RECITAL FORTEPIANOWY - A BU

26 maja 2018r., godz. 20:00, Sala balowa Muzeum Zamku w Łańcucie

RECITAL FORTEPIANOWY

A BU

W programie:

Nikołaj Kapustin -

Etiudy Koncertowe op. 40

Sonata nr 1 op. 39

24 Preludia jazzowe op. 53 (wybór)

***

A Bu - Improwizacje

 

A BU

„Znalezienie jakiegoś „świeżego głosu” w kontinuum jazzowym zawsze powoduje dreszczyk. A Bu Bu jest bardzo kreatywnym i utalentowanym pianistą jazzowym, który jest również utalentowanym kompozytorem. Uważam go za obiecującego młodego lwa jazzu, który ma wspaniałą karierę przed sobą i na pewno będzie o nim słychać przez wiele lat ” – Michel Camilo

A Bu jest 18-letnim pianistą z Pekinu w Chinach. Naukę gry na fortepianie klasycznym rozpoczął on w wieku czterech lat. Później, w wieku dziewięciu lat, wstąpił do Centralnego Konseratorium Muzycznego w Pekinie, gdzie uczeszczał na specjalistyczne i systematyczne lekcje z gry na fortepianie klasycznym, poznawał tam również teorię muzyki, zbliżył się do jazzu i muzyki latynoskiej, a jednocześnie próbował wykonania improwizowanego . W 2011 r. A Bu zaczął grać jazz na jam session z wieloma znanymi chińskimi muzykami. W 2013 r. A Bu udołączył do legendarnego pianisty jazzowego Chicka Corei w ramach improwizowanego duetu, podczas solowego koncertu mistrza w Szanghaju.

W 2014 r. A Bu został przyjęty do prestiżowej Juilliard School w Nowym Jorku, gdzie studiował lekcje muzyki klasycznej i jazzowej. W 2015 r. A Bu zdobył pierwszą nagrodę oraz nagrodę publiczności w trakcie konkursu Parmigiani Jazz Piano Solo w ramach renomowanego Festiwalu Jazzowego w Montreux, po czym został on zaproszony do gry w Montreux Jazz Academy z Al Jarreau, Kurtem Rosenwinkelem, Yaronem Hermanem i wieloma innymi świetnymi muzykami jazzowymi.

Po udanym udziale w Festiwalu Beijing 9 Gate Jazz Music w 2012 r., A Bu otrzymał sponsoring od Fundacji Edifier Musician. Co więcej, został on zaproszony do współpracy ze słynnym Big Bandem Rolfa Beckera na konferencji prasowej dla Sennheiser Momentum, a następnie podpisał kontrakt z Sennheiser w Chinach.
W 2013 r. A Bu ukończył swój pierwszy album "88 Tones of Black and White”. Zaprosił on Jakoba Haendla, zdobywcę nagrody Grammy, do wspólnego nagrania studyjnego. W 2015 r. A Bu nagrał swój drugi album "Butterflies Fly in Pairs"
w nowojorskim Avatar Studio. Album ten zawiera oryginalne kompozycje
i aranżacje A Bu zawierające znane chińskie motywy. Tom Kennedy, Ryan J. Lee, Antonio Hart i wielu świetnych muzyków grało z A Bu na jego drugim albumie.

A Bu grywał na koncertach w Chinach, Niemczech, Francji, Włoszech i w Szwajcarii. W kwietniu 2015 r. A Bu został zaproszony przez UNESCO i Thelonious Monk Institute of Jazz do gry i udziału w koncercie International Jazz Day All-Star Global Concert. W siedzibie UNESCO w Paryżu A Bu zagrał wraz z Herbie Hancockiem, Waynem Shorterem, Tillem Broonerem i wieloma innymi gwiazdami jazzu. Po raz drugi został on zaproszony przez Organizację, aby wziąć udział w bajecznej imprezie w Hawanie na Kubie w kwietniu 2017 r.

W listopadzie 2015 r. A Bu grał z rosyjskim saksofonistą jazzowym Igorem Butmanem i Moskiewską orkiestrą jazzową w Sali Koncertowej Czajkowskiego oraz w jazzowym klubie Igora Butmana w Moskwie. W związku ze swoją fascynacją muzyką Nikolai Kapustina, A Bu wraz z Igorem Butmanem zorganizował urodzinowy koncert w Moskwie w listopadzie 2016 r. w dniu 79-tych urodzin kompozytora, na które A Bu został zaproszony do domu kompozytora po koncercie.

W lipcu 2016 r. A Bu zadebiutował na Festiwalu Umbria Jazz i na 50-ym Festiwalu Montreux Jazz. We wrześniu A Bu dzielił scenę z Chick Corea podczas uroczystego otwarcia Blue Note Beijing. Ponadto występował on na wielu słynnych międzynarodowych festiwalach jazzowych, takich jak JZ Festival, Jazz à Vienne, Clermont-Ferrand Jazz Fest.A Bu wystąpił także jako solista z zespołem solistów wirtuozó moskiewskiej Okriestry Kameralnej „Hermitage” oraz z Orkiestrą Filharmonii Belgradzkiej. We wrześniu 2017 r. A Bu zadebiutował w Blue Note
w Nowym Jorku.