Inauguracja 48. Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Łańcucie
Janusz Wawrowski - skrzypce, Julia Wawrowska - altówka, Tadeusz Wawrowski - wiolonczela- fot. z telefonu

Inauguracja 48. Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Łańcucie

      1 lipca 2022 r , to już 48.edycja Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie. W tym roku koncert inauguracyjny odbył się w pięknej sali balowej Muzeum - Zamku .
Kadrę Kursów, uczestników, ich rodziców, opiekunów i zaproszonych gości przywitał przedstawiciel Kierownictwa Kursów Pan Krzysztof Szczepaniak, który przedstawił sylwetki solistów Koncertu inaugurującego oraz wykonywany program.

      A soliści byli wyborni - jeden z najwybitniejszych skrzypków swego pokolenia , opromieniony światową sławą, występujący na estradach niemal wszystkich kontynentów, pedagog Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie - Janusz Wawrowski oraz jego uzdolnione dzieci Julia i Tadeusz Wawrowscy.
Solistom przy fortepianie towarzyszył wspaniałe pedagog Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Piotr Kopczyński.

       W programie usłyszeliśmy kolejno:
- W wykonaniu Janusza Wawrowskiego "Fratres na skrzypce i fortepian", estońskiego współczesnego kompozytora Arvo Pärta z 1976 roku, przy fortepianie towarzyszył soliście Piotr Kopczyński
- "Passacaglię na skrzypce i wiolonczelę" Georga Friedricha Haendla w opracowaniu Johana Halvorsena w wykonaniu Janusza Wawrowskiego i jego syna Tadeusza pięknie wtórującemu ojcu na stylowej wiolonczeli,
- Trzy części "Märchenbilder" op.113 na altówkę i fortepian, Roberta Schumana w wykonaniu Julii Wawrowskiej, której przy fortepianie towarzyszył Piotr Kopczyński
- Na zakończenie soliści wykonali Andante i Scherzo z III Kwartetu fortepianowego c - moll op.60 Johannesa Brahmsa.

       Wielu młodych adeptów skrzypiec i nie tylko oni mieli okazję podziwiać wirtuozerię pana Janusza Wawrowskiego i brzmienie jedynego polskiego Stradivariusa z 1680 roku.
Burzliwa owacja kończyła występy każdego Solisty. Koncert zakończyła owacja na stojąco.

       Zaznaczę tylko, że zarówno Julia jak i Tadeusz są laureatami wielu krajowych oraz międzynarodowych konkursów. Julia jest studentką II roku Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie altówki ad.dr Katarzyny Budnik i prof. dr hab. Piotra Reicharta. Równocześnie jest studentką II roku Berlińskiej Hochschule für Musik . Gra na instrumencie współczesnym.
Tadeusz Wawrowski jest uczniem OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Piotra Hausenplasa. Tadeusz gra na włoskim instrumencie z 1840 roku wykonanym przez Antonio Gilbertiniego w Palestrinie.
Był to wspaniały koncert.

       Po koncercie, pani prof. dr hab. Krystyna Makowska-Ławrynowicz - dyrektor artystyczny i naukowy Kursów, przywitała kadrę dydaktyczną prezentując w skrócie dorobek artystyczny i pedagogiczny każdego wykładowcy.
Na stronie internetowej Kursów, zainteresowani mogą zaleźć informacje o koncertach mistrzów, które jak i w roku ubiegłym odbywać się będą niemal codziennie w klimatyzowanej sali widowiskowej Łańcuckiego Domu Kultury.

Tadeusz Stopiński

Kursy Wawrowski