Letnie Koncerty w Świątyniach - Krosno' 2020

            Czwarta edycja festiwalu Letnie Koncerty w Świątyniach, odbywającego się w centrum Krosna w sezonie letnim (lipiec-sierpień 2020) to niepowtarzalna okazja dla melomanów, aby zakosztować dźwięków najpiękniejszych krośnieńskich organów znajdujących się we wspaniałych historycznych wnętrzach zabytkowych kościołów, a także kontemplować piękno muzyki kameralnej - instrumentalnej i wokalnej. Adresatem projektu jest szerokie grono melomanów krośnieńskich oraz turystów, którzy w sezonie wakacyjnym chętnie odwiedzają Krosno. Piękno muzyki organowej i kameralnej, która w sposób szczególny łączy sacrum i profanum wykonywanej w krośnieńskich kościołach niewątpliwie powoduje większe zainteresowanie oraz chęć uczestnictwa w nie biletowanym wydarzeniu kulturalnym. Jak wskazują ostatnie doświadczenia związane z organizacją koncertów i recitali w świątyniach, trafnie rozpropagowane koncerty potrafią zgromadzić we wnętrzach kościołów nader liczne grono słuchaczy.
            Festiwal Letnie Koncerty w Świątyniach to pozostające na najwyższym poziomie profesjonalnej realizacji wydarzenie kulturalne, posiadające ugruntowaną tradycję. Wielką rolę odgrywa tutaj ścisła współpraca z Katedrą Organów krakowskiej Akademii Muzycznej. W ramach kolejnych edycji Festiwalu występowali czołowi wykonawcy muzyki organowej oraz instrumentaliści i wokaliści z kraju, z Europy i ze świata. Gościliśmy najbardziej uznanych wirtuozów, wykonywana była literatura większości krajów kultury łacińskiej – w jej wielorakich wymiarach. Prezentowane były najpiękniejsze instrumenty – organy, stojące w zabytkowych krośnieńskich świątyniach oraz liczne inne instrumenty wypełniające części kameralne koncertów; nie zabrakło także uznanych wokalistów. Połączenie aspektu dźwiękowego z wizualnym stwarza w ramach Festiwalu możliwość obcowania z niezwykłymi doznaniami, co jest udziałem licznie przybywającej na koncerty publiczności: rodzimej – krośnieńskiej, z kraju i ze świata.
           W tym roku, z zachowaniem wszelkich obostrzeń związanych z pandemią, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, dzięki gościnności włodarzy kościołów krośnieńskiej starówki, zaprasza na czwartą odłonę Festiwalu.

Letnie Koncerty w Świątyniach 2020 - program

Inauguracyjny recital organowy
4 lipca 2020 (sobota), godz. 19.00
Bazylika kolegiacka Świętej Trójcy (fara)
Dariusz Bąkowski-Kois - organy

Koncert kameralny w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Krakowie
25 lipca 2020 (sobota), godz. 16.30
Kościół oo. Kapucynów
Jakub Kołodziej - tenor
Aneta Baziak - saksofon
Jakub Kapała - organy
Marcin Kucharczyk - organy

Koncert organowo-kameralny
8 sierpnia 2020 (sobota), godz. 19.00
Bazylika kolegiacka Świętej Trójcy (fara)
Tomasz Ślusarczyk - trąbka naturalna
Daniel Prajzner - organy

Koncert Maryjny
16 sierpnia 2020 (niedziela), godz. 18.00
Kościół oo. Franciszkanów
Zdzisław Madej - tenor
Artur Szczerbinin - organy

aut inf. Małgorzata Baranowska-Mika, RCKP Krosno