Cykl koncertów "Filharmonia w plenerze" zainaugurował Marcin Wyrostek
Marcin Wyrostek - akordeon fot. Maciej Chomik

Cykl koncertów "Filharmonia w plenerze" zainaugurował Marcin Wyrostek

Parking przed gmachem Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie zamienił się w letni muzyczny salon Rzeszowa.
W ramach programu "Filharmonia w plenerze", dyrekcja placówki, zaproponowała rzeszowskim melomanom serię wieczornych koncertów.

9 lipca 2022r odbył się pierwszy koncert.
Marcin Wyrostek zaproponował bardzo wysmakowany i zróżnicowany program, w którym wysłuchaliśmy między innymi: "Suity Śląskie"j, muzyki hiszpańskiej, bałkańskiej, irlandzkiej. Wspaniale
zaaranżowanych utworów: Vivaldiego /"Zima" z "Czterech pór roku"/, Piazzoli, MacGregore'go i Mangione. Koncert zakończyła muzyka mołdawska.

Panu Marcinowi towarzyszył zespół "Corazon" w składzie : Mateusz Moś - skrzypce, Bogusław Kaczmar - instr klawiszowe, Krzysztof Nowakowski - instr perkusyjne, Daniel Popiałkiewicz - gitara, Piotr Zaufal - gitara basowa, Daniel Cebula-Orynicz - wokal. Zespołowi towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Adama Klocka.

Pan Marcin Wyrostek jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie akordeonu prof. Joachima Pichury. Obecnie jest wykładowcą w macierzystej uczelni w Instytucie Jazzu.
Jest wspaniałym showmenem, mistrzem improwizacji i autorem wspaniałych aranżacji wykonywanych utworów.
Te umiejętności podziwialiśmy w Rzeszowie. Pan Marcin jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Wraz z członkami swoich zespołów dokonał nagrań pięciu albumów CD, których jest producentem i wydawcą. Występował niemal na wszystkich kontynentach. Towarzyszył, czołówce polskich i zagranicznych wokalistów, a byli wśród nich m.in.: Kayah, Dorota Miśkiewicz, Bobby McFerrin, Nippy Noya, Stanisław Sojka, Irena Santor .
Jego nagrania dokumentują m.in. telewizja Polsat, TVN, TVP, TVP Polonia jak i zagraniczne ZDF, FOX2 , regionalne rozgłośnie Polskiego Radia jak i Radia Zurich.

Wieczór był pełen emocji tych artystycznych jak i tych niezależnych od organizatorów. W połowie koncertu rozpadał się deszcz, bardzo szybko zareagowała pani Dyrektor Filharmonii prof.dr hab. Marta Wierzbieniec, której pracownicy "zaopatrzyli" nas w wygodne pelerynki. Inauguracja cyklu "Filharmonia w plenerze" była doskonała. Wykonawcy nagrodzeni zostali długotrwałą owacją na stojąco.
W niedzielne popołudnie /10.07/, w letnim salonie wystąpi Valentyna Masłowska ze swym Zespołem. Artystka pochodzi z Ukrainy. Wstęp wolny..

Tadeusz Stopiński