Marek Wiatr zaprasza na Festiwal Żarnowiec 2017

Zofia Stopińska: Z Panem Markiem Wiatrem – znakomitym tenorem, pedagogiem, organizatorem życia muzycznego i malarzem, spotykamy się, aby polecić Państwa uwadze Festiwal Żarnowiec 2017. Tegoroczna edycja odbędzie się na początku września.

Marek Wiatr: Festiwal odbędzie się po raz 13-ty i rozpoczniemy go nietypowym koncertem, bo musicalem rockowym poświęconym pamięci Krzysztofa Klenczona, a w roli głównej wystąpi Marek Piekarczyk. Bardzo się cieszę, że udało mi się tego artystę zaprosić, bo uważam, że to jest bardzo dobry wokalista. Ten spektakl cieszy się dużym powodzeniem wszędzie, w Żarnowcu także jest zainteresowanie, z pewnością także dlatego, że jest to nowa forma na tym festiwalu. Mam nadzieję, że na ten wieczór przyjdzie sporo młodzieży, chociaż spodziewam się, że na wspomnienie o Klenczonie przybędzie licznie także pokolenie Czerwonych Gitar. To będzie pierwszy koncert Festiwalu Żarnowiec i rozpocznie się on 1 września o 19.00.
2 września o tej samej porze wystawiona zostanie w Żarnowcu opera „Carmen” George’a Bizeta w wykonaniu solistów, Baletu, Chóru i Orkiestry Opery Śląskiej w Bytomiu. To niezwykle piękny spektakl w reżyserii pana Wiesława Ochmana, z przepiękną scenografią prof. Allana Rzepki. Jest to duży spektakl i jest trochę kłopotów z przeniesieniem go w plener, ale zrobimy wszystko, aby wypadło to co najmniej tak dobrze, jak w sali operowej.
W niedzielę 3 września odbędą się dwa koncerty – pierwszy zatytułowany „Od opery do operetki”, z udziałem solistów ze Lwowa, pojawią się także soliści Opery Śląskiej w Bytomiu i ja trójkę młodych ludzi, których uczę śpiewu, też chcę pokazać podczas tego koncertu – w myśl słów Marii Konopnickiej: „Pójdź dziecię, ja cię uczyć każę”. Wiadomo, że Maria Konopnicka wspierała młodych ludzi z Żarnowca i finansowała ich wykształcenie. Jestem przekonany, że jest to najlepsze miejsce żeby tych młodych ludzi pokazać. Dla niektórych może to będzie początek kariery, a poza tym stanąć na scenie obok solistów ze Lwowa czy z Bytomia, będzie dla nich wielką nobilitacją i dodatkowym impulsem do pracy. Koncert wypełnią najpiękniejsze arie ze znanych oper i operetek. Drugim wydarzeniem niedzielnego wieczoru będzie spektakl „ Nad pięknym modrym Dunajem”, podczas którego zabrzmią walce Johanna Straussa. Grać je będzie Festiwalowa Orkiestra Johanna Straussa z Katowic pod batutą Małgorzaty Kaniowskiej. Wystąpią również soliści Opery Śląskiej w Bytomiu, a także artyści baletu z tej Opery. Koncert poprowadzi Rafał Jędrzejczyk – aktor Starego Teatru w Krakowie i będzie trochę humoru podczas tego wieczoru, ale szczegółów nie chcę zdradzać.

Z. S.: Z pewnością wszystkie spektakle i koncerty na plenerowej scenie, obok dworku Marii Konopnickiej, podbiją serca publiczności.

M. W.: Na pewno tak będzie, jeśli dopisze pogoda. Wszystkie festiwale plenerowe spędzają sen z oczu organizatorów. Do końca wszyscy przeżywamy i patrzymy w niebo, bo od tego zależy powodzenie koncertów.

Z. S.: To wszystko prawda, ale każdego roku jest w Żarnowcu duże grono stałej publiczności, które bez względu na pogodę przychodzi. Jeśli pada, biorą parasole, jak jest zimno, ubierają się w cieplejsze kurtki, biorą koce, siadają, słuchają, oglądają i oklaskują.

M. W.: Pamiętam, jak było 100-lecie Daru Narodowego dla Marii Konopnickiej, w programie tamtej edycji znalazł się „Skrzypek na dachu” i podczas tego spektaklu potwornie lało, chyba było „oberwanie chmury”, ale nikt nie wyszedł, wszyscy siedzieli do końca mimo katastrofalnej pogody.

Z. S.: Wprawdzie mamy w tym roku trzynastą edycję Festiwalu Żarnowiec, ale trzynastki są szczęśliwe. Organizatorzy i wszyscy zatrudnieni pracownicy techniczni mają sporo pracy, aby wszystko przygotować perfekcyjnie, bo tak jest przy realizacji imprezy plenerowej.

M. W.: Logistycznie nie jest to proste, ponieważ park daje nam określone możliwości, poza tym zasilanie energetyczne wymaga specjalnych zabiegów, ale mamy za sobą dwanaście lat doświadczeń i już wiemy, jak wszystko robić. Powinno być dobrze.

Z. S.: Od początku Festiwale organizują Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz Towarzystwo Operowe i Teatralne. Już można rezerwować i kupować bilety.

M. W.: Bilety są do nabycia, jak zawsze, w Muzeum Marii Konopnickiej, w Firmie „Omnibus” w Krośnie, która się mieści w budynku Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza oraz w Jasielskim Domu Kultury – mieszczącym się oczywiście w Jaśle. Można będzie także kupić bilety przed koncertem.

Z. S.: Wiadomo, że organizacja takich dużych imprez jest trudna, bo niełatwo jest pozyskać środki, ponieważ ze sprzedaży biletów jest chyba za mało pieniędzy, aby starczyło na wszystkie wydatki.

M. W.: Chcę podkreślić, że w dużej części właśnie z biletów nasz Festiwal jest finansowany i dlatego dobra pogoda jest dla nas bardzo ważna. Sponsorów jest coraz mniej. Ubolewam także, że to miejsce nie jest, a powinno być, ostoją patriotyzmu. Maria Konopnicka napisała słowa „Roty” , którą wiele osób śpiewa nie znając autora słów. Żarnowiec to miejsce szczególne dla Polaków, do którego nauczyciele powinni przyprowadzać młodzież. Koncerty to także dobra okazja na tę edukację. Można zobaczyć dom i otoczenie, w którym mieszkała Maria Konopnicka. Znajduje się tutaj wiele pamiątek po naszej wielkiej pisarce, a na Festiwale przyjeżdża rodzina Konopnickiej. Podobnie jak w latach ubiegłych będzie w tym roku w Żarnowcu w czasie Festiwalu pani Joanna Modrzejewska.
Zapraszam serdecznie na Festiwal Żarnowiec 2017. Dwa pierwsze koncerty ( 1 i 2 września) rozpoczynają się o 19.00, natomiast 3 września są dwa koncerty – o 17.30 i o 19.30.


Z Panem Markiem Wiatrem – dyrektorem artystycznym Festiwalu Żarnowiec 2017 rozmawiała Zofia Stopińska 11 sierpnia 2017 r.