RICCARDO CHAILLY - THE FELLINI ALBUM’

Riccardo Chailly i Filarmonica della Scala prezentują niezapomnianą muzykę Nino Roty do legendarnych filmów Federico Felliniego.

Album zawiera muzykę z filmów Felliniego, które doskonale ukazują ducha włoskiego kina lat 50. i 60.
Na „The Fellini Album” znalazły się zupełnie nowe nagrania muzyki z filmów „Słodkie życie”, „Amarcord”, „8 ½”, „Klauni” oraz „Casanova”.

Rota to bez wątpienia czołowy kompozytor włoskiej muzyki filmowej lat 50. i 60., a świat filmów Felliniego pozwolił mu w pełni rozwinąć twórczy potencjał, pomimo faktu, że reżyser nie rozumiał muzyki jako medium, do czego sam się przyznawał.
Rota stworzył ścieżki dźwiękowe do wszystkich filmów Felliniego od „Białego szejka” do „Próby orkiestry”.
Fellini powiedział, że ich relacja zawodowa była „zbieżnością dwóch temperamentów, dwóch osobowości, dwóch istot, które nie miały innego wyboru i musiały wspólnie uczestniczyć w procesie tworzenia filmów”.

Styl kompozycyjny Roty nie cieszył się poważaniem w środowisku muzycznym tamtego okresu. Inni twórcy uważali, że jest on zbyt mocno powiązany z muzyką filmową, co pozbawia go piękna. Jednakże Rota nie rysował granic między poszczególnymi gatunkami i skupiał się na tworzeniu muzyki, która wchodziłaby w dialog z obrazami na ekranie i nie obezwładniała ich bogactwem tekstur i przesadną pompą.

Riccardo Chailly poznał Rotę w 1974 w Lanciano we Włoszech, gdy kompozytor przygotowywał młodych uczestników International Summer Orchestra Course do wykonania jego koncertu fortepianowego.
Chailly, który wtedy miał 21 lat, wspomina Rotę jako bardzo spokojnego człowieka, o wysokiej kulturze i ogromnej wiedzy muzycznej.

Urodzony w 1953 roku Mediolanie Riccardo Chailly rozpoczął swoją karierę jako dyrygent operowy i stopniowo rozszerzał swój repertuar o muzykę symfoniczną.
Z katalogiem obejmującym ponad 150 nagrań Chailly posiada najdłuższy wyłączny kontrakt nagraniowy ze wszystkich żyjących dyrygentów – pracując dla Decci od ponad 40 lat.

Dzieła zawarte na tym albumie pozwolą słuchaczom w pełni docenić zróżnicowany styl kompozycyjny Roty i usłyszeć, jak Chailly i Filarmonica della Scala mistrzowsko eksplorują każdy subtelny szczegół, melodię i rytm.

Spis utworów:

Amarcord Suite
1. Danzando nella nebbia
2. La Fogaraccia
3. Lo struscio
4. Le manine di primavera

Otto e Mezzo suite
5. Titoli
6. Sogno (il cimitero)
7. Discesa ai fanghi
8. Lo Sceicco d’Arabia
9. Carlotta’s gallop
10. Passerella d’addio

La Dolce Vita suite
11. Titoli
12. Notturno
13. Via Veneto
14. Cavallino Canzonetta
15. Parlami di me (a la Circus)
16. Parlami di me - Trumpet solo
17. Notturno o Mattutino
18. La dolce vita

Il Casanova di Federico Fellini suite
19. O Venezia, Venaga, Venusia
20. L'uccello magico
21. Intermezzo della mantide religiosa
22. The great Mouna
23. Il Duca di Württenberg
24. La Poupée automate

25. I Clowns suite

26. Amarcord