Muzyczne rarytasy
Paweł Skałuba - tenor fot. z arch. Artysty

Muzyczne rarytasy

Rzeszowski Teatr Muzyczny „Olimpia”

Muzyczne rarytasy

        Tak można by określić program koncertu zatytułowanego „Z muzyką przez świat”, który miał miejsce na rzeszowskim Rynku w słoneczną niedzielę 8 lipca 2018 r. dla licznie zgromadzonej publiczności. Koncert dofinansowany z budżetu Miasta Rzeszowa zorganizował Rzeszowski Teatr Muzyczny „Olimpia” pracujący pod opiekuńczymi skrzydłami Rzeszowskiego Towarzystwa Muzycznego, a honorowy patronat nad koncertem objął prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.
        Zaczęło się od argentyńskiego tanga Chau Paris A. Piazzolli, a potem już popłynęły wartkim nurtem najpiękniejsze muzyczne przeboje z operetek i musicali całego świata. Słuchaliśmy arii i duetów takich znakomitych twórców, jak E. Kalman - Ach, jedź do Varasdin, Graj Cyganie, Gdzie mieszka miłość z „Hrabiny Maricy”, Co się dzieje, oszaleję z „Księżniczki czardasza”, F. Lehar - Usta milczą, dusza śpiewa z „Wesołej wdówki”, Kto me usta całuje z „Giuditty”, Kiedy skrzypki grają z „Cygańskiej miłości”, J. Strauss - Wielka sława, to żart z „Barona cygańskiego” (ach, ta cudowna, wiecznie żywa, wzruszająca muzyka cygańska z czardaszem na czele!), N. Dostal - Dziewczęta z Barcelony z „Clivii” ( to samo z muzyką w hiszpańskich rytmach!), F. Loewe - Przetańczyć całą noc z musicalu „My fair Lady” (blisko 3 tys. wykonań na Broadwayu!), R. Stolz - Brunetki, blondynki z filmu „Kocham wszystkie kobiety”, którą to piosenkę porywająco śpiewał Jan Kiepura. Nastrojowo zabrzmiała piosenka-szlagier Na pierwszy znak H. Warsa i J. Tuwima z przedwojennego polskiego filmu „Szpieg w masce”.
         Nie brakło uroczej pieśni neapolitańskiej O sole mio E. di Capua (mieliśmy cudowne słońce na estradzie i na niebie), z zapartym tchem słuchaliśmy pełnej ekstatycznego rytmu hiszpańskiej Granady A. Lary, wreszcie naprawdę oczarował publiczność pełen radości duet Li biamo, li biamo czyli Wypijmy na chwałę miłości z I aktu opery „Traviata” G. Verdiego (ach, te porywające, słoneczne, włoskie melodie!). W wersji instrumentalnej, obok wspomnianego początkowego tanga, słuchaliśmy Bagateli a-moll Dla Elizy L. van Beethovena, Ballade pour Adeline R. Claydermana i nastrojowego utworu Samotny pasterz L. Rojasa.
        Po ponad półtoragodzinnym koncercie zauroczona cudowną muzyką publiczność wcale nie chciała się rozejść, gotując artystom prawdziwą owację, zmuszając do dwukrotnego wykonania nastrojowego duetu F. Sartoli Time to say goodbye, jako że słońce powoli chyliło się już ku zachodowi.
        Któż to był sprawcą tych niepowtarzalnych muzycznych nastrojów podczas lipcowego, niedzielnego koncertu na rzeszowskim Rynku? Wspaniali, młodzi, utalentowani, piękni artyści, znani w kraju i na świecie, rodem z Podkarpacia!
        Patrycja Krzeszowska-Kubit - sopran pochodzi z Przemyśla, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Grażyny Krajewskiej-Ambroziak, dr sztuki na tej uczelni, solistka Teatru Wielkiego w Łodzi.
        Paweł Skałuba - tenor pochodzi z Harty na Podkarpaciu, uczeń klasy śpiewu solowego Anny Budzińskiej na Wydziale Wokalnym Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie prof. Piotra Kusiewicza. Jako jedyny Polak był finalistą i najmłodszym uczestnikiem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Placido Domingo w Paryżu w 1993 roku, solista Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
        Wspaniałym solistom znakomicie towarzyszył Kwartet Fortepianowy „Team for Voices” w składzie: Janusz Tomecki - lider, fortepian, autor nastrojowych aranżacji na zespół, Anna Stępień - skrzypce, Izabela Tobiasz - altówka i Halina Hajdaś - wiolonczela, a samodzielne utwory instrumentalne wykonane przez zespół bardzo podobały się publiczności i dodawały uroku całemu koncertowi.
        Prezydent Tadeusz Ferenc na estradzie serdecznie gratulował artystom świetnego, znakomitego programu, publiczności żywego odbioru, a nowo powstałemu Rzeszowskiemu Teatrowi Muzycznemu „Olimpia” życzył dalszego wspaniałego rozwoju, obiecując pomoc organizacyjną i finansową ze strony Miasta Rzeszowa.
        I ja tam byłem, muzyczny miód i wino piłem, opowiadając licznie zebranej publiczności o muzyce i muzykach, wzruszony życzliwością Opatrzności (pogoda!) i prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca (finanse!), zachwycony wspaniałymi rarytasami muzycznymi cudownie wykonanymi przez artystów i nadzwyczajnymi reakcjami rzeszowskiej publiczności, która kocha piękną muzykę, włoskie bel canto (piękny śpiew), cygańskie, hiszpańskie, węgierskie, argentyńskie, amerykańskie i polskie rytmy i nastroje.
        Tymczasem Rzeszowski Teatr Muzyczny „Olimpia” przygotowuje coraz to ciekawsze rarytasy muzyczne. I tak jeszcze w 2018 roku - 2 września w niedzielę o godz.20.00 przy Rzeszowskiej Fontannie Multimedialnej będzie miało miejsce wielkie widowisko poetycko-muzyczno-malarskie „Norwid Współczesnych” w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, 16 września w niedzielę o godz.18.00 w sali koncertowej Wydziału Muzyki i 23 września w niedzielę o godz.18.00 w sali posiedzeń rzeszowskiego Ratusza piosenki Anny German śpiewać będą: Ewa Korczyńska i Alicja Płonka - soprany z Januszem Tomeckim przy fortepianie, 21 września w piątek o godz. 18.00 na rzeszowskim Rynku kolejny koncert melodii operetkowych i musicalowych pt. „Pożegnanie lata” w wykonaniu Aleksandry Szymańskiej - sopran i Jakuba Kołodzieja - tenor z towarzyszeniem Anety Czach przy fortepianie. A 22 września i 13 października rzeszowska „Olimpia” wystąpi na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu ze spektaklem pt. „Panna Wodna”. Jeszcze 18 listopada w sali koncertowej Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego o godz.18.00 wielki koncert patriotyczny „Niepodległej” z udziałem solistów, Chóru Uniwersytetu Rzeszowskiego i Rzeszowskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Tomasza Chmiela i Andrzeja Szypuły, a 27 grudnia o godz.18.00 w Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie widowisko „Święta polskie w starym dworze”.
        Nie zapomnijmy o koncercie piosenek o Rzeszowie, który staraniem Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa odbędzie się 21 października w niedzielę o godz.17.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Andrzej Szypuła