III KONCERT Mieleckiego Festiwalu Muzycznego

Koncert laureatów Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”

7 lipca 2019, godz. 19.30,

Sala Królewska Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu

Bezpłatne wejściówki

Gabriela Bortnowska ma 17 lat i pochodzi z Koszalina. Chodzi do 4 klasy OSM II st. ZPSM w Koszalinie, gdzie zaczęła swoją edukację.
Gabriela pochodzi z rodziny z tradycjami muzycznymi - jej rodzice i dziadkowie, teraz również siostra, są pianistami. Gabriela grę na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat pod kierunkiem dziadka, mgr Aleksandra Bortnowskiego, a teraz kontynuuje naukę ze swoim ojcem, mgr Pawłem Bortnowskim. Oprócz grania solo, Gabriela zajmuje się też muzyką kameralną. Od wielu lat tworzy duet z siostrą, Julią Bortnowską, który zdobył Grand Prix na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Gran Klavier” w Alcali (marzec 2017). Oprócz tego Gabriela miała okazję grać w kwartecie fortepianowym, a do niedawna również w trio fortepianowym ,,Trio Bacewicz” z Konstancją Śmietańską i Wiktorem Dziedzicem. W ubiegłym roku zespół ten zajął II Miejsce w Międzynarodowym Konkursie Radiowym „Concertino Praga” (styczeń 2018). Dzięki tej nagrodzie trio wzięło udział w koncercie laureatów w Pradze transmitowanym na żywo przez czeską radiofonię oraz serii koncertów w zabytkowych zamkach Czech.
Jako solistka Gabriela miała okazję już występować z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej, a także z Lwowską Orkiestrą Symfoniczną, w czasie XIV Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” (luty 2019). Zdobyła tam nagrodę Dyrektora SCK w Mielcu – Joanny Kruszyńskiej, którą jest koncert podczas 22. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego.
Inne osiągnięcia Gabrieli Bortnowskiej: I Miejsce na II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Feurich - Virtuoz” we Lwowie (październik 2018); wyróżnienie w 53 Konkursie Radiowym „Concertino Praga” w kategorii fortepian (luty 2019); II miejsce w IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie oraz nagroda specjalna za wykonanie utworu F. Schuberta - Impromptu Ges-dur op. 90 nr 3 (kwiecień 2018); wyróżnienie na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego „Per aspera ad astra” (maj 2019); występ podczas koncertu „Lwy fortepianu” (luty 2019). Gabriela miała okazję współpracować z takimi profesorami jak: Andrzej Jasiński, Eugen Indjic, Jarosław Drzewiecki, Viera Nosina.

Julia Bortnowska ma 19 lat i wraz z rodziną mieszka w Koszalinie, gdzie ukończyła ZPSM im. Grażyny Bacewicz. Pochodzi z rodziny z tradycjami muzycznymi. Jej pierwszym nauczycielem był dziadek - Aleksander Bortnowski, potem kształciła się pod kierunkiem ojca - Pawła Bortnowskiego. Pianistką jest także siostra Julii, Gabriela. Julia jest laureatką II miejsca i Grand Prix w duecie z siostrą Gabrielą na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Alcala de Henares w Hiszpanii (2017), wielokrotnie nagradzano ją na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Łomiankach – Izabelinie, na którym w maju 2016 r. zdobyła II miejsce w kategorii solo i II miejsca w duecie z siostrą Gabrielą; jest laureatką III miejsca oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu A. Cwojdzińskiego w Muzycznych Konfrontacjach Młodych, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Koszalinie (maj 2015) Wielokrotnie występowała ze Szkolną Orkiestrą „Kamerton”. Wystąpiła również dwukrotnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Koszalińskiej (maj 2012 i 2017), wykonując I część I koncertu fortepianowego C- dur L. van Beethovena (2012) i Wielki Polonez Es- dur F. Chopina. W 2019 r. zdobyła nagrodę Dyrektora SCK w Mielcu podczas XIV Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” (luty 2019), dzięki której może wraz z siostrą wystąpić podczas 22. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego.