Wydrukuj tę stronę
Pożegnanie lata - Koncert na rzeszowskim rynku
Aleksandra Szymańska - sopran i Jakub Kołodziej - tenor fot. Dawid Rojek

Pożegnanie lata - Koncert na rzeszowskim rynku

         W słoneczną niedzielę 7 października 2018 roku z estrady na rzeszowskim rynku niosły się po okolicznych uliczkach i placach czarowne dźwięki najpiękniejszych arii i duetów z popularnych operetek i musicali.
        Wykonawcami tego uroczego, pełnego poetycko-muzycznych nastrojów koncertu byli młodzi, świetnie się zapowiadający śpiewacy Rzeszowskiego Teatru Muzycznego Olimpia”: Aleksandra Szymańska - sopran i Jakub Kołodziej - tenor. Towarzyszyła im przy fortepianie Aneta Czach, a swym kunsztem tanecznym ubarwiał ich występy sympatyczny duet Monika Jurewicz i Kamil Chmiel z Klubu Tańca Towarzyskiego „Dżet” Rzeszów - Boguchwała.
        Koncert, który miałem zaszczyt prowadzić, mienił się złotojesiennymi barwami, choć jeszcze w nastroju kończącego się lata, które w tym roku wcale nie chce ustąpić miejsca smętnej jesieni. Licznie zgromadzona na rzeszowskim rynku publiczność chętnie poddawała się urokom neapolitańskich, hiszpańskich i meksykańskich piosenek („O sole mio”, „La Paloma”, „Besame muchio”), przedwojennych polskich szlagierów („Odrobinę szczęścia w miłości”, „Tango Milonga”, „Jesienne róże”), cudownych melodii operetkowych z „Księżniczki czardasza” E. Kálmána („Jakże mam ci wytłumaczyć”), „Wesołej wdówki” F. Lehára („Usta milczą, dusza śpiewa”) czy polskiej operetki morskiej „Panna Wodna” J. Lawiny-Świętochowskiego („Morze, szumiące, kołyszące szumem fal”). Dopełniały nastroju melodie z popularnych musicali: „Człowiek z La Manczy” Joe Dariona („Śnić najpiękniejszy ze snów”) czy „Romeo i Julia” Janusza Stokłosy („Twych oczu blask”).
        Nie brakło piosenek o Rzeszowie - „Nocą w Rzeszowie” do słów rzeszowskiej poetki Barbary Śnieżek i „Jesienna ballada” z moim tekstem i muzyką, które odważyłem się zaśpiewać z towarzyszeniem fortepianu. A już do popularnej ballady Leonarda Cohena „Tęsknij za kolejnym dniem” włączyła się cała muzykalna rzeszowska publiczność.
        Koncert zorganizowany przez Estradę Rzeszowską, dofinansowany z budżetu Gminy Miasto Rzeszów, odbywał się pod honorowym patronatem prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, który przybył wraz z małżonką i przekazał artystom piękny kosz kwiatów.
        Bisy i gorąca atmosfera koncertu dają nadzieję na kolejne spotkania z muzyką w wykonaniu utalentowanych artystów Rzeszowskiego Teatru Muzycznego „Olimpia”, który coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność na kulturalnej mapie Rzeszowa.

                                                                                                                                                        Andrzej Szypuła

Wszelkie prawa zastrzeżone. Udostępnianie, wykorzystywanie, kopiowanie jakichkolwiek materiałów znajdujących się na tej stronie bez zezwolenia zabronione.
Copyright by KLASYKA NA PODKARPACIU | Created by Studio Nexim | www.nexim.net