Smetana Trio a właściwie Duo
Jitka Čechová - fortepian, Jan Páleníček - wiolonczela fot. St. Bryg - Foto Lab

Smetana Trio a właściwie Duo

Czescy muzycy oczarowali mieleckich melomanów
Przedostatni koncert XX Mieleckiego Festiwalu Muzycznego upłynął pod znakiem muzyki poważnej. I choć publiczność miała prawo być nieco rozczarowana, bo z czeskiego Smetana Trio w Mielcu pojawiło się tylko duo, to jednak muzycy robili wszystko, żeby nie zawieść publiczności. Sądząc po reakcjach melomanów po kolejnych utworach, zawodu nie było.
W sali widowiskowej Domu Kultury 24 sierpnia zagrała pianistka: Jitka Čechová i wiolonczelista Jan Páleníček. Artyści przygotowali repertuar stosowny dla duetu i podczas koncertu wykonali: ,,Wariacje na temat pieśni słowackich” czeskiego kompozytora Bohuslava Martinů i Sonatę g moll, op. 19 Siergieja Rachmaninowa.
Jitka Čechová wykonała też solo dwa utwory. Znakomita pianistka, która koncertuje na całym świecie i dokonuje nagrań dla prestiżowych wytwórni muzycznych zagrała ,,Sny” oraz Etiudę koncertową C-dur Bedricha Smetany.
Mielecki koncert artyści wykonali w drodze między wieloma uznanymi scenami muzycznymi Europy. O wykonawcach, ich zawodowej drodze, licznych sukcesach, z których ostatnim była prestiżowa nagroda BBC, opowiadał Piotr Wyzga.
Publiczność nie zawiodła. Blisko 240 osób gorąco oklaskiwało wirtuozów zza naszej południowej granicy.