Koncert Wielkopostny w Kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie
Wykonawcy "Stabat Mater" G. B. Pergolesiego w Kosciele Świętego Krzyża w Rzeszowie fot. z telefonu

Koncert Wielkopostny w Kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie

      Bardzo pięknym dopełnieniem uroczystego świętowania Niedzieli Palmowej w Kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie, był wieczorny Koncert Wielkopostny w wykonaniu Zespołu Wokalnego VOCI D’ORO oraz uczniów i pedagogów Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie pod dyrekcją Małgorzaty Walkiewicz.
W wypełnionej publicznością świątyni wykonane zostało „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego.

      Jest to szczególne z wielu powodów dzieło, które stało się synonimem sztuki Pergolesiego. Niestety, zaledwie 26-letni twórca pisał je ostatnim wysiłkiem, w wyścigu ze śmiercią. Udało mu się zwyciężyć – ukończył swój „Łabędzi śpiew”, ale go nigdy nie usłyszał; zmarł w kilka dni po jego napisaniu.
Pergolesi skomponował swoje ostatnie dzieło na dwa głosy żeńskie - częściowo solistycznie, częściowo chóralnie, orkiestrę smyczkową i continuo.
„Stabat Mater” Pergolesiego zajmuje bardzo ważne miejsce w historii muzycznych opracowań tej średniowiecznej sekwencji. Dzieło nie posiada nic z kościelnej surowości, a jest przepiękną, liryczną, przepełnioną niezwykłą słodyczą, wypowiedziedzią kompozytora. To właśnie te cudowne brzmienia i oszczędność środków oraz intensywna emocjonalność zapewniły dziełu niezwykłą popularność.

      10 kwietnia 2022 roku „Stabat Mater” Giovaniego Battisty Pergolesiego zabrzmiało w Kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie w wykonaniu chóru żeńskiego, partie solowe wykonały: Dominika Celińska-Głogowska – nauczycielka śpiewu solowego oraz uczennice wydziału wokalnego, towarzyszył im kwintet smyczkowy, a dyrygowała Małgorzata Walkiewicz. Gorąco dziękował wykonawcom ksiądz prałat Władysław Jagustyn, gospodarz Kościoła Świętego Krzyża w Rzeszowie.
Piękne wykonanie oraz niezwykłej urody dzieło zachwyciło publiczność, która nagrodziła wykonawców długimi, gromkimi brawami.

Zofia Stopińska