THE SHAPE OF WATER

Premiera albumu pod szyldem wytwórni Decca Records 19 stycznia.

Kompozytorem muzyki jest zdobywca Oscara, Złotego Globu i wielokrotny laureat Grammy - Alexandre Desplat (Gra Tajemnic, Operacja Argo, Boska Florence).

Podczas pracy nad ścieżką dźwiękową Desplat wcielił się w rolę kompozytora, producenta i dyrygenta, stając na czele London Symphony Orchestra. Nagrań dokonano w słynnych londyńskich Abbey Road Studios. W utworze "You’ll Never Know", zaaranżowanym i wyprodukowanym przez Desplata specjalnie na potrzeby filmu, zaśpiewała światowa gwiazda opery - Renée Fleming. Na płycie znalazł się także przebój Madeleine Peyroux - "La Javanaise" oraz kompozycje Andy’ego Williamsa i Glenna Millera.

Alexandre Desplat opowiada jak doszło do jego współpracy z Del Toro: “Guillermo wspomniał mi o tym projekcie kilka lat temu. Kiedy w styczniu zeszłego roku obejrzałem wstępną wersję Kształtu Wody, byłem zdumiony. Guillermo stworzył musical, do którego wciąż jeszcze nikt nie napisał muzyki. Poetycki świat, który mi przedstawił, upiększony jeszcze przez jego niebywały reżyserki kunszt, był niecodziennym, bezcennym darem, którego nie mogłem nie przyjąć.”

Muzyka Desplata jest wspaniałym akompaniamentem do filmu w reżyserii Guillermo Del Toro (Hellboy, Labirynt Fauna), napisanego przez Del Toro i Vanessę Taylor. W rolach głównych wystąpili: Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins, Doug Jones, Michael Stuhlbarg i Octavia Spencer. Film otrzymał prestiżową nagrodę Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji 2017, gdzie odbyła się jego oficjalna premiera.

Kształt Wody to osadzona w realiach Zimnej Wojny opowieść nie z tego świata. Elisa (Sally Hawkins) pracuje w pilnie strzeżonym, rządowym laboratorium. Odcięta od świata zewnętrznego, cierpi z powodu samotności. Pewnego dnia Elisa i jej współpracowniczka Zelda (Octavia Spencer) przypadkiem odkrywają plany tajnego eksperymentu. Nie wiedzą, że wywołały lawinę, której nie da się już zatrzymać...

Alexandre Desplat zyskał międzynarodową sławę jako kompozytor muzyki filmowej dzięki ścieżkom dźwiękowym do takich obrazów, jak: Jak Zostać Królem (nagroda Grammy), Grand Budapest Hotel (Oscar w kategorii "Najlepsza muzyka filmowa" i Nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej w kategorii "Najlepsza muzyka"), oraz Malowany Welon (Złoty Glob w kategorii "Najlepsza muzyka filmowa".)

Spis utworów:
1 THE SHAPE OF WATER
2 YOU’LL NEVER KNOW Renée Fleming (IG1)
3 THE CREATURE
4 ELISA’S THEME
5 FINGERS
6 SPY MEETING
7 ELISE AND ZELDA
8 FIVE STARS GENERAL
9 THE SILENCE OF LOVE
10 EGG
11 THAT ISN’T GOOD
12 UNDEERWATER KISS
13 THE ESCAPE
14 WATCHING RUTH
15 DECENCY
16 HE’S COMING FOR YOU
17 OVERFLOW OF LOVE
18 WITHOUT YOU
19 RAINY DAY
20 A PRINCESS WITHOUT A VOICE
21 LA JAVANAISE Madeleine Peyroux
22 I KNOW WHY (AND SO DO YOU) From Sun Valley Serenade
23 CHICA CHICA BOOM CHIC Carmen Miranda
24 BABALU Caterina Valentine
25 A SUMMER PLACE Andy Williams
26 YOU’LL NEVER KNOW Renée Fleming (Alt. Version)