Lipcowe koncerty Maestro Konstantego Andrzeja Kulki na Podkarpaciu
Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce fot. Foto Lab Mielec

Lipcowe koncerty Maestro Konstantego Andrzeja Kulki na Podkarpaciu

W relacji ze wspaniałego Koncertu Jurorów Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Organowej i Kameralnej „Artem Cameralem Promovere” , który odbył się 6 lipca b.r. w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu w ramach 20. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego, wspominałam o gorącym przyjęciu przez publiczność artystów, wśród których był Konstanty Andrzej Kulka – należący do ścisłej czołówki najwybitniejszych skrzypków naszych czasów. Wielka światowa kariera Artysty rozpoczęła się od zwycięstwa w 1964 roku na Międzynarodowym Konkursie Radiowym ARD w Monachium. Występował na całym świecie z recitalami i koncertami symfonicznymi, podczas których towarzyszyły mistrzowi renomowane orkiestry, a wiele z nich odbyło się w ramach prestiżowych festiwali. Konstanty Andrzej Kulka ma na swoim koncie wiele nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz wytwórni płytowych. Nagrywa również dla zagranicznych radiofonii i firm płytowych. Jego nagranie II Koncertu skrzypcowego Karola Szymanowskiego dla EMI zostało w 1981 roku nagrodzone Grand Prix du Disque. Konstanty Andrzej Kulka prowadzi działalność pedagogiczną, od 1994 roku jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Od wielu lat jest także profesorem Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie. 43. edycja tej imprezy trwa od 1 lipca, a od 15 lipca – na drugim turnusie młodzi skrzypkowie doskonalą swe umiejętności m.in.. pod kierunkiem prof. Konstantego Andrzeja Kulki. Od wielu lat w przepięknej Sali Balowej Zamku w Łańcucie, w czasie trwania Kursów, codziennie odbywają się koncerty w wykonaniu mistrzów. Podczas wczorajszego wieczoru -18.07.2017r.- głównym bohaterem był prof. Konstanty Andrzej Kulka, a koncert był nadzwyczajny, bo świętowano 70. urodziny Mistrza. Wieczór rozpoczął się od życzeń, które składali Jubilatowi: Burmistrz Miasta Łańcuta, Organizatorzy Kursów i Dyrektor Muzeum – Zamku w Łańcucie, publiczność zaśpiewała „Sto lat” i dopiero później zabrzmiała muzyka. Program wypełniło popularne, wspaniałe dzieło Antonio Vivaldiego „Cztery pory roku” op. 8. Każdy z czterech koncertów tego cyklu poprzedzony został sonetem, które prezentował pan Krzysztof Szczepaniak będący gospodarzem wieczoru. Partie solowe wykonał rewelacyjnie Konstanty Andrzej Kulka, a zamiast orkiestry wystąpił „Łańcut String Quintet” – zespół ten powstał na potrzeby tego koncertu, a tworzyli go skrzypkowie – wykładowcy Kursów – Andrzej Gębski i Janusz Smolarski, altowiolistka Anna Betley – Gębska, wiolonczelista Adam Mazurek – uczestnik Kursów i kontrabasista Jan Kotula, który prowadzi na Kursach klasę kontrabasu. „Łańcut String Quintet” świetnie towarzyszył Mistrzowi, ale należy podkreślić, że wraz z zakończeniem koncertu przeszedł do historii.

Kto nie był wczoraj w Sali Balowej Zamku w Łańcucie na tym wspaniałym koncercie niech żałuje, ale będzie jeszcze jedna okazja, aby posłuchać gry Maestro Konstantego Andrzeja Kulki, bowiem Artysta wystąpi w najbliższy poniedziałek - 24 lipca o godzinie 19:00 w Bazylice OO. Bernardynów w Leżajsku w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Leżajsk 2017. Przy słynnych barokowych organach zasiądzie Andrzej Chorosiński – wybitny polski organista, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W programie znajdą się m.in. utwory: Johanna Sebastiana Bacha, Feliksa Mendelssohna – Bartholdy’ego, Henryka Wieniawskiego i Cesara Francka.

Zofia Stopińska – 19 lipca 2017r.