MALAWSKI, SHOSTAKOVICH • TRIO LEGEND

Na prezentowanej płycie usłyszą Państwo dwa tria fortepianowe, skomponowane przez wybitnych twórców, Dymitra Szostakowicza i Artura Malawskiego.cOprócz formy i składu kompozycje te łączą tragiczne losy ich twórców, uwikłanych w trudną historię XX wieku.
Dymitr Szostakowicz (1906-1975) jest uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców swojej epoki. Działał jednak w Radzieckiej Rosji, kraju, gdzie rodziły się wielkie talenty, lecz gdzie działały także mechanizmy zniewolenia człowieka i krępowania prawdziwej ekspresji przez zbrodniczy reżim stalinowski. Trio fortepianowe e-moll op. 67 kompozytor napisał w 1944 roku, w cieniu okrutnej wojny, złowieszczej cenzury i nadchodzącego terroru. Może dlatego jest to dzieło głęboko tragiczne, wykorzystujące do granic możliwości ekspresyjne walory instrumentów, operujące kontrastami, wciągające słuchacza w dramatyczną narrację dźwięków.
Równie wyraziste jest Trio fortepianowe Artura Malawskiego (1904-1957) z 1953 roku, artysty zepchniętego na margines życia artystycznego w reżimowej wówczas Polsce, z powodu jego bezkompromisowej postawy wobec sztuki. W utworze tym kompozytor stosuje całe bogactwo środków, by uzyskać szeroką skalę emocji, oddających, być może, niełatwą rzeczywistość codzienną w trudnych czasach.

DUX 1867                                                                   Total time: [54:09]

Dmitri Shostakovich
Piano Trio in E minor op. 67 (1944)
1. Andante - Moderato       [7:35]
2. Allegro con brio              [3:25]
3. Largo                              [5:44]
4. Allegretto - Adagio        [10:27]

Artur Malawski
Piano Trio (1953)
5. Lento - Allegro moderato       [7:30]
6. Andante sostenuto                [8:48]
7. Scherzo. Allegro molto           [3:45]
8. Rondo. Vivace                       [6:50]


Wykonawcy:
Trio Legend
Krzysztof Katana /skrzypce/, Monika Krasicka-Gajownik /wiolonczela/, Agnieszka Zahaczewska-Książek /fortepian/