Inauguracja II turnusu Międzynarodowych Kursów  Muzycznych w Łańcucie.
Konstanty Andrzej Kulka na estradzie sali balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie gorąco oklaskiwany przez publiczność. fot. Fotos s.c. Grzegorz Łyko

Inauguracja II turnusu Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Łańcucie.

15 lipca 2022r, wspaniała, pełna muzycznych tradycji sala balowa Muzeum Zamku w Łańcucie. Koncert inaugurujący II turnus 48 Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Zenona Brzewskiego.

Przed koncertem Pan Krzysztof Szczepaniak - Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kursów w serdecznych słowach powitał pedagogów, dzieci, młodzież i studentów , którzy będą uczestniczyć w kursowych zajęciach, ich rodziców i opiekunów, jak również przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przybyłego na uroczystość Burmistrza Łańcuta.

Później rozpoczął się recital jednego z najznakomitszych polskich skrzypków, owianego miedzynarodową sławą, wspaniałego wirtuoza, solisty i kameralisty, który jako siedemnastolatek otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolo Paganiniego w Genewie. Pan Konstanty Andrzej Kulka jest laureatem I miejsca Międzynarodowego Konkursu Radiowego ARD w Monachium. Uhonorowany został licznymi nagrodami państwowymi i muzycznymi w tym "Grand Prix du Disque" za nagrania płytowe z kompozycjami Szymanowskiego dla wytwórni EMI, czterema Fryderykami, w tym Złotym Fryderykiem za całokształt osiągnięć muzycznych i wkład w rozwój polskiej muzyki.
Był jurorem wielu prestiżowych konkursów skrzypcowych. Jest wspaniałym pedagogiem, długoletnim profesorem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
W 2017 r uhonorowany został tytułem doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jak sam mistrz przyznał, na estradzie sali balowej łańcuckiego Zamku po raz pierwszy wystąpił w 1974 roku w ramach Festiwalu Muzycznego w Łańcucie.

Dziś, w wykonaniu Mistrza, wysłuchaliśmy kolejno:
- Poloneza D - dur op.9 nr 3 Karola Lipińskiego,
- Sonaty skrzypcowej a - moll op.13 Ignacego Jana Paderewskiego ;
cz. I Allegro con fantasta,
cz.II Intermezzo, Andantino,
cz.III Finale. Allegro moto quasi presto,
- Fantazji na tematy z opery "Krakowiacy i Górale" J. Stefaniego op.33 Karola Lipińskiego.
Na zakończenie Artysta zachwycił wszystkich niezwykle trudnym, efektownym bisem.
Mistrzowi przy fortepianie towarzyszył Pan Grzegorz Skrobiński.
Szczelnie wypełnijąca salę publiczność zgotowała Mistrzowi długotrwałą owację.
Po koncercie pani prof. Krystyna Makowska - Ławrynowicz, dyrektor artystyczny i naukowy Kursów przedstawiła uczestnikom kadrę dydaktyczną.
To kolejny wspaniały, niezapomniany dla słuchaczy, wieczór tegorocznych łańcuckich Kursów.

Tadeusz Stopiński