W duecie - na estradzie i w życiu
Alina Andriuti i Ivan Shemchuk - fortepian

W duecie - na estradzie i w życiu

         W ubiegłą niedzielę (12 sierpnia 2018r.) w sali widowiskowej Domu Kultury SCK odbył się kolejny koncert w ramach 21. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego. Wypełniła go w całości muzyka fortepianowa – solo i w duecie wystąpili utalentowani pianiści młodego pokolenia Alina Andriuti z Mołdawii i Ivan Shemchuk z Ukrainy. Obydwoje są wychowankami Akademii Muzycznej i. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Jarosława Drzewieckiego. Młodzi artyści mają na swoim koncie liczne sukcesy konkursowe oraz y w wielu krajach Europy. Podkarpacka publiczność zna ich z licznych występów w ramach Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic...” . Dzięki Forum, Ivan Shemchuk koncertował już w Mielcu w 2017 roku. Alina Andriuti i Ivan Shemchuk od kilku lat tworzą duet fortepianowy, który cieszy się coraz większym uznaniem melomanów i krytyków muzycznych. Zdecydowali się także razem iść przez życie i w maju br. zawarli związek małżeński.

         Pierwsza część wieczoru rozpoczęła solowymi utworami w wykonaniu Aliny Andriuti, a były to kolejno:
- Prelude z „Suity w starym stylu” – George Enescu,
- Impromtu nr 4 op.90 – Franza Schuberta
- Images, Book I ; Reflets dans l’eau, Hommage a Rameau, Mouvement – Claude Debussy’ego
Na zakończenie pierwszej części artyści pięknie pokazali się jako duet wykonując Siergieja Rachmaninowa – Morceaux op. 11 : Barcarolle, Scherzo, Russian theme.

        Część druga wieczoru należała do Ivana Shemchuka, który podbił serca publiczności wspaniałą wirtuozerią.
Zabrzmiały kolejno:
- Fryderyk Chopin – Nocturne op. 48 nr 1 c-moll,
- Siergej Rachmaninow – Transkrypcje: Modest Mussorgski – Hopak, Franz Schubert – Wohin?, Piotr Czajkowski – Kołysanka, Mikołaj Rimski-Korsakow – Lot trzmiela
- Siergiej Rachmaninow : Bzy, Stokrotki
- Aleksander Skriabin – Sonata op. 30 nr 4 Fis-dur.
Na finał planowanej części koncertu Alina Anriuti i Ivan Shemchuk zasiedli znowu wspólnie przy fortepianie, aby wykonać Maurice Ravela – Rapsodie Espagnole : Prélude àla nuit, Malagueña, Habanera, Feria.
Świetne wykonanie nagrodzone zostało przez publiczność długimi, gromkimi oklaskami a Artyści podziękowali brawurowym bisem.

        Jak powiedzieli mi po koncercie Artyści, ostatnio najwięcej czasu spędzają w ojczyźnie Aliny Anriuti, ale z wielką przyjemnością będą koncertować równią z Polsce z którą czują się związani w sposób szczególny.
Warto było spędzić niedzielny wieczór w sali widowiskowej Domu Kultury SCK i posłuchać wspaniałych dzieł w ciekawych kreacjach Aliny Andriuti i Ivana Shemchuka.

Zofia Stopińska