56. Muzyczny Festiwal w Łańcucie
Wiedeńska Orkiestra Kameralna wystąpi w sali balowej 23 maja 2017r.

56. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Gwiazdy - koncerty - kulisy Festiwalu

Zofia Stopińska : Z panią prof. Martą Wierzbieniec – dyrektorem Muzycznego Festiwalu w Łańcucie rozmawiamy o zbliżającej się 56. edycji tego wielkiego święta muzyki. Odbędzie się ono od 20 do 28 maja b.r. Program Festiwalu jest już gotowy, ostatnie przygotowania trwają.

Marta Wierzbieniec : Rzeczywiście, to już ostatnie przygotowania do wielkiego muzycznego święta -  myślę, że nie tylko tego regionu, województwa podkarpackiego i organizatora Festiwalu czyli Filharmonii Podkarpackiej, ale to przecież święto wszystkich, którzy w świecie muzyki przebywają. Jeszcze nie zapomnieliśmy o poprzedniej edycji, a już zbliża się 56. Myślę, że cechą wyróżniającą w pewien sposób ten festiwal, na tle innych tego typu cyklicznych wydarzeń artystycznych, jest różnorodność. Często rozmawiam z publicznością, z naszymi gośćmi, artystami, którzy biorą udział w Festiwalu, przedstawicielami mediów i krytyki muzycznej - stąd wiem, że cenią sobie tę różnorodność i zawsze są ciekawi, kto wystąpi w kolejnej edycji, wiedząc, że będzie różnorodny program. W dzisiejszym świecie, przy ogromnym dostępie, nie tylko do informacji ale także do nagrań, wszyscy jesteśmy dobrze zorientowani, co się dzieje w muzyce, ale na szczęście nic nie zastąpi koncertów i dlatego ta różnorodność na Festiwalu w Łańcucie jest oczekiwana i śmiem twierdzić, że pożądana. Oczywiście, że centrum festiwalowe stanowi sala balowa Muzeum Zamku w Łańcucie – tam narodził się Festiwal, który najpierw funkcjonował jako „Dni Muzyki Kameralnej”, a następnie został przemianowany w Muzyczny Festiwal w Łańcucie. W tejże sali balowej, przepięknej i absolutnie wyjątkowej na skalę światową, słuchać będziemy muzyki kameralnej. Wystąpi tam w tym roku między innymi: Orkiestra Kameralna z Wiednia. Wysłuchamy koncertu Apollon Musagete Quartett , zespół tworzą znakomici młodzi muzycy, którzy występują z ogromnym powodzeniem na całym świecie. Będziemy mogli wysłuchać wspaniałych, artystycznych kreacji Ivana Monigettiego, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Wratislavia pod dyrekcją Jana Staniendy. Będzie także wybitna pianistka Dina Yoffe – laureatka Konkursu Chopinowskiego  i jurorka tego konkursu. Dina Yoffe zaprezentuje nie tylko utwory Fryderyka Chopina.

Z. S.  : Te koncerty stanowić będą środkowe ogniwo 56. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, ale nikt sobie nie wyobraża innego początku jak koncert w plenerze.

M. W. : Taka inauguracja związana jest zawsze z ryzykiem – chodzi tu przede wszystkim o pogodę, ale zawsze jestem optymistką i uważam, że na pewno wszystko się uda i pogoda będzie nam sprzyjać. Wykonawcy Gali Gwiazd wspaniali, a w repertuarze arie i duety ze znanych oper m.in. : Verdiego, Pucciniego i  Moniuszki. Cieszę się, że udało się w tym roku zaprosić Andrzeja Dobbera, który jest artystą niezwykle zajętym, bo koncertuje na całym świecie. Tak się złożyło, że podczas trwania Festiwalu w Łańcucie, będzie w Polsce i może u nas wystąpić.  Wystąpią wspaniałe sopranistki – Katarzyna Dondalska i Joanna Woś. Będziemy gościć także Monikę Ledzion i Pawła Skałubę. To wybitni polscy wykonawcy, znani także na świecie, gdzie są ambasadorami naszej kultury i tradycji. Wielka radość, że możemy ich gościć na inauguracji wielkiego muzycznego święta muzyki w Łańcucie, którego organizatorem jest Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.                                                                                                                                                                                         Od kilku lat, także drugi koncert łańcuckiego Festiwalu odbywa się także w plenerze. Ive Mendes – wybitna gwiazda innego gatunku muzyki, ale przecież muzyka, to tak obszerna, pojemna dziedzina, że ważne jest, abyśmy mówili o jakości wykonania, o dobrej muzyce, która czasem zahacza o różne kręgi. Proszę zauważyć, że coś, o czym mówiliśmy 20 – 30 lat temu, że jest nowatorskie, innowacyjne, że nie wiadomo, czy to można zaliczyć do muzyki klasycznej, to dzisiaj jest już klasyką. Podkreślam często, że na Festiwalu zapraszamy Państwa do słuchania muzyki ważnej.

Z. S. : Trzecim miejscem koncertów jest sala Filharmonii Podkarpackiej, bo tam na koncert może przyjść o wiele więcej osób niż do sali balowej.

M. W. : To już także wieloletnia tradycja, że przynajmniej jeden z koncertów festiwalowych odbywa się w Filharmonii Podkarpackiej, a w tym roku odbędą się dwa – w piątek i w sobotę, na zakończenie Festiwalu. 26 maja wystąpi wybitna pianistka Gabriela Montero, o którą zabiegaliśmy już od dawna. Pani Montero wykona nie tylko znane utwory Schuberta i Schumanna, które ma w repertuarze wielu pianistów, ale w drugiej części koncertu będzie improwizować. Gabriela Montero znana jest bowiem na świecie z nieprawdopodobnych możliwości improwizacji, jest genialną improwizatorką i bardzo ciekawi jesteśmy tego koncertu. Mówimy, że żadnego koncertu nie da się powtórzyć identycznie i na ten temat można mówić bardzo długo. Gdy mówimy o improwizacji, to już nie ma nawet cienia wątpliwości, że coś będzie tak samo. Będzie to niepowtarzalny wieczór – jeden jedyny. Koncert finałowy, to wielkie przedsięwzięcie. Wypełni go IX Symfonia d-moll op. 125Ludwiga van Beethovena. Będzie oczywiście czwórka solistów, w tym Robert Gierlach, który jak Państwo doskonale wiedzą wywodzi się właśnie z naszego regionu, będzie Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, a dyrygować będzie Massimiliano Caldi.  Będzie to wielki finał Festiwalu, ale to właściwie jeszcze nie będzie koniec, bowiem wszyscy lubią bisy i my jako organizatorzy, też zaproponowaliśmy Państwu koncert, który zatytułowany został „Koncert na bis”. Ten wieczór odbędzie się w Łańcucie, w sali Hotelu Sokół. Wystąpi wspaniały pianista Janusz Olejniczak, a towarzyszyć mu będzie big band złożony ze studentów i absolwentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Z. S. : Później będzie czas na podsumowania, refleksje i trzeba będzie pomyśleć o Festiwalu w przyszłym roku.

M. W. : Nie ukrywam, że Festiwal na 2018 rok mamy w znacznej części już zaplanowany, ale to nie oznacza, że nie jesteśmy otwarci na różne propozycje – także Państwa sugestie. Zawsze z wielką uwagą czytam maile, listy, odbieram telefony, które dzwonią w tej sprawie. Utwory, które Państwo zaproponowali pojawią się zarówno w programie Festiwalu w przyszłym roku, jak i w nowym sezonie koncertowym.

Z. S. : Mam w ręku program całego Festiwalu, gdzie są wymienione nie tylko utwory, wykonawcy i miejsca koncertów, ale także ceny biletów. Trudno powiedzieć, że bilety są tanie, bo dla każdego słowo tanie,  będzie oznaczało inną kwotę, ale myślę, że każdy może wygospodarować pieniądze na jeden lub dwa koncerty.

M. W. : Powiem w wielkim skrócie, że cena biletów zależy od dotacji, jaką otrzymuje Festiwal. Im dotacja większa, tym bilety mogą być tańsze. Musimy się zmieścić w zaplanowanym budżecie i zdobyć pieniądze, a więc i sponsorzy i dotacje są tu niezwykle cenne, bo dzięki nim możemy obniżyć ceny biletów. Zdaję sobie sprawę, że wiele jest osób, dla których każdy wydatek rzędu 10 czy 15 złotych jest już problemem, żeby kupić bilet do Filharmonii. Festiwal jest raz w roku i można sobie wcześniej zaplanować czas i pieniądze. Co roku zabiegam o to, żeby bilety były coraz tańsze. Bardzo dziękuję tym, którzy przyznali nam dotacje, bo bez nich nie byłoby Festiwalu i biletów w przystępnych cenach. Nie byłoby także wspaniałych artystów. Bardzo dziękuję przede wszystkim władzom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego – Panu Marszałkowi, Zarządowi, Sejmikowi – za przyznaną nam dotację. Bardzo dziękuję Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za znaczące wsparcie jakie Festiwal otrzymał. Wdzięczność tę kieruję nie tylko w imieniu organizatora Festiwalu, ale także w imieniu Państwa – publiczności. Ogromnie dziękuję wszystkim sponsorom, mecenasom i darczyńcom Festiwalu. Będę chciała wszystkich wymienić, jak już zamkniemy listę, bo nie ukrywam, że jeszcze ciągle poszukujemy pieniędzy. Gorąco dziękuję władzom Miasta Łańcuta i Panu Burmistrzowi, władzom Miasta Rzeszowa i Panu Prezydentowi, za bardzo znaczące dla nas dotacje. Dla nas każda złotówka jest ważna. Współpracujemy przy organizacji Festiwalu z Muzeum – Zamkiem w Łańcucie. Ukłony kieruję w stronę wszystkich pracowników łańcuckiego Zamku na czele z Panem Dyrektorem. Dziękuję za wszelką pomoc, wyrozumiałość, życzliwość, no i przede wszystkim za znakomitą współpracę.       

56. Muzyczny Festiwal w Łańcucie rozpoczynamy 20 maja wielkim plenerowym koncertem – Galą Operową przed Zamkiem, a kończymy w Filharmonii Podkarpackiej 27 maja IX Symfonią Ludwiga van Beethovena, w następnym dniu mamy jeszcze „Koncert na bis” w Łańcucie - z Januszem Olejniczakiem. Serdecznie zapraszam.

Z prof. Martą Wierzbieniec - dyrektorem 56. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie rozmawiała Zofia Stopińska 24 marca 2017 roku