XXIX Festiwal im.Adama Didura - Najpiękniejsze arie świata
Gabriela Gołaszewska , Victor Yankovsky, Bożena Bujnicka, Matheus Pompeu fot. Sanocki Dom Kultury

XXIX Festiwal im.Adama Didura - Najpiękniejsze arie świata

21.09. 2019 godz. 18.00 (sobota)
Najpiękniejsze arie świata
Koncert Laureatów IV Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura

cena biletu 40 zł

Bożena Bujnicka – sopran
Gabriela Gołaszewska – sopran
Matheus Pompeu – tenor
Victor Yankovsky – baryton
Sławomir Pietras - prowadzenie
Orkiestra Opery Śląskiej
dyrygent: Franck Chastrusse Colombier

Bożena Bujnicka - sopran
Nazwana została „rewelacyjną debiutantką” i „wspaniałym sopranem” przez Niezależna.pl po jej występie jako Amor w Orfeuszu i Eurydyce Glucka. Ruch Muzyczny docenił jej kreację mozartowskiej Hrabiny za „urodę sopranu wyrównanego w różnych rejestrach oraz sposób prowadzenia frazy”, a Polityka „efektowną barwę” w partii Miss Jessel w Dokręcaniu śruby Brittena. Bożena Bujnicka z wyróżnieniem ukończyła studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalno-aktorskim w klasie prof. Izabeli Kłosińskiej. W ramach programu Erasmus kształciła się w Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasie prof. Rudolfa Piernay’a. W 2017r. ukończyła Program Kształcenia Młodych Talentów Akademia Operowa w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, gdzie pracowała pod okiem Izabeli Kłosińskiej, Eytana Pessena i Matthiasa Rexrotha. Jej profesjonalny debiut sceniczny miał miejsce na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w 2015r. w partii Amora w Orfeuszu i Eurydyce Glucka (reż. M. Treliński). Od tamtej pory występowała jako Eurydyka (Gluck), Donna Elvira (Mozart), Hrabina (Mozart), Miss Jessel (Britten), Iris (Petitgirard), Skierka (Żeleński) i in. Śpiewała solowo we Włoszech, Francji, Niemczech i Anglii. Jest laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych oraz stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie występuje w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, Operze na Zamku w Szczecinie, Operze Wrocławskiej, Operze Śląskiej, Warszawskiej Operze Kameralnej oraz w Narodowym Forum Muzyki NFM. Prócz śpiewania Bożena rozwija również swoje umiejętności reżyserskie, mając za sobą realizacje jako reżyser (debiut w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w 2017r.), asystent (w tym samodzielne wznowienia) oraz reżyser multimediów (w tym mapping 3D).

Gabriela Gołaszewska – sopran
Urodzona w Warszawie w 1995 roku, ukończyła studia licencjackie w zakresie muzyki na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w czerwcu 2019 roku. Młoda sopranistka ma w swoim repertuarze role takie jak, Pamina, Susanna, Zerlina, Manon, Norina, Adina, Lauretta i Micaela. W maju 2019 r po raz pierwszy wzięła udział w międzynarodowym konkursie wokalnym i otrzymała I nagrodę w kategorii najlepszego głosu kobiecego oraz kilka nagród specjalnych na XVIII Międzynarodowym Konkursie Artystycznym Wokalnym Ady Sari w Nowym Sączu. W lutym 2019 r. kreowała rolę Kunegundy w Kandydzie Bernsteina w Operze Bałtyckiej w Gdańsku i powtórzy tę rolę w 2020 r.

Matheus Pompeu – tenor
Brazylijski tenor o pięknej włoskiej barwie głosu. Występował na wszystkich największych scenach operowych swojej ojczyzny: Theatro Municipal w São Paulo, Theatro Municipal w Rio de Janeiro oraz Palácio das Artes w Belo Horizonte. Jego repertuar obejmuje takie partie jak: Tamino w Czarodziejskim flecie Mozarta, Rodolfo w Cyganerii Pucciniego, Don José w Tragedii Carmen Petera Brooksa na podstawie opery Bizeta, Corrada w Korsarzu Verdiego, Beppe w Pajacach Leoncavalla, Don Alvaro w Il Guarany Antônia Carlosa Gomesa, Flaminio w Miłości trzech królów Itala Montemezziego oraz Artura w Łucji z Lammermooru Donizettiego. Wykonał także partię tenorową w Petite messe solennelle Rossiniego podczas Musikfest w Bremen. W zeszłym roku zachwycił krytyków i publiczność debiutem w partii Jontka w wykonaniu koncertowym Halki Moniuszki z orkiestrą Europa Galante Ochestra pod batutą Fabia Biondiego podczas festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie. Partię tę wykona ponownie na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w styczniu 2019 roku podczas inauguracji Roku Stanisława Moniuszki. W kalendarzu na sezon 2018/2019 ma także występy w Elbphilharmonie w Hamburgu jako Ulisses w Powrocie Ulissesa do ojczyzny Monteverdiego, Palau de les Arts Reina Sofía w Walencji oraz Warszawie jako Franek we Flisie Moniuszki. Ma na koncie współpracę z takimi dyrygentami jak: Fabio Biondi, Roberto Abbado, Ramón Tebar i Silvio Viegas oraz reżyserami: Nicola Raab, Emilio Sagi i Cesare Livieri. Zdobywca I Nagroda na IV Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura.

Victor Yankovsky – baryton
Absolwent szkół artystycznych: Kolegium Muzycznego w Drohobyczu – gitara, Akademii Muzycznej we Lwowie – śpiew solowy /licencjat/, a także Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Głuchowie jako mgr inż. budownictwa. W roku 2019 przyjęty na studia magisterskie w katowickiej Akademii Muzycznej. Laureat konkursów: Grand Prix na konkursie “Złota Róża” Lwów 2015, Finalista konkursu “Wasyl Slipak Singing Contest” – Lwów 2017, Laureat II miejsca Konkursu im. Reszków 2019, Konkursu Wokalistyki Operowej im. A. Didura 2019 za najlepsze wykonanie polskiej arii operowej, Konkursu Wokalnego w Mławie 2019. Ważniejsze koncerty: trasa koncertowa 2017 (Mediolan, Wenecja, Brescia), liczne koncerty z Orkiestrą symfoniczną Filharmonii Lwowskiej, kameralne koncerty w Operze Lwowskiej, 2018 i 2019 - udział w koncertach pamięci Wasyla Slipaka w Kijowie i Chmielnickim, maj 2019 – cykl koncertów z towarzyszeniem Orchestre de Chambre pod dyr. Nicolasa Krauze w Paryżu. Solista Opery Lwowskiej. 18 VI 2019 zaśpiewał tytułową partię w operze Don Giovanni W. A. Mozarta w Operze Lwowskiej, a 21 czerwca był solistą w wielkiej gali operowej na Rynku w Kaliszu wraz z Filharmonia Kaliską.