Muzyczny Festiwal w Łańcucie - Vincenzo Capezzuto i Soqquadro Italliano
Claudio Borgianni i Vincenzo Capezzuto - założyciele Soqquadro Italiano fot. z arch. Filharmonii Podkarpackiej

Muzyczny Festiwal w Łańcucie - Vincenzo Capezzuto i Soqquadro Italliano

21 maja 2019 r. wtorek, godz. 19.00
SALA BALOWA MUZEUM ZAMKU W ŁAŃCUCIE

VINCENZO CAPEZZUTO I SOQQUADRO ITALIANO

PROGRAM:
Od Monteverdi'ego do Miny
Podróż po włoskiej muzyce od roku 1600 do lat 60 XX stulecia.

W sali balowej zamku będzie można oklaskiwać również artystów z Włoch. Soqquadro Italiano to grupa muzyczna założona w 2011 roku w Bolonii przez Claudio Borgianniego i Vincenzo Capezzuto. To jeden z najbardziej oryginalnych
i innowacyjnych ensambli europejskiej sceny, który wykracza poza ramy stylu klasycznego. Soqquadro Italiano wykorzystuje wszystkie języki artystyczne, od śpiewania i muzyki, aż po taniec, sztukę wizualną. W programie – “Od Monteverdiego do Miny” przypomniane zostaną dwie zupełnie różne, odległe w czasie włoskie osobowości. Niepowtarzalny głos Vincenzo Capezzuto będzie spoiwem całego koncertu.

„Soqquadro” to jedyne włoskie słowo z podwójną literą Q, które oznacza: zamieszanie, wywracać wszystko do góry nogami.

Repertuar muzyczny grupy sięga od muzyki starodawnej po jazz, pop i muzykę elektroniczną, jednocześnie grupa pozostaje otwarta na nowe kreatywne bodźce, zarówno z artystycznego punktu widzenia, jak i od strony produktywnej, nieustannie badając rodzaj oryginalności – nasycony nieuporządkowanym poczuciem porządku– to kojarzy się powszechnie ze słowem „włoski”.

Od 2011 roku do dnia dzisiejszego, Soqquadro Italiano zagrała koncerty w Belgii, Włoszech, Holandii, Rosji, Niemczech, Hiszpanii, Ekwadorze w najważniejszych międzynarodowych salach koncertowych, takich jak Gent Festival (Belgia), Operadagen Rotterdam (Holandia), Festiwal w Rawennie (Włochy), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Quito (Ekwador), Międzynarodowy Festiwal w Nowym Sadzie (Serbia), Sagra Musicale Umbra (Włochy), Festiwal Muzyczny w Stambule (Turcja), Quincena Musical de San Sebastian (Hiszpania), Zimowy Międzynarodowy Festiwal Sztuk w Soczi (Rosja), Concentus Moravie (Czechy).

Soqquadro Italiano wystawia obecnie następujące programy:
Who's afraid of baroque?[Kto boi się baroku?] Podróż przez włoską muzykę „wysoką” i popularną z XVII w.
Da Monteverdi to Mina, koncert poświęcony „włoskiej piosence", która łączy tradycję muzyki wokalnej XVII w. z repertuarem „pieśniarza” lat 60.
Projekt Stabat Mater-Vivaldi, muzyczna przeróbka Stabat Mater Antonio Vivaldiego, z Vincenzo Capezzuto w podwójnej roli wokalisty i tancerza, z choreografią autorstwa międzynarodowego choreografa, Mauro Bigonzettiego (poprzednio Dyrektor Zespołu Tańca w Teatro alla Scala w Mediolanie) i zrealizowany przy współpracy z Teatro Comunale di Casalmaggiore.
La Stravaganza, drugi projekt grupy poświęcony muzyce Antonio Vivaldiego, dla solistów zespołu skrzypcowego Soqquadro, orkiestry i sztuki wideo, którego debiut miał miejsce w 2016 r. na Międzynarodowym Zimowym Festiwalu w Soczi prowadzonym przez Yuri Bashmeta.
SCHUBERT - Nobody's room [Niczyj pokój], poświęcony muzyce Franza Schuberta i stworzony przy współpracy z Fondazione Pistoiese Promusica.
„Soqquadro Italiano feat. Teatraktis percussions”, projekt muzyczny, którzy zrodził się w wyniku spotkania Soqquadro Italiano z zespołem perkusyjnym Tetraktis.
„Projekt LA PASSIONE – Bach” muzyczna przeróbka Pasji według św. Jana J. S. Bacha, zrealizowana w 2018 r. przy współpracy z Fondazione Perugia Musica Classica.

Z punktu widzenia dyskografii Soqquadro Italiano wydali:
w 2014 r., Numero Zero - Qdisc (pudełko z płytą winylową + CD), poświęconą nieopublikowanej muzyce z XVII w.
w 2015 r., Numero Uno - Live (CD deluxe) z nagraniem na żywo koncertu „Da Monteverdi a Mina”
i w 2018 r., Numero Due – Schubert, poświęcony muzyce Franza Schuberta.

Kolejną wyjątkową inicjatywą są Dni Soqquadro Italiano: festiwal muzyczny stworzony przez stowarzyszenie Soqquadro Italiano w celu eksperymentowania z nowymi sposobami tworzenia i dobrej zabawy przy muzyce na żywo. Ten format oferuje niebanalne i różnorakie okazje do spotkań i dzielenia się między widownią a artystami, co łączy artystyczne, muzyczne i turystyczne doświadczenie.

Vincenzo Capezzuto
Vincenzo Capezzuto, tancerz i wokalista, rozpoczynał studia artystyczne jako tancerz w Teatrze San Carlo w Neapolu, stał się wkrótce głównym tancerzem występującym z międzynarodowymi firmami, m.in. z Teatrem San Carlo w Neapolu, Angielskim Baletem Narodowym, Ballet Argentino di Julio Bocca i Aterballetto Mauro Bigonzettiego. W trakcie swojej kariery interpretował balety najważniejszych choreografów XIX i XX wieku, takich jak George Balanchine, August Bournonville, Marius Petipa, William Forsythe, Mauro Bigonzetti, Alvin Ailey, Roland Petit itd.
Zdobył wiele prestiżowych nagród, takich jak Nagroda Positano - Leonide Massine i Nagroda TOYP za rozpowszechnianie sztuki na świecie, jest zapraszany do tańczenia na kilku Międzynarodowych Galach Baletu obok Alessandra Ferriego, Maximiliano Guerry, Manuela Legrisa, Julio Bocca, Roberto Bolle’a i innych.
Jednocześnie kontynuował swoją karierę jako wokalista-solista, współpracując z zespołem L'Arpeggiata prowadzonym przez Christina Pluhar, z którym nagrał 5 albumów dla wytwórni Virgin Classics/Erato, zespołem Accordone oraz EUBO (Orkiestra Barokowa Unii Europejskiej)
Oprócz tego, znany amerykański pisarz Donna Leon zaprasza go, aby zaśpiewał jako solista w jego projekcie „GONDOLA” (Książka + CD), interpretując „Arie da battello veneziane” z XVIII wieku razem z zespołem barokowym Pomo D'Oro prowadzonym przez Riccardo Minasiego oraz niezwykłym występem Cecilii Bartoli. Vincenzo, posiadający „głos”, który wymyka się jakiejkolwiek klasyfikacji z powodu szczególnej barwy, rozciągnięcia i niezwykłej wszechstronności w zakresie różnych gatunków muzycznych, występował jako solista w ważnych instytucjach koncertowych, takich jak: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Wigmore Hall w Londynie, Filharmonia Rzymska, BBC Proms w Londynie, Walt Disney Concert Hall w Los Angeles, Melbourne Recital Center, Festiwal w Ravennie, Międzynarodowy Zimowy Festiwal w Soczi, Quincena Musical w San Sebastian, Festiwal Muzyczny w Hongkongu, Festiwal Muzyczny w Szanghaju itd.
W 2011 r. założył razem z Claudio Borgiannim zespół Soqquadro Italiano.

Claudio Borgianni
Claudio Borgianni, o eklektycznej osobowości, po studiach muzycznych poświęcił się teatrowi, współpracując z różnymi firmami we Włoszech i za granicą.

W 2009 r. napisał scenariusz do Per anima sola o znanym kastracie Senesino,
z Accademią Bizantina na Festiwalu Contemporaneamente Barocco. W 2010 r. współpracował z La Verdi Orchestra przy projekcie poświęconym neapolitańskiej muzyce XVIII w. oraz współpracował jako autor przy tworzeniu płyty CD „Tutta colpa dell'amore”Roberto i Marinelli Ferrich.

Od 2006 r. do 2011 r. kierował firmą Bauci Teatro, realizującą produkcje artystyczne, takie jak „Storia di un fiore che Dio fece nascere per sbaglio” („Historia kwiatu, który Bóg stworzył przez pomyłkę”) o poetce Dinie Ferri, w których proza, taniec i muzyka stają się elementami bazowymi nowego projektu.
W 2011 r. założył razem z Vincenzo Capezzuto zespół Soqquadro Italiano, dla którego realizuje aranżacje muzyczne takich projektów jak: Od Monteverdiego do Mina, Schuberta, projekt Vivaldi, projekt Pasja Bacha. W 2018 r. został zaproszony przez Szeged Contemporary Dance Company do wykonania muzyki w ich nowej produkcji Eurydyka i Orfeusz, która zadebiutuje w Pałacu Sztuk w Budapeszcie. Co więcej, został zaproszony do wykonania nowej produkcji Oratorium na Boże Narodzenie autorstwa Camille’a Saint Saënsa, wykonując aranżację muzyczną dla Soqquadro Italiano i Orkiestry.

50 zł (K)