MILOŠ ŚWIĘTUJE SWOJE DZIESIĘCIOLECIE

„...to nie tylko magik, ale poważny i wybitny muzyk” – Independent

„BEZKONKURENCYJNY”* GITARZYSTA KLASYCZNY
MILOŠ

ŚWIĘTUJE SWOJE DZIESIĘCIOLECIE Z UNIVERSAL MUSIC

PREZENTUJĄC ŚWIATOWĄ PREMIERĘ

KONCERTÓW GITAROWYCH HOWARDA SHORE’A I JOBY’EGO TALBOTA

ALBUM UKAZUJE SIĘ NAKŁADEM DECCA CLASSICS 30 KWIETNIA 2021

https://UmusicPL.lnk.to/MilosTheMoonTheForrest

Jako ukoronowanie swojego dziesięciolecia w wytwórni Universal Music, supergwiazda i bona fide „bóg gitary klasycznej” (The Times), MILOŠ wydaje nowy album, na którym pojawią się dwa niebywałe koncerty, oba zamówione specjalnie dla niego w geście uznania dla jego wybitnej muzykalności i rewolucyjnego ducha.

The Moon & The Forest, który ukazuje się 30 kwietnia 2021 roku, zawiera utwory na gitarę i orkiestrę autorstwa wielokrotnie nagradzanych kompozytorów, Howarda Shore’a (Władca pierścieni, Infiltracja) i Joby’ego Talbota (Autostopem przez Galaktykę, Zimowa opowieść). Zainspirowani legendarnym kunsztem gitarzysty i jego unikalnym osobistym dziedzictwem, zarówno Shore, jak i Talbot ściśle współpracowali z MILOŠEM, by stworzyć dwa jedyne w swoim rodzaju dzieła.

Jak mówi MILOŠ: „Od dawna pragnąłem rzucić wyzwanie kompozytorom w kwestii napisania dzieła na gitarę klasyczną, w szczególności w repertuarze koncertowym. Przez wieki instrument ten poruszał wielu ludzi na całym świecie, a mimo to jego repertuar pozostaje niezwykle słabo reprezentowany w głównym nurcie muzyki klasycznej. Właśnie to zainspirowało mnie do poszukiwania nowych dróg i w pierwszej kolejności zwrócenia się do Joby’ego i Howarda. The Moon & The Forest, z dwoma zupełnie nowymi koncertami, które uwielbiam i mogę z pokorą nazwać moimi własnymi, jest moją osobistą bajką, która stała się rzeczywistością.”

Howard Shore, najbardziej znany ze swoich epickich partytur do filmów Władca pierścieni i Hobbit, napisał koncert gitarowy „The Forest”, który częściowo odbiega od jego dzieł znanych z wielkiego ekranu, czerpiąc z symbiotycznej relacji między ludźmi a ziemią. Czarnogóra i jej mroczne lasy były inspiracją dla Howarda i MILOŠA od samego początku, kiedy to utwór został zamówiony przez kanadyjskie National Arts Centre.

Shore dodaje: „Ja również żyję w miejscu, w którym otacza mnie przyroda, rośliny, które kwitną i przemijają. Wszystko jest w ciągłej zmianie, zawsze dążąc do równowagi i harmonii. Te wzajemne powiązania i współzależności są dla mnie inspirujące. Te idee, które noszę w sobie, stanowią dla mnie źródło, z którego wywodzą się moje muzyczne koncepcje”.

„Kiedy po raz pierwszy usłyszałem ten utwór, poruszyła mnie szczera prostota jego harmonii, namacalna ekspresja oraz niezwykle sugestywna natura tej kompozycji, wywierająca wielki wpływ na wyobraźnię. Ta kompozycja jest magiczna jak zaczarowany las, który Howard chciał namalować niczym pociągnięciami pędzla” – opowiada MILOŠ.

Światowa premiera dzieła „Ink Dark Moon” odbyła się w ramach koncertów BBC Proms w Royal Albert Hall w 2018 roku. Jego orkiestracja pełna dramatyzmu oraz wyraziste partie gitary mają na celu zakwestionowanie standardowego wyobrażenia o tym, czym może i powinien być koncert gitarowy. Ukazuje on bogactwo wpływów, oscylujących między delikatnymi, minimalistycznymi harmoniami a energicznymi motywami inspirowanymi bałkańskimi tańcami i charakterystycznymi dla Talbota porywami rytmicznymi.

Tytuł koncertu zaczerpnięty ze zbioru japońskiej poezji miłosnej, stawia gitarę – i jej solistę – w samym centrum wydarzeń. Składa się on z trzech części, które przeradzają się jedną w drugą, czemu towarzyszą zmiany nastroju i atmosfery, odkrywając dźwiękowe pejzaże, które powołują do życia realne obrazy.

MILOŠ zauważa: „Ink Dark Moon jest jak doskonała symfonia – żaden odcień subtelności czy najśmielszy rozkwit wirtuozerii nie pozostają niewyrażone. Joby uwielbia gitarę – celebruje ją i otacza jej delikatne brzmienie woalem dźwięków i barw. Pełna moc orkiestracji i partii gitary w trzeciej części przebija szklany sufit możliwości”.

Album zawiera również nowatorskie aranżacje na gitarę solo utworu „Full Moon” Ludovico Einaudiego oraz „Träumerei” Roberta Schumanna – dwóch poruszających utworów z romantycznego i współczesnego repertuaru klasycznego. Na albumie artyście towarzyszy kanadyjska National Arts Centre Orchestra, a także BBC Symphony Orchestra, pod dyrekcją, odpowiednio, Alexandra Shelley’a i Bena Gernona.

Aby uczcić dekadę nadzwyczajnej współpracy muzycznej z Universal Music, nowy album MILOŠA ugruntowuje jego pozycję nie tylko jako „najgorętszego gitarzysty na świecie” (Sunday Times), ale także pioniera i innowatora współczesnego repertuaru gitarowego na miarę wieków.

*Independent.co.uk

SPIS UTWORÓW:

JOBY TALBOT

TRACKS 1 - 3

INK DARK MOON

Movement I

Movement II

Movement III

EINAUDI ARR. MICHAEL LEWIN

TRACK 4

Full Moon

HOWARD SHORE

TRACKS 5 – 7

THE FOREST

Movement I

Movement II

Movement III

SCHUMANN ARR. MICHAEL LEWIN

TRACK 8

Träumerei (from Kinderszenen Op.15 No.7)

 

Classics & Jazz Department

UNIVERSAL MUSIC POLSKA Sp. z o.o.

ul. Czerniakowska 87a

00 – 718 Warszawa