Tomasz Konieczny na Festiwalu im. Adama Didura w Sanoku
Tomasz Konieczny - bas-baryton fot, z arch. SDK

Tomasz Konieczny na Festiwalu im. Adama Didura w Sanoku

28.09.2018, godz. 18.00, sala Sanockiego Domu Kultury
Gwiazdy europejskich scen

Tomasz Konieczny – bas-baryton

Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa SINFONIETTA CRACOVIA pod dyrekcją Jurka Dybała
cena biletu 30 zł

W programie:

Samuel Barber – Adagio
Gustav Mahler – Kindertotenlieder
Dymitr Szostakowicz – Lady Makbet mceńskiego powiatu: Adagio i Polka
Modest Musorgski – Pieśni i tańce śmierci
Dymitr Szostakowicz – Walc no 2 z suity jazzowej z filmu „Oczy szeroko zamknięte”

TOMASZ KONIECZNY
Polski bas-baryton. Jako śpiewak operowy zadebiutował w partii Figara w operze Wolfganga Amadeusa Mozarta Wesele Figara w Teatrze Wielkim w Poznaniu w grudniu 1997 roku.
W Niemczech debiutował w styczniu 1999 roku w Operze w Lipsku partią Kecala w Sprzedanej narzeczonej Bedřicha Smetany. W roku 2000 Konieczny otrzymał angaż do Teatru Miejskiego w Lubece. Towarzyszyły temu występy gościnne w teatrach w St. Gallen, Halle, Chemnitz czy Teatrze Narodowym w Mannheim, gdzie z początkiem sezonu teatralnego 2002/2003 otrzymał stały angaż. W lutym 2005 roku zadebiutował w Operze w Stuttgarcie, we wrześniu 2005 roku w Operze Niemieckiej nad Renem Düsseldorf/Duisburg, gdzie występował w latach 2006-2014. W roku 2007 i 2009 Konieczny śpiewał partię Wotana w Walkirii, a w następnych latach Kurwenala w Tristanie i Izoldzie oraz Wotana-Wanderera
w Pierścieniu Nibelunga pod dyrekcją Adama Fischera. W październiku 2007 roku zadebiutował w Filharmonii Narodowej w Warszawie jako Eremit (Wolny Strzelec) pod dyrekcją muzyczną Antoniego Wita, w styczniu 2008 roku jako Alberyk (Pierścień Nibelunga) w Semperoper w Dreźnie pod dyrekcją Petera Schneidera, a w lipcu tego samego roku w roli Dr. Kolenatego
w Sprawie Makropulosa Leoša Janáčka w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego w Teatro Real w Madrycie. Kolejny sensacyjny debiut Konie- cznego w roli Alberyka miał miejsce w Operze Niemieckiej w Berlinie w kwietniu 2010 roku. W roku 2011 Konieczny przygotował kolejną premierę w tym teatrze. Jego kreacja Amfortasa w Parsifalu Wagnera zakończyła się spektakularnym sukcesem artystycznym. W 2011 roku śpiewak zadebiutował także w Opéra National de Paris jako Biterolf Tannhäuser, w 2012 roku w Waszyngtonie jako Pizarro
w koncertowym wykonaniu Fidelia pod dyrekcją muzyczną Christopha Eschenbacha, następnie podczas Festiwalu Salzburger Festspiele, latem 2012 roku, jako Stolzius w Żołnierzach – dziele niemieckiego kompozytora Bernda Aloisa Zimmermanna okrzykniętym operą stulecia, we wrześniu 2012 roku w Teatrze Narodowym w Monachium – po raz kolejny wystąpił w roli Pizarra w operze Fidelio.
W roku 2013 ukazały się na rynku dwa znaczące nagrania Pierścienia Nibelunga Wagnera. W jednym z nich pod dyrekcją Marka Janowskiego (Pentatone Classics) Konieczny wykonał partię Wotana, w drugim nagraniu pod batutą Christiana Thielemanna (Deutsche Grammophon) artysta śpiewał partię Alberyka.
Z początkiem roku 2014 Konieczny błyskotliwie zadebiutował w Carnegie Hall w Nowym Jorku jako Jochanaan w koncertowym wykonaniu Salome Richarda Straussa, by latem tego roku
z sukcesem powrócić najpierw jako Komandor w Don Giovannim a później jako Pizarro w Fideliu i Jupiter w Miłości Danae Straussa do Salzburga na Festiwal Salzburger Festspiele. W maju 2016 roku artysta zadebiutował w mediolańskiej La Scali jako Komador w Don Giovannim Mozarta, a w październiku w Canadian Opera Company w Toronto jako Mandryka w Arabelli Straussa. Rok 2018 przyniósł Koniecznemu debiut w roli Wotana w Walkirii Wagnera w Teatrze Capitole w Tuluzie. W marcu tego roku artysta zadebiutował w Nowym Teatrze Narodowym w Tokio w Czterech Wcieleniach Złego (Opowieści Hoffmanna).
W praktyce od 2009 roku Opera w Wiedniu jest dla Koniecznego artystycznym domem. Jest jednym z ulubieńców wiedeńskiej publiczności. W dowód zasług Austriacka Rada Ministrów przyznała Koniecznemu 3 maja 2017 roku honorowe obywatelstwo tego kraju.

SINFONIETTA CRACOVIA
Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa
Sinfonietta Cracovia to zespół z najwyższej półki, charakteryzujący się precyzją i elastycznością orkiestry kameralnej również w symfonicznym składzie. Początki dziejów Sinfonietty Cracovii wiążą się ściśle z powstaniem zespołu Młodzi Kameraliści Krakowscy. Wysokie umiejętności, zaangażowanie muzyków i świeżość interpretacji przy życzliwym wsparciu Państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich zaowocowały w 1994 roku nadaniem zespołowi statusu orkiestry miejskiej oraz nowej nazwy – Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, pod którą funkcjonuje do dzisiaj. Sinfonietta współpracowała z plejadą najwybitniejszych artystów z całego świata, wśród których znaleźli się m.in. Krzysztof Penderecki, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Lorin Maazel, Valery Gergiev, Rudolf Buchbinder, Gidon Kremer, Maxim Vengerov, Rafael Payare, Gábor Boldoczki, Dmitry Sitkovetsky, Ilya Gringolts, Mischa Maisky, Julian Rachlin, Xavier de Maistre, Tabea Zimmermann, Grigorij Żyslin, Richard Galliano i inni. Przez 20 lat oblicze Orkiestry kształtował znakomity skrzypek, altowiolista i pedagog Robert Kabara. W latach 2001-2009 jej pierwszym dyrygentem gościnnym był John Axelrod. W lipcu 2014 roku kolejny rozdział w historii zespołu zaczął pisać ceniony dyrygent, muzyk Filharmonii Wiedeńskiej i animator życia kulturalnego Jurek Dybał. Dzięki staraniom nowego dyrektora Orkiestra zaangażowała się w wiele nowatorskich przedsięwzięć promujących muzykę nową ‒ i nie tylko, stopniowo wyrastając na jeden z najbardziej dynamicznych europejskich zespołów, szczególnie ceniony za mistrzowskie wykonania muzyki współczesnej. W ostatnich latach Orkiestra zintensyfikowała swoją działalność koncertową, znacznie zwiększając ilość występów poza granicami kraju. Zespół koncertował m.in.
w Chinach, Holandii, Finlandii, Niemczech, Czechach i Wiedniu. Jednym z najważniejszych osiągnięć Sinfonietty Cracovii w ostatnim czasie jest dokonanie polskiej premiery Concertino per tromba e orchestra Krzysztofa Pendereckiego w serii światowych prawykonań z udziałem Gábora Boldoczkiego oraz nagranie we współpracy z węgierskim trębaczem płyty Oriental Trumpet Concertos (Sony Classical) pod dyrekcją Jurka Dybała. W styczniu 2017 roku album otrzymał jedną z najbardziej prestiżowych nagród fonograficznych świata: International Classical Music Award (w kategorii „Muzyka współczesna”), a następnie wyróżniony został nagrodą niemieckiego przemysłu muzycznego ECHO Klassik. We współpracy z pianistą Szymonem Nehringiem zespół zarejestrował ponadto ‒ pod batutą Krzysztofa Pendereckiego i Jurka Dybała ‒ album Fryderyk Chopin. Piano Concertos (DUX) wyróżniony Pizzicato Supersonic Award oraz nagrodą Joker magazynu Crescendo. W kwietniu bieżącego roku stanowisko nowego Honorowego Gościnnego Dyrygenta Sinfonietty Cracovii objął cieszący się międzynarodowym uznaniem wenezuelski mistrz batuty ‒ Rafael Payare.

JUREK DYBAŁ
Dyrektor Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Ceniony dyrygent, animator życia kulturalnego i muzyk słynnej orkiestry Filharmoników Wiedeń­skich. Swą dynamiczną osobowością sceniczną przyciąga publiczność sal koncertowych Europy, dyrygując takimi orkiestrami jak: Wiener Kamme­rOrchester, Wiener Concert-Verein, Bayerische Kammerphilharmonie, Orkiestra Filharmonii w Mon­te Carlo, Orkiestra Symfoniczna Praskiego Radia, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radio­wa, Śląska Orkiestra Kameralna, Leopoldinum i Or­kiestra Symfoniczna NFM czy orkiestry filharmonii w Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku. W zakresie muzyki dawnej współpracuje m.in. ze słynnym zespołem Concerto Köln. Jest autorem przedstawień multimedialnych w nie­konwencjonalny sposób promujących muzykę XX i XXI wieku. Dyrygował m.in. pierwszym polskim wykonaniem Adagia na smyczki Krzysztofa Pendereckiego oraz uczestniczył w prawykonaniu kwintetu Kartki z nienapisanego dziennika i Duo concertante tego kompozytora. Doprowadził też do wiedeńskiej premiery Uwertury Franciszka Les­sla z Wiener KammerOrchester, a także nakłonił Concerto Köln do włączenia muzyki G. G. Gorczyckiego do swego repertuaru. Współpracował z tak wybitnymi muzykami jak: Yuri Bashmet, Gidon Kremer, Julian Rachlin, Gábor Boldoczki, Angela Hewitt, Mihaela Ursuleasa, Michel Lethiec, Georgijs Osokins, Martin Grubinger, Paul Meyer, Arto No­ras, Erwin Schrott, Konstanty Andrzej Kulka, Xavier de Maistre. Jest dwukrotnym laureatem Nagrody Muzycznej Fryderyk.
Jurek Dybał jest pomysło­dawcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320, odby­wającego się w podziemiach zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu. W trakcie trzeciej edycji tego Festiwalu Dybał zadyrygował polską premierą (w serii światowych prawykonań) zamówionego przez Sinfoniettę Cracovię Concertino per tromba e orchestra Krzysztofa Pendereckiego. Dyrektor Sinfonietty objął również kierownictwo muzyczne nad sceniczną adaptacją opery Ubu Król Pendereckiego w Operze Śląskiej. Wyreżyserowany przez Waldemara Zawodzińskiego spektakl został owacyjnie przyjęty przez publiczność i zebrał szereg entuzjastycznych recenzji.
Jurek Dybał jest laureatem m.in. przyznanej przez Prezydenta Miasta Bytomia nagrody kulturalnej „Złota Maska” (2017) oraz Nagrody Teatralnej im. Jana Kiepury 2017 (w kategorii: „Najlepszy dyrygent”).