BWV 671

J. Brahms – Fuga as-moll

A. G. Ritter – Sonata e-moll op. 19


Część kameralna:

Artur Banaszkiewicz z zespołem

Program:

G. Tartini - WARIACJE NA TEMAT CORELLEGO

C. Porter - BEGIN THE BEGUINE

A. Banaszkiewicz - KALINKA Fantazja na tematy rosyjskie

R, Galliano - TANGO POUR CLAUDE

A. Banaszkiewicz - LA FIESTA MEXICANA

J. Williams - LISTA SCHINDLERA

A. Banaszkiewicz - SKRZYPEK NA DACHU Fantazje na tematy J. Bocka

Jarosław Tarnawski – urodził się w 1980 r. Jest wychowankiem poznańskiej Akademii Muzycznej (klasa organów prof. Elżbiety Karolak) - studia magisterskie ukończył w 1999 roku. W latach 2005-2007 odbył studia podyplomowe na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. W roku 2012 ukończył ponadto studia w Musikhochschule Lübeck w klasie prof. Arvida Gasta, natomiast w 2016 studia solistyczne (Konzertexamen) w Hochschule für Musik w Detmold pod kierunkiem prof. Martina Sandera. Od 2006 roku jest pracownikiem artystycznym poznańskiej Akademii Muzycznej - początkowo asystentem, a po otrzymaniu tytułu doktora (2014) – adiunktem. Odbył liczne kursy mistrzowskie u takich organistów jak: Olivier Latry, Wolfgang Zerer, Michael Radulescu, Bine Bryndorf, Martin Haselböck, Susan Landale. Jako wykonawca interesuje się żywo szczególnie muzyką niemiecką okresu romantyzmu. Prowadzi aktywne życie koncertowe – gościł na wielu festiwalach w Polsce i poza jej granicami, a od 2012 roku koncertuje również w duo organowym ze swoją żoną, Agnieszką Tarnawską. Jest laureatem nagród na licznych konkursach organowych: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi (wyróżnienie), Międzynarodowy Konkurs im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu (2000 - wyróżnienie), Międzynarodowy Konkurs Organowy w Brnie (2002 – wyróżnienie), Międzynarodowy Konkurs Organowy “Westfalen-Lippe” w Bochum (2005 – 2. nagroda), Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Kurta Bosslera w Heidelbergu (2011 – 2. nagroda), Międzynarodowy Konkurs Organowy “Schramberger Eberhard Friedrich Walcker Preis 2012” (2. nagroda). Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dwukrotnie), jak również niemieckiej fundacji Possehl-Stiftung. W roku 2015 został wyróżniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jego wychowankowie – studenci klasy organów Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego mają na swoim koncie liczne nagrody na konkursach organowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

ARTUR BANASZKIEWICZ - skrzypek, kompozytor, aranżer. Występuje od piątego roku życia. W 1985 roku zdobył pierwszą nagrodę na Konkursie Młodych Skrzypków w Koszalinie. W latach 1988-1990, jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki studiował w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie. Oprócz klasycznego repertuaru skrzypcowego Artur Banaszkiewicz prezentuje publiczności często własne, wirtuozowskie fantazje i parafrazy znanych, chętnie słuchanych utworów z różnych obszarów muzyki (m.in.: „VIVA STRAUSS!”, „LA FIESTA MEXICANA”, „SKRZYPEK NA DACHU”, „HAVA NAGILAH”, „OCZY CZARNE”, „KALINKA”). Szczególnie dużym powodzeniem w Polsce i za granicą cieszy się koncert – show zatytułowany „WIECZÓR W KRAINIE CZARDASZA”, składający się z utworów inspirowanych folklorem cygańskim i żydowskim. Idea koncertu przyciągnęła uwagę mediów, czego rezultatem był udział w licznych programach radiowych i telewizyjnych, zaowocowała występami na wielu festiwalach muzycznych w prestiżowych salach koncertowych świata (m.in. Lincoln Center w Nowym Jorku, Sala Kongresowa w Warszawie, Berlińska Filharmonia i Lipski Gewandhaus), a także współpracą z wybitnymi postaciami życia muzycznego w Polsce (m.in. M. Mosiem, K. Baranem, V. Brodskim, W. Malickim). Po entuzjastycznym przyjęciu skrzypcowych transkrypcji, parafraz oraz fantazji przez publiczność na całym świecie, naturalnym etapem rozwoju muzycznego było podjęcie przez Artura Banaszkiewicza prób kompozytorskich. Zaowocowały one powstaniem i prawykonaniem wielu już utworów m.in. „Midnight Voices” (Chopin Quartet, prawykonanie w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni w 2011 r.), Koncert skrzypcowy (prawykonanie z kompozytorem w roli solisty – Poznańska Waga, 2013r.), Concerto 21’81” na akordeon, smyczki i perkusje (Klaudiusz Baran i Capella Thoruniensis - prawykonanie w wersji kameralnej na Festiwalu Akordeonowym w Kotlinie w 2015r). Płyta „Arabesque Overnight” jest kompozytorskim debiutem fonograficznym Artura Banaszkiewicza.