Wspomnienia z Bravo Maestro - Wieczór Finałowy
od lewej: Celina Kotz, Katarzyna Duda, Iwona Socha, Janusz Wawrowski, Robert Morawski(przy fortepianie), Marcin Zdunik Michał Zaborski i Klaudiusz Baran wykonuja pożegnalne Tango Milonga Jerzego Petersburskiego. fot. Kornelia Cygan / Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

Wspomnienia z Bravo Maestro - Wieczór Finałowy

         Minął już tydzień od XII Festiwalu Muzyki Kameralnej „Bravo Maestro”, który zakończył się wieczorem finałowym zatytułowanym „MARATON NIEPODLEGŁY. 100 LAT POLSKIEJ MUZYKI”, a wypełniły go kompozycje polskich twórców ostatniego stulecia. Koncert odbył się , podobnie jak dwa poprzednie w Sali Koncertowej Stodoła położonej tuż za Dworkiem Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

        Do udziału w tym koncercie pan Łukasz GajDyrektor Festiwalu, zaprosił wybitnych polskich solistów i kameralistów. Oklaskiwaliśmy tego wieczoru takie znakomitości jak: Iwona Socha – sopran, Klaudiusz Baran – akordeon i bandoneon, Robert Morawski – fortepian, Katarzyna Duda – skrzypce, Janusz Wawrowski – skrzypce, Celina Kotz – skrzypce, Michał Zaborski – altówka i Marcin Zdunik – wiolonczela. Wspaniała gospodynią wieczoru była Regina Gowarzewska.
        Wieczór rozpoczął słynny Menuet Ignacego Jana Paderewskiego w kreacji pianisty Roberta Morawskiego, który później towarzyszył pozostałym muzykom występującym solo lub w kameralnych składach. Zabrzmiały kolejno:
- Część II z Trio Andrzeja Panufnika – do pianisty dołączyli ; Janusz Wawrowski – grający na skrzypcach Stradivariusa z 1685 roku i wiolonczelista Marcin Zdunik.
- Trzy miniatury Krzysztofa Pendereckiego w których partie solowe wykonał Janusz Wawrowski,
- Pieśń Roksany z opery Król Roger Karola Szymanowskiego zaśpiewała Iwona Socha.
- IV i V część Sonaty na skrzypce i akordeon Mikołaja Majkusiaka wykonali Celina Kotz i Klaudiusz Baran,
- Kwartet na 3 skrzypiec i altówkę Grażyny Bacewicz wykonali: Janusz Wawrowski, Katarzyna Duda, Celina Kotz i Michał Zaborski
- Recitativo e arioso Witolda Lutosławskiego zabrzmiało w wykonaniu Celiny Kotz i Roberta Morawskiego,
- Taniec z opery Harnasie Karola Szymanowskiego z towarzyszeniem Roberta Morawskiego brawurowo zagrała Katarzyna Duda,
- Rhytm of Doubts Mikołaja Majkusiaka wykonali Marcin Zdunik i Klaudiusz Baran
- III część Sonaty Ignacego Jana Paderewskiego zabrzmiała na zakończenie pierwszej części koncertu w wykonaniu Katarzyny Dudy i Roberta Morawskiego.

        W inny klimat wykonawcy przenieśli nas w drugiej części wieczoru, która rozpoczęła się brawurowym Oberkiem Grażyny Bacewicz w wykonaniu Janusza Wawrowskiego i Roberta Morawskiego, a później wysłuchaliśmy:
- Już nigdy – Jerzego Petersburskiego w wykonaniu Klaudiusza Barana (bandoneon), Janusza Wawrowskiego, Katarzyny Dudy, Michała Zaborskiego i Marcina Zdunika,
- Walc Caton z opery Casanova Ludomira Różyckiego zaśpiewała z towarzyszeniem Roberta Morawskiego Iwona Socha,
- Stillness Zbigniewa Seiferta zabrzmiało w wykonaniu Michała Zaborskiego i Marcina Zdunika,
- Ave Maria Michała Lorenca zaśpiewała Iwona Socha z towarzyszeniem: Klaudiusza Barana, Janusza Wawrowskiego i Marcina Zdunika,
- Sleep safe and warum Krzysztofa Komedy grali: Janusz Wawrowski, Katarzyna Duda, Michał Zaborski i Marcin Zdunik,
- Cantabile in h Krzesimira Dębskiego wykonali: Janusz Wawrowski, Celina Kotz, Michał Zaborski i Marcin Zdunik,
- Tango Milonga Jerzego Petersburskiego zaśpiewała z towarzyszeniem Roberta Morawskiego - Iwona Socha ,
- W małym kinie – Władysława Szpilman wykonali: Janusz Wawrowski, Robert Morawski, Marcin Zdunik i Klaudiusz Baran,
- Ta ostatnia niedziela Jerzego Petersburskiego zabrzmiała w wykonaniu kwartetu w składzie: Katarzyna Duda, Celina Kotz, Michał Zaborski i Marcin Zdunik,
- Krakowiak fantastyczny op.14 Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Roberta Morawskiego zakończył planowaną część koncertu „MARATON NIEPODLEGŁY. 100 LAT POLSKIEJ MUZYKI”, wieńczącego XII Festiwal Muzyki Kameralnej „Bravo Maestro”.
        Pomimo, że koncert trwał długo, rozentuzjazmowana publiczność gorąco oklaskiwała wykonawców i domagała się bisów. Jeszcze dwa utwory Jerzego Petersburskiego zostały wykonane tego wieczoru- najpierw Tango andrusowskie przez kwartet w składzie: Michał Zaborski, Robert Morawski, Marcin Zunik i Klaudiusz Baran, a na zakończenie, wszyscy artyści pożegnali się Tangiem Milonga.

        Zamieściłam dokładny opis koncertu, aby ukazać jego różnorodność. Myślę, że wymienieni wykonawcy nie potrzebują żadnej rekomendacji, bo to najlepsi z najlepszych polskich muzyków młodego i średniego pokolenia. Wszyscy grali wspaniale i współpracowali ze sobą z sposób budzący podziw. Z pewnością przekonali wszystkich obecnych na tym koncercie, że polska muzyka ostatniego stulecia jest przepiękna i należy ją promować zarówno w Polsce jak i za granicą.
Koncert Finałowy XII Festiwalu Muzyki Kameralnej „Bravo Maestro” na długo pozostanie w pamięci melomanów, którzy go wysłuchali.
Zapraszam także do obejrzenia kilkunastu zdjęć udostępnionych mi przez Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, których autorką jest Kornelia Cygan.

Zofia Stopińska