Prolog 59. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie
Sławomir Naborczyk - tenor , Jolanta Skorek-Münch - fortepian fot. z telefonu

Prolog 59. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie

21 września 2020r. w Sali Kameralnej Filharmonii Podkarpackiej odbyła się konferencja prasowa w związku z 59. edycją Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.
Tegoroczna edycja, z powodu trwającej pandemii COVID - 19, została zarejestrowana we wnętrzach Muzeum Zamku w Łańcucie, a emisja koncertów zaplanowana jest na antenie TVP3 Rzeszów w każdą niedzielę od 27 września do 1 listopada 2020 roku.

W konferencji udział wzięli prof. Marta Wierzbieniec - Dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie, Dyrektor Muzeum Zamku w Łańcucie Karol Wit Wojtowicz, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch oraz Józef Matusz, Dyrektor TVP3 Rzeszów.

Konferencję zainaugurował krótki koncert kameralny w wykonaniu Sławomira Naborczyka (tenor) i Jolanty Münch (fortepian) i był to jednocześnie Prolog 59. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.

W programie znalazły się następujące utwory:

Bronisław Kaper - Ninon, ach uśmiechnij się – piosenka z filmu Zdobyć cię muszę
Gaetano Donizetti - Una furtiva lagrima - aria Nemorina z opery Napój miłosny
Franz Lehár - Twoim jest serce me - aria Sou Tchonga z operetki Kraina uśmiechu
Johann Strauss II - Wielka sława to żart - kuplety Barinkay’a z operetki Baron cygański
Agustin Lara – Granada

Te dobrze znane szerokiej publiczności dzieła, w znakomitych kreacjach świetnego tenora Sławomira Naborczyka i zasiadającej przy fortepianie Jolanty Skorek-Münch nagrodzone zostały gromkimi brawami.
Pani prof. Marta Wierzbieniec, Dyrektor Filharmonii Podkarpackiej zapewniła dziennikarzy, że niedługo zaprosi tych wspaniałych wykonawców, aby wystąpili dla rzeszowskich melomanów.

Zamieszczając notki o Artystach, pragniemy, aby poznali Państwo ich dotychczasowe osiągnięcia.

Jolanta Skorek-Münch jest pianistką, klawesynistką, organistką i muzykologiem.. Jej dorobek artystyczny obejmuje kilkaset koncertów w wielu miastach Polski, w tym kilkakrotnie w Filharmonii Narodowej, Bałtyckiej, Krakowskiej i Podkarpackiej oraz na Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju i Festiwalu „Tempus Paschale” w Lublinie. Koncertowała także w Niemczech, Francji, Bułgarii, Izraelu, we Włoszech, Macedonii i na Węgrzech.

W r. 2017 wystąpiła jako partnerka Doroty Laskowieckiej (sopran) w recitalu pieśni polskich, organizowanym przez Instytut Polski w Rzymie w ramach sesji Józef Piłsudski, un grande statista della Polonia e dell’Europa. Jako kameralistka wielokrotnie występowała z najwybitniejszymi polskimi śpiewakami.

W roku 2005 Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi nadała jej stopień doktora sztuk muzycznych, a w 2010 r. Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku - stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka na podstawie rozprawy Partnerstwo w muzycznym dialogu. Fortepian w cyklicznej formie kameralnej od jej narodzin do szczytowych osiągnięć (Borodin, Mahler, Szostakowicz). Lublin 2008; wersja niemiecka tej książki Die Partnerschaft im musikalischen Dialog ukazała się w wydawnictwo Peter Lang Verlag, Frankfurt a/M – Bern – Bruxelles – New York. Nagrała 8 CD i dwa programy telewizyjne.

W latach 2014, 2016 i 2018 zorganizowała na Uniwersytecie Rzeszowskim międzynarodowe konferencje, poświęcone twórczości Wojciecha Kilara. Występowała z referatami na krajowych i międzynarodowych sesjach i konferencjach naukowych.

Jolanta Skorek-Münch pracowała w Instytucie Muzykologii KUL, a od 2013 r. jest profesorem w Zakładzie Chóralistyki i Muzyki Religijnej w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W 2004 r. otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej za osiągnięcia pedagogiczne. Otrzymała również Medal Prezydenta Miasta Lublina z okazji X-lecia Tria Lublin Baroque. W 2007 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał jej medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Sławomir Naborczyk jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie dr. hab. M. Moździerza i mgr. T. Szlenkiera. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów u N. Shicoffa, E. Pessena, M. Rexrotha, I. Kłosińskiej, H. Łazarskiej, K. Rymarczyk, A. Kruszewskiego, L. Świdzińskiego, M. Robavsa oraz T. Koniecznego.

Debiutował w 2011 r. rolą Basilia w „Weselu Figara” W.A. Mozarta podczas Operowego Forum Młodych w Operze Nova w Bydgoszczy. Na tej scenie kreował także postaci Kowala w „Krótkim życiu” M. de Falli i tytułowego „Studenta żebraka” K. Millöckera. Laureat VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. J. Kiepury w Krynicy-Zdroju (I nagroda i dwie specjalne), Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Operetkowej i Musicalowej w Krakowie (III nagroda, 2016), III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. K. Jamróz w Busku-Zdroju (III nagroda), Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej „Ars et Gloria” w Katowicach (nagroda specjalna, 2017) czy XII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Złote Głosy” w Warszawie (II nagroda, 2017).

Absolwent Programu Kształcenia Młodych Talentów Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Występuje w Operze Śląskiej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, w Warszawskiej Operze Kameralnej oraz w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Współpracuje z Sinfonią Varsovią, Filharmonia Śląską i Filharmonią Zabrzańską oraz zespołem Musica Viva (koncerty m.in. w Bremen, Lilienthal i Schwerin). W 2017 r. śpiewał partię Abdalla w koncertowym wykonaniu „Nabucca” G. Verdiego w Bremen. Współpracował z takimi dyrygentami, jak M.J. Błaszczyk, V. Kiradjiev, M. Figas, P. Wajrak, P. Sułkowski, S. Chrzanowski, M. Kluczyńska, A. Nagórka, Z. Rychert, W. Kunc, J. Wołosiuk, G. Chmura, M.M. Sompoliński czy M. Klauza.

Szczegółowy program tegorocznej edycji Festiwalu znajduje się na stronie internetowej www.festiwallancut.pl