25. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej w Przemyślu

25. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej w Przemyślu odbędzie się w dniach
5 - 8 grudnia 2018 r.

Program tej szczególnej edycji Festiwalu, podobnie jak w poprzednich latach przygotowany ze szczególną starannością, zapowiada się bardzo interesująco.
W Koncercie Inauguracyjnym wystąpi Warszawskie Tango Elektryczne, formacja która w swej twórczości daje upust fascynacji tangiem połączonej z otwartością na nowe gatunki muzyczne. W skład zespołu wchodzą znakomici polscy muzycy z grającym tym razem na bandoneonie, Klaudiuszem Baranem na czele, a w Przemyślu muzykom towarzyszyć będzie znakomita polska aktorka i wokalistka Katarzyna Dąbrowska.

Podczas drugiego koncertu zaplanowanego na mikołajkowy wieczór wystąpi tętniący bałkańskim temperamentem duet z Czarnogóry: Miran Begić – skrzypce i Predrag Janković – akordeon. Na program koncertu złożą się utwory klasyczne w autorskich opracowaniach muzyków, a także charakterystyczne dla regionu bałkańskiego kompozycje.

Trzeci wieczór upłynie pod znakiem europejskiego folku. W Przemyślu wystąpi Etnos Ensemble, zespół który w swej twórczości czerpie z tradycji europejskiej wplatając w nią elementy jazzu.
Program uzupełni tradycyjnie Konkurs akordeonowy w 5 kategoriach wiekowych i 3 kategoriach muzyki kameralnej. W Jury konkursowym zasiadać będą najwybitniejsi przedstawiciele nie tylko polskiej ale także światowej akordeonistyki, a przewodniczyć im będzie prof. Joachim Pichura.
W pierwszej części Koncertu Finałowego wystąpią Laureaci części konkursowej, natomiast całości dopełni występ znakomitych akordeonistów: Grzegorza Palusa oraz Aleny Budzinakovej-Palus z towarzyszeniem Przemyskiej Orkiestry Kameralnej. Na program koncertu złoży się między innym prawykonanie pierwszego w historii polskiej akordeonistyki koncertu na duet akordeonowy i orkiestrę smyczkową autorstwa Anny Sowy.