CZWARTY LETNI KONCERT W ŚWIĄTYNI GOŚCI U OO. KAPUCYNÓW

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza na czwarty z kolei LETNI KONCERT W ŚWIĄTYNI.

W najbliższą sobotę, 20 lipca 2019, o godzinie 17 korzystamy z gościny oo. Kapucynów.

Koncert Studentów Akademii Muzycznej w Krakowie
Paweł Szkotak - organy, klawesyn
Katarzyna Korzeniowska - skrzypce barokowe
Maciej Karaś - puzon

Program
Johann Kuhnau (1660-1722)
- Biblische Sonaten: Suonata Seconda
- La tristezza ed il furore del Re
- La Canzona refrigerativa dell'arpa di Davide
- L'animo tranqvillo e contento di Saulo
Dario Castello (1602-1631)
- Sonate concertate in stil moderno: Sonata seconda
Johann Heinrich Schmelzer (1623-1680)
- Sonata sexta
Antonio Vivaldi (1678-1741)
- Sonata in a RV 43
- Largo
- Allegro
- Largo
- Allegro
Johann Gotfried Müthel (1728-1788)
- Fugenfantasie in C
Dietrich Buxtehude (1637-1707)
- Trio Sonata in B BuxWV 255

Paweł Szkotak - w 2014 roku ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowie w klasie organów Elżbiety Maciejowskiej, obecnie jest studentem studiów magisterskich w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. dr. hab. Dariusza Bąkowskiego-Kois. Stypendysta Prezesa Rady Ministrów w roku 2013 oraz stypendysta Prezydenta miasta Tarnowa w roku 2014. Laureat Ogólnopolskich Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej oraz konkursów organowych w Krakowie i Olsztynie. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych wirtuozów organowych, takich jak David Titterington, Bernhard Gfrerer, Jos van der Kooy, Ines Maidre, Jan Hage, Ignace Michiels, Markus Eichenlaub, Sven-Ingvart Mikkelsen i wielu innych.

Katarzyna Korzeniowska – skrzypaczka barokowa i współczesna, kameralistka. W swojej pracy szczególną uwagę kieruje w stronę muzyki początków XVII wieku, jednak w skład jej repertuaru wchodzą utwory takich kompozytorów, jak J. S. Bach czy A. Caldara. Regularnie współpracuje z orkiestrami historycznymi, biorąc udział w festiwalach takich jak Annum Festival czy Kraków Bach Festiwal. Występuje gościnnie w wielu krakowskich zespołach muzyki dawnej, lecz jako skrzypaczka współczesna gra na stałe w orkiestrze Filharmonii Krakowskiej.
Stypendystka Ministra Kultury za rok 2006, laureatka konkursów (Lublin, Poznań, Warszawa), wielokrotna uczestniczka kursów muzycznych w Łańcucie, była podopieczna Krajowej Fundacji na Rzecz Dzieci w latach 2003-2006. Obecnie kontynuuje naukę w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Wiesława Kwaśnego oraz dr Marii Sławek.

Maciej Karaś - w 2017 roku ukończył w wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach w klasie puzonu Marka Łukaszczyka. W 2018 roku ukończył studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, ucząc się w klasie Dariusza Sprawki oraz Radosława Szulca. Na przełomie 2017/2018 roku w ramach programu Erasmus+ studiował w klasie Phillipa White’a w Trinity Laban Conservatorie of Music and Dance w Londynie. Obecnie jest studentem studiów magisterskich w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Zdzisława Stolarczyka. W 2011 roku zakwalifikował się do finału Przesłuchań CEA dla uczniów klas Instrumentów Dętych Blaszanych. W 2012 roku zdobył pierwszą nagrodę na VII Przesłuchaniach Uczniów Klas Instrumentów Dętych w Nowym Targu. Był czynnym uczestnikiem projektu organizowanego przez Unię Europejską o nazwie Europa u Bram, w trakcie którego brał udział w lekcjach u prof. Stefana Schulza, a także Jamiego Williamsa. Uczestniczył w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych kursach mistrzowskich, między innymi w Berlinie, Weimarze, Londynie, Warszawie, Krakowie, Katowicach, Bielsku-Białej, Szczecinku czy Żywcu. W 2015 roku został zaproszony na cykl lekcji organizowanych w Universität der Künste Berlin w klasie prof. Stefena Schulza. Pobierał także lekcje u Jacquesa Maugera, Fabricea Millishera, Macieja Pietraszko, Jana Górnego, Michała Mazurkiewicza, Tomasza Hajdy, Krzysztofa Kotta i wielu innych.

W świat utworów wybranych do programu koncertu wprowadzi profesor Dariusz Bąkowski-Kois, kierownik Katedry Organów krakowskiej Akademii Muzycznej, którego maestrię oklaskiwaliśmy na koncercie organowym w Bazylice Mniejszej 6 lipca 2019.