Krośnieńska Jesień Muzyczna - Pasja Janowa Bacha

29 września 2018 (sobota), godzina 18.00, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, sala widowiskowa
PASJA JANOWA  J.S. BACHA
Soliści i Karpacka Orkiestra Barokowa
Fabio Bonizzoni - dyrygent
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie RCKP     

   Jedno z najwspanialszych dzieł wokalno-instrumentalnych J.S.Bacha Pasja Janowa BWV 245 zostanie wykonane na instrumentach historycznych po raz pierwszy w Krośnie 29 września br. w sali widowiskowej RCKP. Na wydarzenie zapraszają Fundacja Krośnieńska im. Ignacego Paderewskiego oraz Regionalne Centrum Kultur Pogranicza. Partner wydarzenia Fundacja PZU.
        Koncert poprowadzi światowej sławy wybitny włoski klawesynista, organista i dyrygent Fabio Bonizzoni. Dyrektor Artystyczny powołanej przez siebie orkiestry barokowej La Risonanza. Profesor klawesynu w Królewskim Konserwatorium w Hadze (Holandia), oraz w Konserwatorium w Novarze we Włoszech. Prezes Associazione Händel, stowarzyszenia zajmującego się studiami nad obecnością muzyki Händla we Włoszech. Jako solista nagrywał dla hiszpańskiej wytwórni Glossa. W 2010 roku wraz z zespołem La Risonanza ukończył projekt nagrania kompletu Kantat włoskich z instrumentami G.F. Händla, co zostało uznane przez magazyn „Gramophone” za najważniejsze wydarzenie nagraniowe ostatniej dekady, zaś 3 spośród 7 płyt cyklu otrzymały prestiżową Handel Stanley Sadie Prize. Artysta udziela się też jako dyrygent gościnny, w kwietniu 2011 roku poprowadził orkiestrę mediolańskiej La Scali w produkcji nowego baletu L’altro Casanova. W Polsce dyrygował m.in. Capellą Cracoviensis, z zespołem tym nagrał Motety J.S.Bacha. Ostatnio ukazała się jego nowa płyta z koncertami klawesynowymi J.S.Bacha.

W składzie Karpackiej Orkiestry Barokowej zagrają:
Judyta Tupczyńska, Alicja Sierpińska - skrzypce barokowe
Katarzyna Litwiniuk - altówka barokowa
Agnieszka Oszańca - wiolonczela barokowa
Michał Bylina - kontrabas
Mateusz Kowalski - viola da gamba
Magdalena Pilch, Konrad Oklejewicz - flet traverso
Patrycja Leśnik-Hutek, Jan Hutek - obój barokowy
Szymon Józefowski - fagot barokowy
Anna Wiktoria Swoboda - lutnia
Patrycja Domagalska-Kałuża – pozytyw

Karpacka Orkiestra Barokowa powstała w 2011 roku z inicjatywy klawesynistki Patrycji Domagalskiej. Wykonuje repertuar XVII i XVIII wieku ze szczególnym naciskiem na barokową muzykę taneczną zgodnie z założeniami epoki grając na instrumentach historycznych lub ich kopiach. Orkiestra współpracuje z Baletami Dworskimi: Cracovia Danza i Sotto le Stelle, realizując autorskie projekty, a członkowie orkiestry to czołowi polscy artyści specjalizujący się w muzyce dawnej, występujący także z wieloma orkiestrami i zespołami muzyki dawnej takimi jak: European Union Baroque Orchestra, Capella Cracoviensis, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Nova Silesia czy Collegium Musicum den Haag. Zespół był rezydentem Podkarpackiej Letniej Akademii Muzyki, koncertował także w Filharmonii Łódzkiej. W 2013 roku w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe Interpretacje” orkiestra prawykonała „Vespers” D-dur A. Dankowskiego znajdujące się w muzykaliach jasnogórskich. Regularnie występuje podczas krośnieńskiej Kultury Wieków Dawnych gdzie poza koncertami i widowiskami taneczno-muzycznymi współtworzy programy lekcji artystyczno-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Partię chóru wykona zespół wokalny Cracow Singers, a solistami będą: Anna Zawisza (sopran), Helena Poczykowska (alt), Karol Kozłowski (tenor Ewangelista), Sebastian Szumski (bas, Jezus) i Dawid Biwo (bas, Piłat).

Pomysłodawcą koncertu jest pochodząca z Krosna klawesynistka – Patrycja Domagalska, zamieszkała obecnie w Warszawie. Prezes Fundacji Krośnieńskiej im. Ignacego Paderewskiego, z którą zrealizowała już wiele projektów m.in. Z Kulturą w Bieszczady! (Kultura Dostępna), Podkarpacka Letnia Akademia Muzyki, Bieszczadzka Inka oraz współorganizowała koncerty promujące muzykę dawną na Podkarpaciu m.in. w ramach Kultury Wieków Dawnych w Krośnie. Współtworzy zespoły muzyki dawnej Filatura di Musica i Ensemble Barocum. W 2010 roku reprezentowała Polskę w składzie "European Union Baroque Orchestra" odbywając szereg tournee w Europie. Za osiągnięcia i działania artystyczne otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006/2009) oraz prestiżowe stypendium "Młoda Polska" 2016, a także Marszałka Województwa Podkarpackiego 2010. W 2011 roku powołała Karpacką Orkiestrę Barokową. Jest absolwentką Królewskiego Konserwatorium w Hadze w klasie klawesynu i kameralistyki Fabio Bonizzoniego.