Festiwal Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej - recital Piotra Pawlaka

        Drugi wieczór XIII Festiwalu Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej odbył się 4 marca 2024 w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu.
      Z recitalem wystąpił Piotr Pawlak - znakomity młody polski pianista, solista i kameralista. Artysta jest zwycięzcą V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maj Lind w Helsinkach (2022) i XI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt (2017) oraz laureatem II nagród konkursów: chopinowskich w Pekinie (2016) i Budapeszcie (2018), I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie ( 2019) i Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (2023).
       Koncertował w USA, Rosji, Chinach, Gruzji i w wielu krajach Europy, a także występował z wieloma polskimi i zagranicznymi orkiestrami. Artysta w 2021 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie Waldemara Wojtala. Studiuje również dyrygenturę, gra na organach oraz improwizuje, a także jest laureatem międzynarodowych olimpiad matematycznych.

04 03 2024 3Piotr Pawlak

      Recital w Jarosławiu Piotr Pawlak rozpoczął cyklem Mazurków op. 17 Fryderyka Chopina B-dur, e-moll, As-dur, a-moll) , a później równie zachwycająco wykonał Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 2 .
Artysta nawiązał do chopinowskich, XIX-wiecznych praktyk i tak jak Chopin, przed wykonywaniem właściwej kompozycji improwizował i już pomiędzy mazurkami, a także przed Wielkim Polonezem Es-dur słuchaliśmy krótkich improwizacji nawiązujących do historycznego stylu wykonawczego.
Później Piotr Pawlak dał się poznać jako znakomity wykonawca dzieł Johanna Sebastiana Bacha i usłyszeliśmy Preludium i fugi cis-moll z I tomu „Das Wohltemperierte Klavier , a następnie zachwycił mistrzowskim wykonaniem Barcaroli Fis-dur op. 60 Fryderyka Chopina.
Recital zakończyła wspaniała kreacja fortepianowej wersji poematu choreograficznego „La Valse” Maurice’a Ravela.
Zachwycona publiczność natychmiast poderwała się z miejsc, aby wyrazić swój podziw i uznanie dla Artysty, a za gorące przyjęcie Piotr Pawlak podziękował bisami wykonując znakomicie najpierw Sarabandę Ignacego Jana Paderewskiego, na pożegnanie Fantazję-Impromptu cis-moll op. posth. Fryderyka Chopina.

04 03 2024 4Piotr Pawlak

Koncert prowadził pan Bogusław Pawlak, a organizatorami Festiwalu są: Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu i Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu..

To był wspaniały wieczór.

Zofia Stopińska