Wieczór u Attavantich

Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu zaprasza

24 lutego 2024, godz. 18:00
Sala Lustrzana, Centrum Kultury i Promocji (Rynek 5)
Wieczór u Attavantich.

„Co w polskiej duszy śpiewa” – koncert liryki wokalnej rodzimych kompozytorów

24 lutego o godz. 18.00 w Sali Lustrzanej odbędzie się wyjątkowy koncert liryki wokalnej rodzimych twórców. Pieśni Chopina, Moniuszki, Karłowicza i Różyckiego zaprezentuje sopranistka Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska.
Przy fortepianie zasiądzie Mateusz Lasatowicz, a koncert poprowadzi dr hab. Jacek Ścibor, prof. UR.
Wstęp na koncert wolny.

Grodzka-Łopuszyńska Elżbieta
Prof. dr hab.

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie ukończyła z wyróżnieniem klasę śpiewu solowego prof. Stanisławy Marciniak- Gowarzewskiej. Ukończyła także filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Laureatka konkursów wokalnych (m.in. I nagrody na Konkursie Polskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach). Debiutowała na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu w „Don Giovannim” W.A.Mozarta w reżyserii Wiesława Ochmana. Współpracuje jako solistka z licznymi zespołami wokalno-instrumentalnymi, symfonicznymi i kameralnymi. Brała udział w polsko-niemieckim projekcie jako solistka Landes Jugend-Orchester pod dyrekcją Klausa Arpa, wykonując m.in. partię Berty w operze Lorelei Maxa Brucha. Wykonuje muzykę dawną i współczesną, często podejmuje się prawykonań. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki sakralnej różnych epok koncertując w świątyniach i salach koncertowych w kraju i za granicą. Współpracuje z licznymi orkiestrami symfonicznymi, chórami oraz zespołami kameralnymi. W swoim repertuarze posiada ponad 30 partii solowych dzieł oratoryjno-kantatowych różnych epok. Prócz tego występuje z recitalami pieśniarskimi wykonując m.in. „Słopiewnie” i „Rymy dziecięce” K.Szymanowskiego, „Piesni greckie” M.Ravela, „Ariettes oubliees” C.Debussego, „Liederkreis” R. Schumanna, „Pieśni” F.Chopina oraz „Pieśni” W.A. Mozarta Od 1999 roku koncertuje z Julianem Gembalskim, wykonując, obok muzyki dawnej i współczesnej, również jego utwory i wspólne improwizacje. W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe w tym 7 z Julianem Gembalskim. W 2012 roku została laureatką Nagrody im. Błogosławionego Ks. Emila Szramka. W roku 2014 brała udział w nagraniu płyty Pawła Łukaszewskiego „ Missa de Maria a Magdala” dla firmy DUX wykonując partię sopranu. Płyta nominowana była do Nagrody „Fryderyki”, a także otrzymała prestiżową nagrodę Orphee d’Or – Grand Prix du Disque Lyrique – Prix Hector Berlioz przyznaną przez Academie du Disque Lyrique w Paryżu.

Jest pracownikiem naukowym Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie pracuje na stanowisku profesora. W roku 2004 otrzymała stopień doktora, a w 2010 doktora habilitowanego sztuk muzycznych, a w 2023 roku z rąk Prezydenta RP otrzymała tytuł profesora sztuki.

Od początku swojej pracy pedagogicznej związana z macierzystą uczelnią, gdzie prowadzi klasę śpiewu. Od roku 2014 kształci także wokalnie studentów kierunku muzyka kościelna. Prócz pracy artystycznej i pedagogicznej aktywnie uczestniczy w muzycznym życiu naukowym, jest zapraszana na konferencje i sesje naukowe, czego owocem są liczne publikacje. Współpracuje w tym zakresie m.in. z Polskim Stowarzyszeniem Pedagogów Śpiewu, z Uniwersytetem Śląskim, Politechniką Śląska w Gliwicach, Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej oraz z Polską Akademią Nauk. Pełni także rolę recenzenta publikacji naukowych.

Mateusz Lasatowicz

Urodził się w 1983 roku w Katowicach. W wieku 5 lat podjął naukę gry na fortepianie w Katowickim Ognisku Muzycznym, a następnie w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. W wieku 10 lat zaczął doskonalić swoje umiejętności gry na fortepianie w Katowickiej Akademii Muzycznej, w wieku 13 lat w klasie prof. Józefa Stompla. Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach ukończył w 2007 roku w klasie prof. Moniki Sikorskiej – Wojtacha. Edukację uzupełnił studiami podyplomowymi również w klasie prof. Moniki Sikorskiej –Wojtacha, zakończonymi recitalem dyplomowym w 2010r. Praktykę kameralną odbywał pod kierunkiem profesorów: Reginy Strokosz-Michalak (katedra kameralistyki), Alicji Słowakiewicz- Wolańskiej (katedra wokalistyki), Stanisława Dziewiora (katedra instrumentów dętych) oraz adiunktów: Michała Mazurkiewicza, Krzysztofa Skowronka (katedra instrumentów smyczkowych).

Brał udział w kilkunastu krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Pierwsze wyróżnienie otrzymał na II Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Getyndze w 1993 roku. W kilku następnych był laureatem II miejsca w Konkursie im. Janiny Garści w Stalowej Woli, III miejsca w Konkursie w Antoninie „Chopin dla najmłodszych”, III miejsca w X Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie jak również wyróżnienia na II Festiwalu Młodych Pianistów w Siedlcach czy wyróżnienia w IV Śląskim Konkursie Pianistycznym pod patronatem Ministra Kultury i Sztuki. Podczas studiów nawiązał współpracę z Instytutem Upowszechniania Kultury Silesia, oraz podjął pracę na stanowisku akompaniatora w PSM I i II st im. G. Fitelberga w Chorzowie. W charakterze akompaniatora brał udział w recitalach wokalnych na terenie Katowic, a także Gdańska, Warszawy, Łodzi, Nałęczowa, Radomia i Krakowa współpracując z takimi wokalistami jak Rafał Bartmiński, Rafal Majzner, Arnold Rutkowski, Jacek Jaskóła, czy Aleksandra Stokłosa. Akompaniował również podczas konkursów i kursów wokalnych w Warszawie, Katowicach, Jaworznie, Busku Zdroju, Krzeszowicach czy Krynicy. Jako pianista był zapraszany do udziału w festiwalach muzycznych, w tym im. Jana Kiepury. Współpracuje również z Filharmonią Zabrzańską. W 2022 nagrał płytę z pieśniami Ludomira Różyckiego z dr hab. Rafałem Majznerem. Obecnie niezależnie od działalności estradowej jest pracownikiem Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie jako pianista – korepetytor akompaniuje na zajęciach indywidualnych, z ruchu scenicznego, zespołów wokalnych, zespołów muzyki dawnej jak rownież przy projektach scenicznych Wydziału Wokalnego. Prowadzi również zajęcia z dodatkowego fortepianu.

24.02.2024 Koncert Co w polskiej duszy spiewa 800