W Przemyślu rozpoczął się Festiwal Salezjańskie Lato
CRACOW SINGERS fot. Tomasz Beliński

W Przemyślu rozpoczął się Festiwal Salezjańskie Lato

15 lipca 2022 r. - Inauguracja XXII MIĘDZYNARODOWEGO PRZEMYSKIEGO FESTIWALU SALEZJAŃSKIE LATO MUZYCZNE Między Wschodem a Zachodem – tradycja i współczesność. Koncert pt. „Sacrum et Profanum” w wyk. zespołu wokalnego CRACOW SINGERS oraz Filipa Presseisena – organy.

Jedna z najważniejszych imprez muzycznych na Podkarpaciu – Międzynarodowy Przemyski Festiwal Salezjańskie Lato Muzyczne organizowany jest corocznie od 2001 roku. O tym, że jest to impreza prestiżowa niech świadczy choćby fakt, iż festiwal ten na portalwiedzy.onet.pl w zakładce „Ważniejsze festiwale muzyczne w Polsce po 1945” umieszczony jest obok tak znamienitych imprez jak m.in.: Festiwal Chopinowski (od 1946 r.), Festiwal Moniuszkowski (od 1962 r.), Jazz nad Odrą (od 1963 r.). Festiwal nawiązuje do tradycji Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej i jest kontynuacją wielowiekowej działalności muzycznej kultywowanej w Przemyślu. Tegoroczna edycja - podobnie jak w latach ubiegłych - da możliwość przemyskim melomanom i miłośnikom sztuki cieszyć się wykonaniami na najwyższym poziomie i z pewnością głęboko zapadnie w pamięci.

Współorganizatorami XXII Międzynarodowego Przemyskiego Festiwalu Salezjańskie Lato Muzyczne są: Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętej Trójcy Opactwo Sióstr Benedyktynek, Parafia Archikatedralna Obrządku Greckokatolickiego p.w. św. Jana Chrzciciela, Klasztor pw. św. Teresy od Jezusa oo. Karmelici Bosi, Fundacja Salezjańska Szkoła Organistowska.

Tegoroczna edycja (13 koncertów od 15 lipca do 2 sierpnia) rozpoczęła się w Kościele Salezjanów. Oficjalnego otwarcia dokonał dyrektor artystyczny Festiwalu Tomasz Ślusarczyk.

Pierwszy koncert nosił tytuł „Sacrum et Profanum”, a wykonawcami tej niezwykłej muzyki byli: zespół wokalny CRACOW SINGERS oraz Filip Presseisen – organy, kierownictwo artystyczne Karol Kusz.

Program:
- Orlando di Lasso (1532–1594) – Deus inadiutorium meum intende,
- Orlando di Lasso – Osculetur me,
- Wacław z Szamotuł (ok. 1524 – ok. 1560), Ego sum pastor bonus,
- Wacław z Szamotuł – Christe qui lux es et dies/Kryste dniu naszej światłości,
- Wacław z Szamotuł – Lamentatio prima: Prologus. Aleph – Beth – Gimel,
- Anonim – Cantio polonica,
- Mikołaj z Krakowa (1 poł. XVI w.) –Preambulum in F,
- Anonim – Per merita Sancti Adalberti,
- Anonim – Przez Twe Święte Zmartwychwstanie,
- Heinrich Scheidemann (ok. 1595–1663) – Galliarda in d WV 107,
- Wacław z Szamotuł – Dekalog więtszy,
- Wacław z Szamotuł – Modlitwa gdy dziatki spać idą,
- Wacław z Szamotuł – Psalm 1, Błogosławiony człowiek,
- Wacław z Szamotuł – Alleluja, chwalcie Pana,
- Mikołaj z Krakowa – Hayducki,
- Anonim – Christus iam surrexit,
- Anonim – Nasz Zbawiciel,
- Jakub Sowa (2 poł. XVI w.) – Salve Regina mater misericordiae,
- Mikołaj z Krakowa – Alia poznanie,
- Marcin Leopolita (ok. 1540 – ok. 1589) – Resurgente Christo Domino,
- Marcin Leopolita – Mihi autem,
- Pablo Bruna (1611–1679) – Tiento de 2° tono por gesolreut sobre la Letanía de la Virgen,
- Jan Kalenda (XVII w.) – Fragmenty Liturgii św. Jana Chryzostoma – Slawa Otcu – Prijditje pokonimsa – Swiatyj Boże.

Filip Presseisen – polski organista i improwizator urodzony w 1985 roku w Szczecinie. Ukończył z wyróżnieniem klasę organów prof. dr h. c. Christopha Bosserta w Hochschule für Musik w Würzburgu jako stypendysta bawarskiego programu BAYHOST w 2013 roku, oraz klasę organów prof. Andrzeja Chorosińskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 2010. W trakcie studiów wziął udział w rocznym programie Erasmus-Socrates i studiował w klasie prof. Franza Danksagmüllera w Hochschule für Musik w Lubece. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów takich jak Wolfgang Zerer, Michael Radulescu, Peter van Dijk, Harald Vogel, Martin Sander, Rudolf Mayer, László Fassang oraz Andrés Cea Galán. Oprócz tego, wziął udział w kursach improwizacji organowej prowadzonych przez prof. Wolfganga Seifena oraz Dirka Börnera. Koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą (Niemcy, Włochy, Szwajcaria, Czechy, Węgry, Norwegia, Litwa). Oprócz tego koncertuje jako improwizator, podkładając na organach muzykę do filmów niemych oraz współpracując z zespołami Flores Rosarum, Kantorei Sankt Barbara, Cracov Singers. Jest wykładowcą Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej oraz kierownikiem sekcji instrumentalnej w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia w Krakowie.

Cracow Singers – zespół skupia doświadczonych śpiewaków, których wspólnym dążeniem jest realizacja projektów wysokiej próby zarówno pod względem konceptualnym jak i wykonawczym. Zespół koncentruje swoją działalność na przedsięwzięciach autorskich, interdyscyplinarnych, wypracowuje nowe pomysły łącząc różnorodne obszary i cennych Partnerów. Zespół wyróżnia konsekwentnie wypracowywana estetyka brzmienia oraz jakość interpretacji. Cracow Singers prezentuje programy a cappella z muzyką dawną i współczesną, współpracuje z instrumentalistami oraz z orkiestrami w różnorodnych repertuarach. Zespół współpracuje z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia wykonując dzieła Krzysztofa Pendereckiego i Arvo Pärta oraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej realizując koncerty oraz nagrania. Zespół uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych miasta Krakowa m.in. Cracovia Sacra, Misteria Paschalia, Festiwal Muzyki Filmowej, Miłosz Festiwal czy Sacrum Profanum, zapraszany jest również do uczestnictwa w festiwalach w kraju i za granicą. m.in. Wien Modern, Banchetto Musicale, L’Orgue de Chaource, Festiwale Szekspirowskie (Gdańsk, Erywań, Bitola), Festiwal Górecki-Penderecki w Katowicach, Festiwal Fide et Amore w Żorach, Festiwal Muzyczny „Dialog Kultur” w Chrzanowie, Gorczycki Festiwal, Międzynarodowe Festiwale Muzyki Organowej i Kameralnej. Kierownikiem artystycznym Cracow Singers jest Karol Kusz.

Karol Kusz – śpiewak, dyrygent, aranżer, pedagog. Autor aranżacji na szesnastoosobowy zespół a cappella Sonetów Szekspira autorstwa Stanisława Soyki (premiera w lipcu 2014). Jako śpiewak współpracował z wieloma uznanymi i cenionymi dyrygentami z kraju i za granicy wykonując repertuar od średniowiecza po muzykę współczesną. Jako dyrygent współpracował również z wieloma chórami uczelni krakowskich m.in. Chórem Uniwersytetu Jagiellońskiego, Chórem Uniwersytetu Rolniczego. Pedagog – prowadzi klasę wokalną w Szkole Wokalno-Aktorskiej w Krakowie.

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński