Po III Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w Rzeszowie
Georgi Vasilev - zwycięzca III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w kategorii Pianiści, podczas koncertu finałowego fot. Filip Błażejowski / NIMiT

Po III Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w Rzeszowie

Dziękuję organizatorom Konkursu za transmisje online!
Małgorzata Bator-Schreiber

    Konkurs organizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im Artura Malawskiego w Rzeszowie.
Głównym celem Konkursu jest promocja muzyki polskiej na świecie ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kompozytorów XIX i XX stulecia, zwłaszcza utworów rzadko wykonywanych i niesłusznie zapomnianych.
Pięć dni minęło na słuchaniu występów konkursowych, spotkaniach i rozmowach z wybitnymi osobowościami międzynarodowego życia muzycznego uczestniczącymi w pracach jury, dyrygentami prowadzącymi koncerty finałowe, uczestnikami i organizatorami. Zwieńczeniem była gala wręczenia nagród i koncert laureatów.
     Należy podkreślić, że przebieg konkursu był transmitowany na kanale You Tube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Dzięki temu mogli go śledzić wszyscy zainteresowani.
Pragnę zaprosić Państwa na kilka spotkań, podczas których przedstawię rozmowy zarejestrowane podczas tegorocznej edycji z jurorami i uczestnikami, a pierwszymi wrażeniami podzieli się z nami pani Małgorzata Bator-Schreiber, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, pianistka i pedagog mieszkająca aktualnie w Hiszpanii.

MKMP Lauireaci Zespoły kameralne Aka Duo fot. Filip Błażejowski 800                                                           Aka Duo - zwycięzcy III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w kategorii Zespoły kameralne, fot. Filip Błażejowski / NIMiT

          Od 2 - 9 lipca 2023 odbył się w Rzeszowie, w moim mieście rodzinnym, III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. Powodem do śledzenia tego Konkursu od jego pierwszej edycji nie jest tylko mój patriotyzm lokalny, ale przede wszystkim, założenia i ogromny walor tego Konkursu.
Odkrycie bądź przypomnienie wielu dzieł polskiej literatury pianistycznej i kameralnej i ich prezentacja wzbogaca i ożywia niezmiernie paletę repertuaru i programów koncertowych. Oczywiście przygotowanie tego specjalnego repertuaru konkursowego wymaga o wiele większego zachodu, zaangażowania i pracy - ale to daje też więcej możliwości i satysfakcji młodym muzykom i ich pedagogom, którzy kreują, a nie kopiują interpretacje utworów.

         Dziękuję organizatorom Konkursu za transmisje online! Dzięki nim mogłam być obecna na przesłuchaniach, jakkolwiek tylko wirtualnie. Oglądanie wszystkich przesłuchań jest to wprawdzie „full time job“ z nadgodzinami, ale jest to również niezwykła i niewyrażalna przyjemność. Uzupełnianie swojej wiedzy, upajanie się cudowną muzyką i być zaproszonym przez młodych muzyków do towarzyszenia im w ich odkrywczych przygodach i podróżach - to są dni pełne niezwykłych emocji!

        Interpretacje utworów Wajnberga, były wprawdzie tylko w wersji audio do dyspozycji, co może nawet zwiększyło dodatkowo intensywność percepcji jego muzyki. Gratulacje dla organizatorów za zdobycie tej opcji (podejrzewam, że to z powodu praw autorskich) - nie jest to oczywiste, bo na innych konkursach lub w transmisjach z koncertów bywa po prostu cisza i czarny ekran na czas trwania jakiegoś utworu!

MKMP Laureaci iJan Wachowski laureat II nagrody w III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w kategorii Pianiści 800                                                    Jan Wachowski - laureat II nagrody III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w kategorii Pianiści, fot. Wojciech Grzędziński

          Najcenniejsze w konkursach są (w moim pojęciu) opieka nad laureatami i możliwości występów oraz nagrań po konkursie. Otrzymanie nagrody pieniężnej jest niesprzecznie bardzo ważne, bo umożliwia na jakiś czas zabezpieczenie finansowe (co najmniej zwrot zainwestowanych kosztów), spokojną dalszą pracę nad sobą, repertuarem, ...).  Ale występy! To jest to, co każdy młody artysta potrzebuje do jego rozwoju i zbierania doświadczeń. W tym konkursie wśród nagród pozaregulaminowych jest cała ich lista.
Jestem pewna, że w ciągu następnych lat będzie ona za każdym razem dłuższa.

          Jury miało i w tegorocznym konkursie niełatwe zadanie. Spośród wielu młodych pianistów i różnych formacji kameralnych wybrało wspaniałych laureatów, którzy będą znakomitą wizytówką Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej. Serdeczne gratulacje dla jury i organizatorów Konkursu.
Uczestnikom i laureatom przesyłam najlepsze życzenia na dalszą szczęśliwą przyszłość!

          Wybrzmiały ostatnie dźwięki i brawa Koncertu laureatów, w którym nagrodzeni muzycy zmęczeni po zmaganiach konkursowych i zarazem szczęśliwi z odniesionego sukcesu, potwierdzili swój talent, otwarte serce dla (polskiej) muzyki i profesjonalizm. Bravo, bravissimo!

Pozostało nam oczekiwanie na następną edycję Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie ...

Małgorzata Bator-Schreiber

 MKMP Laureaci Zespoły kameralne Reverie Piano Duo Lauretki II nagrody fot. Wojciech Grzędziński 800                                          Reverie Piano Duo - laureatki II nagrody w III Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w kategorii Zespoły kameralne, fot. Wojciech Grzędziński / NIMiT