Festiwal Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej - recital Aleksandry Czernickiej

      Wielu wspaniałych wrażeń i wzruszeń dostarczył jarosławskim melomanom recital Aleksandry Czernickiej, znakomitej pianistki młodego, która wystąpiła 7 marca 2024 roku w sali Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu w ramach XIII Festiwalu Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej.
       Pan Bogusław Pawlak, prowadzący koncerty pomysłodawca tego festiwalu, przybliżając Artystkę podkreślił, że jest absolwentką Jarosławskiej szkoły w klasie fortepianu pani Teresy Romanow-Rydzik.
Później studiowała w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn. W latach 2021 – 2023 będąc stypendystką Fulbrighta, kształciła się w Stanach Zjednoczonych pod kierunkiem prof. Edwarda Auera. Ukończyła tam również studia z zakresu zarzadzania w kulturze. Aktualnie Artystka doskonali swoje umiejętności na studiach doktoranckich w Teksasie w Stanach Zjednoczonych.

07.03.24 Aleksandra Czerniecka1


      Aleksandra Czerniecka z wielkim powodzeniem uczestniczyła w konkursach pianistycznych oraz w festiwalach i kursach pianistycznych w Polsce i za granicą. Na każdym etapie kształcenia Artystka z radością koncertowała w rodzinnym Jarosławiu.
      Tym razem przyjechała specjalnie na zaproszenie organizatorów Festiwalu Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej. Zaprezentowała swój kunszt pianistyczny wykonując bardzo różnorodny program. Wieczór rozpoczęły piękne kreacje dzieł mistrzów epoki baroku - Sonata d-moll Domenico Scarlattiego oraz Preludium i fuga g-moll z pierwszego tomu Das Wohltemperierte Klavier Johanna Sebastiana Bacha.
Artystka zachwyciła także wykonaniem fragmentami nawiązujących do epoki romantyzmu Moments Musicaux op. 16 Sergiusza Rachmaninowa i Scherzem nr 4 E-dur op. 54 Fryderyka Chopina.
       Mnie najbardziej zachwyciły wykonane przez Aleksandrę Czerniecką dzieła impresjonistów francuskich impresjonistów. Cudownie zabrzmiały Suita bergamasque Claude’a Debyssy’ego i Jeaux d’eau (Gry wodne) Maurce’a Ravela. Oczarowały mnie piękne, nasycone i szlachetnie brzmiące dźwięki w piano. Bardzo trafnie określił wykonania tych utworów pan Bogusław Pawlak stwierdzając, że „pianistka dźwiękiem malowała obraz”.
       Aleksandra Czerniecka to świetna, doskonale wykształcona pianistka dysponująca znakomitą techniką oraz pięknym dźwiękiem w każdym rejestrze i dynamice.
Nic dziwnego, że gorąca owacja trwała bardzo długo, a na bis równie zachwycająco zabrzmiały najpierw Arabeskę nr 1 Claude’a Debyssy’ego, a później Nokturn cis-moll op. posth. Fryderyka Chopina.
       Życzmy Artystce wielu sukcesów i częstych powrotów z koncertami do Jarosławia.

                                                                                                                                                                                                                                     Zofia Stopińska

07.03.24 Aleksandra Czerniecka3