Festiwal Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej - Inauguracja

2 marca 2024 roku w wypełnionej po brzegi sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu zainaugurowany został Festiwal Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej.
Po oficjalnym otwarciu festiwalu przez Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha rozpoczął się bardzo ciekawy koncert. Program wypełniły arie z oper i operetek m.in. Mozarta, Verdiego, Pucciniego, Offenbacha, Moniuszki, Żelelńskiego i Lehara. Śpiewali je młodzi, niezwykle utalentowani studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jolanty Janucik. Wszyscy z sukcesami uczestniczyli w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach wokalnych.

Pięknym, jasnym i czystym sopranem koloraturowym zachwyciła publiczność urodzona w Żytomierzu na Ukrainie Valeriia Boichenko. Szczególnie podobały się w jej wykonaniu arie: Królowej Nocy z opery „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusa Mozarta i Olimpii z opery „Opowieści Hoffmanna” Jacques’a Offenbacha.

02.03.24 FMF I 21 Valeria Poichenko                                                      Valeriia Boichenko - sopran koloraturowy podczas koncertu inaugurujacego Festiwal Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzeńskiej w Jarosławiu

Gorąco oklaskiwana była także Maria Kopińska (sopran), studentka II roku studiów licencjackich, która m.in. niedawno odniosła sukces w XI Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Zdzisława Skwary w Mławie, a kilka lat temu, będąc jeszcze uczennicą Szkoły Muzycznej II stopnia w Lublinie otrzymała Nagrodę Specjalną Dyrektora Filharmonii Podkarpackiej podczas Konkursu Wokalnego im. Barbary Kostrzewskiej organizowanego przez Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie.

02.03.24 FMF I 15 Maria Kopińska                                                            Maria Kopińska - sopran i Mischa Kozłowska podczas koncertu w sali ZPSM w Jarosławiu

Z pewnością na długo pozostaną w pamięci studentów z Chin.
Fucai Li (baryton) po ukończeniu studiów wokalnych we Włoszech doskonali swe umiejętności w UMFF w Warszawie na studiach doktoranckich w klasie śpiewu prof. Jolanty Janucik. Publiczność w Jarosławiu doceniła mocny, dobrze brzmiący głos śpiewaka oraz umiejętności aktorskie.

02.03.24 FMF I 20 Fucai Li                                                           Fucai Li - baryton i Mischa Kozłowski - fortepian podczas koncertu inaugurującego Festiwal

Tenor Gu Bang Yao popisał się przede wszystkim wykonaniem w języku polskim niezwykle trudnych arii z oper – najpierw arią Janka z I aktu opery „Janek” Władysława Żeleńskiego, a później arią Stefana „Cisza dokoła” z opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki.


02.03.24 FMF I 25 Gu Bang Yao                                                                   Gu Bang Yao - tenor zachwycił wykonaniem arii z polskich oper

Długie i gorące były brawa po świetnym wykonaniu przez Poloneza As-dur op. 53 Fryderyka Chopina przez Mischę Kozłowskiego, który przez cały czas z wielkim wyczuciem i uwagą towarzyszył śpiewakom.
Mischa Kozłowski jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz prezesem Fundacji „Partnerstwo w Muzyce”. W młodości uczył się w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń, studiował w Warszawie u Piotra Palecznego, Macieja Paderewskiego, Jerzego Marchwińskiego i Katarzyny Jankowskiej–Borzykowskiej oraz w szwajcarskim Bern u Tomasza Herbuta, Patricka Jüdta i Moniki Urbaniak-Lisik.
Jest laureatem czołowych nagród konkursów pianistycznych i kameralnych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii i na Ukrainie. Koncertował w większości krajów Europy, a także w Izraelu, Japonii, Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Tunezji.
Wśród płyt nominowanych do Fryderyków, najważniejszych nagród polskiego przemysłu fonograficznego, znalazły się dwa albumy w których zamieszczone są nagrania z udziałem Mischy Kozłowskiego - Chopin Inspirations i Władysław Żeleński – Pieśni wszystkie.

02.03.24 FMF I 17Mischa Kozłowski                                                                       Mischa Kozłowski - solista i kameralista

Utwory i wykonawców przybliżał publiczności pan Bogusław Pawlak, teoretyk muzyki, kreator wielu działań kulturalnych w Jarosławiu, a przede wszystkim inicjator tego festiwalu.

02.03.24 Jarosław Bogusław Pawlak                                                                  Bogusław Pawłak - teoretyk muzyki i inicjator festiwalu

Pierwszy koncert tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej w Jarosławiu był niezwykle udany, a przed nami dwa recitale w wykonaniu młodych wyśmienitych pianistów Piotra Pawlaka i Aleksandry Czernieckiej, a festiwal zakończy koncert zatytułowany Nasza miłość”, którego głównymi bohaterami będą Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz.

Festiwal Patronatem Honorowym objął Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch.
Organizatorami Festiwalu są Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu oraz Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Jarosławiu.

02.03.24 FMF I 34 publiczność                                                             Owacja publiczności na zakończenie koncertu inaugurującego Festiwal

                                                                                                                                                                                                                                                                           Zofia Stopińska